Jata
04.04.06,09:28
ahojte poraďaci,
chcela by som poprosiť o radu...píše sa, že zamestnávateľ si môže uplatniť 55% zo str.jednotky.. Myslela som si, že keď má str.listok za 60,- Sk, môže si uplatniť iba 55% z tejto sumy, tj. 33,-Sk..:rolleyes: ..Môže si uplatniť pri tomto lístku 55% z 89,- Sk, tj. 49,-Sk a zamestnanec doplatí iba 11,- Sk?? veď potom je už jedno za koľko je lístok, keď zvyšok platí zamestnanec..:cool:
dík

... mám ešte doplňujúcu otázku ... zamestnali sme dôchodcu...sme povinní aj jemu dať stravné lístky :rolleyes: ???
Tweety
04.04.06,07:33
ahojte poraďaci,
chcela by som poprosiť o radu...píše sa, že zamestnávateľ si môže uplatniť 55% zo str.jednotky.. Myslela som si, že keď má str.listok za 60,- Sk, môže si uplatniť iba 55% z tejto sumy, tj. 33,-Sk..:rolleyes: ..Môže si uplatniť pri tomto lístku 55% z 89,- Sk, tj. 49,-Sk a zamestnanec doplatí iba 11,- Sk?? veď potom je už jedno za koľko je lístok, keď zvyšok platí zamestnanec..:cool:
dík
Môže si uplatniť maximálne 55% z89.-, t.j. 48,95.-.:cool:
Zita5
04.04.06,07:35
ahojte poraďaci,
chcela by som poprosiť o radu...píše sa, že zamestnávateľ si môže uplatniť 55% zo str.jednotky.. Myslela som si, že keď má str.listok za 60,- Sk, môže si uplatniť iba 55% z tejto sumy, tj. 33,-Sk..:rolleyes: ..Môže si uplatniť pri tomto lístku 55% z 89,- Sk, tj. 49,-Sk a zamestnanec doplatí iba 11,- Sk?? veď potom je už jedno za koľko je lístok, keď zvyšok platí zamestnanec..:cool:
dík


Zamestnávateľ uplatní do výdavkov 55% z hodnoty zakúpeného stravného lístku . To znamená , že nemôžeš zakúpiť 60 Sk a55 % počítať z 89,- Sk .:)
Chobot
04.04.06,08:00
Zamestnávateľ uplatní do výdavkov 55% z hodnoty zakúpeného stravného lístku . To znamená , že nemôžeš zakúpiť 60 Sk a55 % počítať z 89,- Sk .:)

Práveže ZP to umožňuje. Podľa § 152 ods.3:

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

môže prispieť aj viac, než 55% hodnoty stravy. Zákon hovorí, že najmenej, teda ak kúpi 60 sk lístky, tak môže zaplatiť zamestnávateľ 48,95 sk plus príspevok zo soc. fondu a zamestnanec tých zvyšných cca 11 sk.
ZuzanaA
04.04.06,08:37
Súhlasím s Chobotom a Majkou. Najmenej 55% z ceny jedla a najviac 55% z výšky stravného pri prac. ceste od 5-12 hod (t. j.89 Sk).
Zita5
04.04.06,09:00
Ups ..... moji milí máte pravdu ...;)
jaja99
04.04.06,19:12
Poda ZP § 152 ods. 3 ma zamestnavatel moznost vyberu akejkolvek ciastky z intervalu od 55% z ceny listka do 55% z maximalneho stravneho. V tvojom pripade od 33 do 48,95/lístok.
azalka
02.05.06,16:40
Stretli ste sa niekto s kontrolou z Inšpektorátu práce vs. strava zamestnancom? Moja skúsenosť je, že podľa nich 44,- Sk(v tom čase to bolo tých 55%, ak sa nemýlim+ príspevok SF) a že to nepostačuje, pretože sa za to nenajedia. Ako by ste im prosím Vás oponovali, veď ich stanovisko je možné chápať tak, že mi navyšujú pripočítateľnú položku, teda daň z príjmu?!!!! čo by ste navrhovali, ako sa brániť alebo obhajovať?
ALBO
02.05.06,18:44
Stretli ste sa niekto s kontrolou z Inšpektorátu práce vs. strava zamestnancom? Moja skúsenosť je, že podľa nich 44,- Sk(v tom čase to bolo tých 55%, ak sa nemýlim+ príspevok SF) a že to nepostačuje, pretože sa za to nenajedia. Ako by ste im prosím Vás oponovali, veď ich stanovisko je možné chápať tak, že mi navyšujú pripočítateľnú položku, teda daň z príjmu?!!!! čo by ste navrhovali, ako sa brániť alebo obhajovať?
Na stravu ma prispievat este aj zo SF.
Chobot
02.05.06,19:02
Stretli ste sa niekto s kontrolou z Inšpektorátu práce vs. strava zamestnancom? Moja skúsenosť je, že podľa nich 44,- Sk(v tom čase to bolo tých 55%, ak sa nemýlim+ príspevok SF) a že to nepostačuje, pretože sa za to nenajedia. Ako by ste im prosím Vás oponovali, veď ich stanovisko je možné chápať tak, že mi navyšujú pripočítateľnú položku, teda daň z príjmu?!!!! čo by ste navrhovali, ako sa brániť alebo obhajovať?
Oponoval by som tým, že podľa ZP zamestnávateľ mí iba prispievať na stravu, nie uhradiť mu celé jedlo. Preto je v ZP vymedzený rozsah príspevku zamestnávateľa, ktorý bol v tomto prípade použitý na výpočet príspevku. Číže zamestnávateľ presne dodržal ustanovenie ZP. Žiadny zákon mu neprikazuje dávať zamestnancovi nad rámec tohto príspevku (ak odmyslím tie odrobinky zo soc. fondu). A už vôbec nemôžu prikazovať dávať zamestnancovi z nedaňových nákladov na stravu.

Nech oni uvedú, o čo opierajú svoje tvrdenie.
durisovad
02.05.06,19:56
Ja by som celkom nesuhlasila s tym, ze mozem nakupit listky za 60 Sk a zamestnancovi prispiet 55 % zo sumy 89 Sk. Tych 55 % musim vypocitat z nejakeho dokladu (v tomto pripade je dokladom stravny listok) a nie z ustanovenia zakonnika prace, resp. nariadenia vlady o zvyseni sumy stravneho.
turbo
03.05.06,05:29
Ale však dokladom je stravný lístok - 60,- Sk. Zamestnavateľ je povinný prispieť min 55 % z ceny jedla resp. stravného lístka, ale môže prispieť až do výšky 55 % zo sumy 89 Sk. Takže odpočítateľná položka je 48,95 Sk, ktorá je nižšia ako 60 Sk a tak je čím výdavok dokladovať.
Zita5
03.05.06,05:46
1/Paragraf 152 odst.1,2 Zákonníka práce pojednáva o povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancovi stravu.......túto u Vás zabezpečenú majú .....čiže v tom nevidím problém.

2/ § 152 odst.3 ZP pojednáva príspevku zamestnávateľa . Tu však nie je stanovené niečo naviac , čiže ak firma dá zamestnancovi i 60Sk stravný lístok , tak literu zákonu splnila , a myslím , že Inšpektorát práce by to mal akceptovať , nemôže predsa firmu nútiť do niečoho na čo nemá napríklad .

Je pravdou , že firma má prispievať aj zo SF , pokiaľ to finančne vychádza....a vôbec ak je nejaká výška tvorená , pretože vo firmách s malým počtom zamestnancov a s minimálnou mzdou ide o zanedbateľnú čiastku .

Takže nemáte sa podľa mňa čoho obávať .:)