kajab
09.04.14,13:06
Dňa 10.03.2014 sme obdržali faktúru zo Slovak Telekom, na ktorej vystornovali mesačný poplatok vo výške 16,90 bez ( vyfakturovali ho v 01/2014) a zároveň vyfakturovali iný mesačný poplatok za 02/2014 vo výške 0,49 bez, čím vznikol preplatok vo výške 16,41 bez DPH (DPH bolo 3,28 €). Na faktúre uviedli dátum dodania 28.02.2014. Ja som to zaevidovala ako opravu základu dane v marci, aj keď tam neuviedli číslo pôvodnej faktúry. Vo výkaze uvediem ako číslo pôvodnej faktury "0". Budem to mať správne? Volala som aj do telekomu, ale nikto mi tam nevedel povedať, či to je oprava základu dane alebo normálna faktúra. Ďakujem
a_je_to
11.04.14,11:48
Jasné, že ide o opravu základu dane, ktorá ide do sekcie C.2. Účtovný zápis bude v dvoch riadkoch. Prvý je mínusom -16,90 a s mínusovou DPH, druhý plusom, 0,49 bez DPH. Prvý riadok pôjde do C.2, s číslom pôvodnej januárovej faktúry, druhý riadok do KV nebude zahrnutý, lebo nebude mať ani kód DPH, ani DPH.
1zuzka
14.04.14,06:54
Ja mám ten istý prípad až na to, že ja mám takéto faktúry 2. Pri jednej mám poplatok mínusom za obdobie 12/13-1/14 a pri druhej mám mínusom nejaký jednorázový poplatok. Dala som to tiež ako oprava ZD do C2 len tie čísla pôvodných faktúr neviem. Ako ste sa teda rozhodli. Dali ste to do C2 s č.pôvodnej faktúry 0 alebo do B2 s mínusovými hodnotami?
kajab
14.04.14,11:06
S C.2 súhlasím, ale pôvodné číslo fa budem musieť dať "0", lebo na fa nie je uvedené číslo pôvodnej fa a ja musím čerpať údaje z fa a nie, to čo si ja myslím. Sumu 0,49 € ja musím dať do KV, nakoľko si ja odpočítam DPH. Skúšala som to dať do B.2, ale mi to tam dáva s mínusovou sumou. Mám Pohodu a keď robím dobropis, tak ho nahadzujem s plusovými hodnotami a on mi ho potom zaúčtuje s mínusovými sumami. Sumu 0,49 som musela dať preto s mínusovými hodnotami.
a_je_to
14.04.14,12:48
Ako pôvodné číslo sa musí uviesť číslo pôvodnej faktúry, nie to, čo dodávateľ uviedol v dobropise. Lebo dodávateľ neuvedením čísla porušil § 74/3/c zákona. Ty porušíš ustanovenia o KV ak ho tam nedoplníš, pretože ho máš ako zistiť. V zadaní si uviedla "bez" namiesto "Základ", čo som ja potom považoval za nezdaniteľné plnenie /ako upomienky/. Jasné, že ak 0,64 bol základ, tak do KV ide, ako druhý riadok.