magdalenaa
04.04.06,09:48
Ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom určenia druhu práce pri DOVP. Máme zamestnaných zváračov v trvalom pracovnom pomere a momentálne sme zobrali na DOVP dvoch pracovníkov. /Zamestnanci zamestnaný na prac.zmluvu nestíhajú s výrobou kontajnerov a paliet/.
Chcem sa spýtať, čo môžem napísať pre dohodárov akú prácu mám špecifikovať. DOVP bude /128 h - od 05.-28.04.06 a budú vykonávať vlastne to isté. ďakujem za rady.
DanielaSL
04.04.06,07:53
Nie je to moc vhodná forma , ale v tom prípade im daj v dohode ako pracovnú úlohu nejaký konkrétny úkon. My sme podobné riešili vlani s murárom , mal v dohode napísanú prácu: omietnuť 150 m2 muriva administratívnej budovy.
A nezabudni , že aj dohodára prihlasuješ a odhlasuješ na SP.
katkaj
04.04.06,07:53
Ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom určenia druhu práce pri DOVP. Máme zamestnaných zváračov v trvalom pracovnom pomere a momentálne sme zobrali na DOVP dvoch pracovníkov. /Zamestnanci zamestnaný na prac.zmluvu nestíhajú s výrobou kontajnerov a paliet/.
Chcem sa spýtať, čo môžem napísať pre dohodárov akú prácu mám špecifikovať. DOVP bude /128 h - od 05.-28.04.06 a budú vykonávať vlastne to isté. ďakujem za rady.

No kedže mi to zaváňa opakovanou činnosťou tak by som to riešila asi kratším pracovným pomerom.
Darana
04.04.06,08:39
Nie je to moc vhodná forma , ale v tom prípade im daj v dohode ako pracovnú úlohu nejaký konkrétny úkon. My sme podobné riešili vlani s murárom , mal v dohode napísanú prácu: omietnuť 150 m2 muriva administratívnej budovy.
A nezabudni , že aj dohodára prihlasuješ a odhlasuješ na SP.

Presne tak, aj my sme to tiež takto riešili s výrobou paliet. Napísali sme na dohodu, že napr. za dva mesiace: vyrobiť 200 ks jednorázových paliet.
Darana
04.04.06,08:42
Ale práve ma niečo napadlo...

Neviem, či napríklad na tú istú činnosť - tzn. ako je uvedené - výroba 200 ks jednorázových paliet môžeš zamestnať viacerých...

No, asi áno, ale nech to radšej niekto potvrdí.
ekopo
04.04.06,09:25
Podľa § 223 ods. "1 zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh .......ak ide o prácu , ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny" Podľa mňa je jedno či sa jedná o výrobu jednej palety alebo 200 ks. Je jasne vymedzená úloha aj s dobou , dokedy sa má urobiť. Zamestnať jednorázovo zamestnanca je pre zamestnávateľa nehospodárne.
Darana
04.04.06,09:29
Sú to špeciálne palety určené len na jeden špeciálny vývoz. Ostatnú výrobu paliet zabezpečujú iné firmy od ktorých nakupujeme a ktorí nám nedokázali splniť túto požiadavku.
Vývoz bude len v 06/2006 - dovtedy má tento človek čas to vyrobiť.
Je to nehospodárne? To si máme len pre túto špeciálnu zásielku zobrať niekoho do TPP? To je hospodárne?
ekopo
04.04.06,09:31
Hospodárne je DoVP , nehospodárne - pracovný pomer
Tweety
04.04.06,09:32
Sú to špeciálne palety určené len na jeden špeciálny vývoz. Ostatnú výrobu paliet zabezpečujú iné firmy od ktorých nakupujeme a ktorí nám nedokázali splniť túto požiadavku.
Vývoz bude len v 06/2006 - dovtedy má tento človek čas to vyrobiť.
Je to nehospodárne? To si máme len pre túto špeciálnu zásielku zobrať niekoho do TPP? To je hospodárne?
Môžeš ho zamestnať na PP s kratším PČ.:cool:
ekopo
04.04.06,09:35
Môžeš ho zamestnať na PP s kratším PČ.:cool:
ale stále sú tam naviac odvody - SP, ZP
Priklonil by som sa k DoVP
Darana
04.04.06,09:35
Môžeš ho zamestnať na PP s kratším PČ.:cool:

Chceme si udržať pozíciu závodu do 20 zamestnancov. Tento sa nám tam už nevprace....:D
katkaj
04.04.06,09:35
Ja som si zle pozrela ten čas na ktorí potrebujete tých zamestnancov. Samozrejme že na mesiac sa neoplatí zamestnať na PP. Len treba dobre premyslieť ten predmet činnosti
Tweety
04.04.06,09:39
Sú to špeciálne palety určené len na jeden špeciálny vývoz. Ostatnú výrobu paliet zabezpečujú iné firmy od ktorých nakupujeme a ktorí nám nedokázali splniť túto požiadavku.
Vývoz bude len v 06/2006 - dovtedy má tento človek čas to vyrobiť.
Je to nehospodárne? To si máme len pre túto špeciálnu zásielku zobrať niekoho do TPP? To je hospodárne?
Ak to chceš uzatvoriť iba na jeden mesiac, tak si myslím, že dohoda je v pohode, žiadne problém. Žiadna opakov. činnosť.
Darana
04.04.06,09:51
Ak to chceš uzatvoriť iba na jeden mesiac, tak si myslím, že dohoda je v pohode, žiadne problém. Žiadna opakov. činnosť.

Nie, uzatvorili sme ju na začiatku roka s tým, nech nám to vyrobí to 06/2006 - to je naša jediná podmienka.... Jeho vec je, kedy príde robiť, kedy na to má čas a pod. My len sledujeme aby neprešvihol dohodnuté hodiny....
Tweety
04.04.06,10:08
Nie, uzatvorili sme ju na začiatku roka s tým, nech nám to vyrobí to 06/2006 - to je naša jediná podmienka.... Jeho vec je, kedy príde robiť, kedy na to má čas a pod. My len sledujeme aby neprešvihol dohodnuté hodiny....
Ciže bude pracovať na nejakej konkrétnej veci? AK áno, stačilo by to uviesť do dohody a môže byť.:cool:
katkaj
04.04.06,10:15
myslím,že sa dá obhájiť,že pracovník pracoval precízne a dôkladne tak mu tých 200 paliet trvalo polroka. A asi to aj nie je práca na dva dni. Tak ja by som nechala tú dohodu
nikulik
12.04.06,05:05
Môžem dať dohodárovi, ktorý poberá invalidný dôchodok, podpísať Vyhlásenie aby neplatil dan?
Darana
12.04.06,05:15
Môžem dať dohodárovi, ktorý poberá invalidný dôchodok, podpísať Vyhlásenie aby neplatil dan?

Ak si uplatňuje pri výpočte dane nezdaniteľnú časť základu dane tak musí mať podpísané vyhlásenie, takže áno.
nikulik
12.04.06,05:25
Ďakujem pekne za radu.
jana32
12.04.06,11:10
A ako to riešiť v mojom prípade? V škole máme učiteľa ktorý nám v rámci krúžkov vedie šachistov - odučí 1 vyučovaciu hodinu týždenne. prakticky mi z toho vychádza že by mal mať PP. Ale keď si to prerátam tak je to smiešna suma, z ktorej mu budem musieť odvádzať ešte aj poistné. Ale zrejme nebude iná možnosť?
Hronská Iveta
12.04.06,11:36
A ako to riešiť v mojom prípade? V škole máme učiteľa ktorý nám v rámci krúžkov vedie šachistov - odučí 1 vyučovaciu hodinu týždenne. prakticky mi z toho vychádza že by mal mať PP. Ale keď si to prerátam tak je to smiešna suma, z ktorej mu budem musieť odvádzať ešte aj poistné. Ale zrejme nebude iná možnosť?
Ak sa nejedná o dočasné zastupovanie "za niekoho", aby sa udržal riadny chod školy, tak by tam mal byť riadny skrátený PP (môže byť na skrátený úväzok). Samozrejme, že ak sa nejedná o niečo jednorázové, ale o pravidelne sa opakujúcu činnosť.