LesnáVíla
10.04.14,07:31
Pekný deň prajem. mala by som otázku.....sú povinné vnúčatá starať sa o starého rodiča zo zákona ? Ďakujem .
arizona
10.04.14,05:38
A kde su rodicia tych vnucat ,ci ostatne deti ?

Deti maju zo zakona sa postarat o rodica,ak nie je schopny sa sam uzivit,ci postarat sa.

pozri napr.tu,mas tam aj zakon http://www.porada.sk/t206677-povinnost-postarat-sa-o-rodica.html

prip.http://plnielanu.zoznam.sk/c/1690/mate-doma-starsich-clenov-rodiny-zistite--ako-sa-o-nich-postarat
LesnáVíla
10.04.14,05:46
Babka mala jednu dcéru ktorá je zosnulá a má jedného žijúceho nevlastného syna , čiže dedovho syna z prvého manželstva. Takže kvázi deti už nemá , má iba sestru a dve vlastné vnúčatá (teda od dcéry) a tri vnúčatá od nevlastného syna.
avalik
10.04.14,05:52
Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými

§ 68

Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.

§ 69

(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.

(2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa, ustanovenie § 63 sa použije primerane.

§ 70

Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.
LesnáVíla
10.04.14,06:01
Tak položím otázku inak .....možu byť vnúčatá nejako trestne stíhané ak nemajú záujem o starostlivosť o babku ?
Babka má vlastný rodinný dom, je jediným vlastníkom, žije v inom meste a má príznaky stareckej demencie.
Chobot
10.04.14,06:20
A ja sa ťa opýtam inak. Ak babka zomrie, povedia vnúčatá na dedičskom konaní, že nemajú záujem o podiel na dedičstve? Vzdajú sa dedičstva? Alebo za budú živo zaujímať, aký majetok mala babka?

Ale k tvojej otázke - nie, nebudú trestne stíhané za to, že sa nepostarajú o babku. Nie je to trestný čin. Môžu sa kľudne na ňu vy....ť.
Bednarova J
10.04.14,06:20
Nie trestne nie, akurát občianskoprávne - je to napríklad dôvod na vydedenie, požadovanie vrátenia daru - v prípade aj iného negatívneho zásahu do jej osobnostných práv zo strany darovaného a pod.
LesnáVíla
10.04.14,06:39
Chobot ..... prosím ťa nepoznáš dôvody, tak ťa pekne prosím neútoč. Ja osobne som sa o babku starala vyše 3 mesiace 24 hodín denne, som si ju zobrala k sebe, prebaľovala, umývala ju od stolice, dokonca stolicu som umývala aj zo stien , lebo si stále v noci dala dole plienku a "maľovala" na stenu tú stolicu, nespali sme poriadne celé týždne a to všetko pri dvoch malých ďeťoch. takže som sa na ňu nevysrala. Lenže babka je agresívna , napádala ma slovne aj fyzicky, vymýšľala si, útočila taktiež aj na moje deti zatiaľ iba slovne, deti mi odmietali chodiť domov zo školy, boli nevyspaté ,menší to znášal s plačom lebo babka robila neskutočný cirkus hlavne v noci doslova ma šikanovala a terorizovala, vyhrážala sa mi podrezaním, vykrikovala na celú ulicu v noci že ju chceme zabiť , potom vraj otráviť , že ju bijeme a podobné neskutočné obvinenia atď. Bolo toho viac , jednoducho deti sú mi prednejšie a nech súdi ten kto to zažil na vlastnej koži .
A pýtala som sa na zodpovednosť a nie na dedičstvo, o ktorom mimochodom tiež nič nevieš.
kopretinka
10.04.14,06:44
zbaviť svojprávnosti a dať do ústavu.toto sa nedá vydržať donekonečna.Dom predať a z peňazí jej zabezpečiť starostlivosť.inak to asi nepôjde.Evidentne je psychicky chorá.
arizona
10.04.14,06:49
Babka potrebuje vysetrenie u psychiatra a nasadit lieky. Nemusis sa o nu starat doma, mozes jej zabezpecit aj nejaky domov, ci ustav. To sa povazuje tiez za starostlivost. Viac mas v linku v mojom predoslom prispevku
alaya1
10.04.14,06:49
Poziadajte jej praktickeho lekara, aby babku vysetril a odporucil na odborne vysetrenia. Ak zije sama v dome s priznakmi stareckej demencie, mozu sa vyskytnut rozne nepredvydatelne okolnosti, kde moze byt nebezpecna sebe, aj okoliu. Mozete poziadat aj MU o pridelenie opatrovatelky, ktora by babke poskytovala nevyhnutnu opatrovnicku pomoc.
účtovník 007
10.04.14,06:51
Ak je to tak, ako odpovedáš Chobotovi v komentároch, tak už Tvoja položená otázka je úplne zlá. U babičky sa asi prejavuje starecká demencia prípadne iné ochorenia spôsobené vekom. Rozmýšľať by ste mali, nie či môžete ponechať babičku napospas osudu, ale smerom k zabezpečeniu jej starostlivosti v nejakom domove pre seniorov a náklady na pobyt hradiť napríklad z predaja jej domu. Ale hlavne peniaze z predaja použiť pre babičku, nie sa porvať ako dravce o eurá z výťažku z predaja. Takýto postup by som pokladala za ľudský, správny a vyhovujúci všetkým stranám.
alaya1
10.04.14,06:54
kym babka nie je zbavena svojpravnosti, nemozu ju prinutit ist do domova.
LesnáVíla
10.04.14,07:01
Stravu sme jej vybavili, opatrovateľka to bude asi ťažšie , lebo minulý rok k nej chodili všelijaký ľudia a ukradli jej peniaze odložené na pohreb, mimochodom z toho tiež obvinila najprv mňa, a potom môjho manžela. Okrem toho všetci vieme ako to chodí s opatrovaním, za ktoré sa tiež platí, 2 hodiny denne vyjdu mesačne na 40 € a dotyčná opatrovateľka sa tam možno ukáže tak 2-3 krát do týždňa.Situácia je tá že ja som nezamestnaná , nepoberám žiadny príspevok, nemám žiadny príjem , zarába iba manžel. Druhá vec je tá že hodnota majetku babky nepresahuje 20 000 € a to asi ťažko pokryje náklady na domov dôchodcov, lebo tam kľudne by mohla žiť aj ďaľších 10 rokov , mesačné náklady sú v DD 350-400 € ., tak som zvedavá kto by jej to platil, keďže ja na to nemám.
Chobot
10.04.14,07:02
TAk potom ale polož otázku tak, aby sme situáciu pochopili a nevytŕhaj iba jednu vec z kontextu. Potom sa nečuduj, že ti nikto nevie presne odpovedať. Vlastne odpovedal som ti, akurát som pridal svoj pohľad na vec tak, ako to vyznelo z tvojho zadania.

Keby si to bola hneď uviedla, bol by som ti poradil (síce neviem, z ktorého si mesta) ústav pre takéto osoby, ktorý je v Lehniciach.

A pod otázkou, či je trestné nepostarať sa o babku si predstavím, že ju vyhodíš na ulicu a len sa bojíš, či ťa za to nezabasnú.

Ako aj vidíš z komentárov ostatných, tak ty potrebuješ úplne inú radu a nie odpoveď na otázku, či je trestné nepostarať sa o babku. Takže môžeš sa urážať koľko chceš, ale za zlé smerovanie témy môžeš sama.
alaya1
10.04.14,07:09
Tak vlastne ty potrebujes len, aby sme ta utvrdili v tom, ze nebudes pravne napadnutelna, ak sa na babku vykasles. odpovedali ti, ze trestny cin to nie je.
LesnáVíla
10.04.14,07:09
Prečo všetci vyťahujete dedičstvo ? Ja som sa predtým o dedičstve vôbec ani nevyjadrila, okrem toho sa može stať že ešte kým žije ho dá napríklad nejakej charite alebo cirkvi , je to jej majetok tak si s ním môže nakladať ako chce a nikto jej to nemôže mať za zlé .
A ako prinútite človeka aby opustil svoj majetok a odišiel do domova dôchodcov , keď nám furt vykrikovala že ju chceme odpratať do nejakého domova, a to sme to dovtedy ešte ani neriešili.
Chobot
10.04.14,07:17
A babka nepoberá invalidný dôchodok alebo starobný dôchodok? Z čoho platí teraz náklady na dom?

Riešenie sa dá nájsť. Napr.:
- ak je babka na to veľmi zle, zbaviť ju svojprávnosti
- umiestniť ju v ústave
- predať dom a z výnosu platiť jej pobyt v ústave (+ nejaké peniaze asi dostáva ako dôchodok)
- ak nebudú stačiť peniaze z domu, tak sa vnuci poskladajú na pobyt.
- ak odmietnu platiť, zaviazať ich súdom
bodliak
10.04.14,07:20
Morálka a slušnosť sú v keli.
Čo nie je v pokrútenom zákone, ako keby ani nebolo.
A tak to tu potom u nás vyzerá...
Žabinka
10.04.14,07:27
Skúsila si sa obrátiť so žiadosťou na samosprávny kraj? Každý samosprávny kraj má svoje sociálne zariadenia, predložíš doklady od lekára, v akom stave je babka, a babku umiestnia v sociálnom zariadení podľa určenej diagnózy.. Možno bude okolo toho trošku viac behania -doktori, úrady, ale podľa popisu je to už stav, ktorý sa nedá zvládať v domácich podmienkach, ale treba odborný dohľad.. Či to bude v tvojej kompetencii vybaviť to, netuším, neviem v akom vzťahu si s babkou.. Ale skúsiť to treba..
alaya1
10.04.14,07:30
uz som pisala, ze bez suhlasu babky to nie je mozne, ked nie je zbavena svojpravnosti a podla popisaneho, babka nechce ist do DSS.
asterix174
10.04.14,07:43
Z popísaného vyplýva že babka s najväčšou pravdepodobnosťou nie je svojprávna. Treba ísť za psychiatrom nech napíše posudok jej psych. stavu, potom dať návrh na súd o zbavenie svojprávnosti. Súd tomuto návrhu na 99% vyhovie. A potom ten kdo bude ustanovéný za jej opatrovníka ju aj bez jej súhlasu može umiestniť do DSS kde bude babka platiť pobyt zo svojho dochodku a zvyšok bude platiť ten koho súd ustanoví opatrovníkom, ten može aj predať nehnuteľnosť avšak len po súhlase súdu. Netreba sa s nou trápiť. Zbaviť svojprávnosti a do domova ju dajte pretože može byť pre Vás nebezpečná.
LesnáVíla
10.04.14,07:46
Položila som jasnú priamu otázku : ....sú povinné vnúčatá starať sa o starého rodiča zo zákona ? Ďakujem .
Odpoveď na moju otázku som dostala, tak ďakujem aj tebe aj ostatným.
LesnáVíla
10.04.14,07:58
Babka poberá iba vdovský v sume 188 €.
Chobot
10.04.14,08:00
Len ty a príbuzní viete posúdiť, do akej miery ovplyvňuje jej úsudok tá demencia. Či ešte je schopná sama bývať, alebo či je čas nasilu ju zbaviť tej svojprávnosti, nakoľko si svoj stav ani neuvedomuje. To ti tu nikto neporadí, ako sa máš rozhodnúť, lebo nepoznáme situáciu.

Možnosti sme ti poradili, je na tebe a ostatných vnukoch, ako sa zachováte.
LesnáVíla
10.04.14,08:49
Ano s tým súhlasím , ďakujem Chobot za odpoveď .
ajka432
10.04.14,11:14
Neda mi,aby som nereagovala. To,co napisemje zmojejvlastnej skusenosti. Tiezsomsa starala o svoju babicku 12 rokov. Tiez som mala dvemale deti a vsetko sa dalo zvladnut. Jej stav sa zhorsoval postupne,leziaca a s demenciou bola poslednyrok, ale ani na chvilu som neuvazovala datj unieka,m do ustavu. Prejavy demencie sa daju zvladat, trwba spolupracovat s psychoiatrom, ktory nasadi liecbu, asponmojej babicke to pomahalo. Takisto existuju v mestachcharitativneorganizacie, ktore vediaucinnepomict, jasom pomoc takej vyuzivala. Chodili kazdy den na hodinu pocvicit, osetrit a hlavne mneporadili a psychicky mapovzbudzovali. Babicku som sidoopatrovla au do uplnehpo konca a neluitujemanichvilu, ze som to robila. Tiezbolichvile,ked som si poplakalaod unavy, niekedy zo zufalstva. Babickama nespoznavala,bola sompre nu ako nejaka cudzia osoba. Tobolo premnaasdi najtazsie zvladnut,ze sa mi takto pred ocami menila. Takze vela sil a nekonecnu trpezlivost.
Peggynka
10.04.14,11:48
Každý prípad je iný a ako píše zadávateľka:

Lenže babka je agresívna , napádala ma slovne aj fyzicky, vymýšľala si, útočila taktiež aj na moje deti zatiaľ iba slovne, deti mi odmietali chodiť domov zo školy, boli nevyspaté ,menší to znášal s plačom lebo babka robila neskutočný cirkus hlavne v noci doslova ma šikanovala a terorizovala, vyhrážala sa mi podrezaním, vykrikovala na celú ulicu v noci že ju chceme zabiť , potom vraj otráviť , že ju bijeme a podobné neskutočné obvinenia atď. Bolo toho viac , jednoducho deti sú mi prednejšie a nech súdi ten kto to zažil na vlastnej koži .

Má to ťažké a tiež by vo mne vyvolala obavy.Moja švagriná mala problém so svojim otcom,tiež bol taký a zhoršovalo sa to.Pritom žil s manželkou (82r.) a napádal ju,vykrúcal jej ruky a keďže ho musela neustále sledovať,prichytila ho pri manipulácii so zápalkami v pivnici.Vtedy pochopila,že ani najlepšia snaha nemôže riziko vyvážiť a umiestnili ho do zariadenia opatrovateľskej služby.Takže by som povedala,že aj tvoja povinnosť tam končí a treba začať vybavovať.
LesnáVíla
10.04.14,14:30
Peggynka presne toto sa dialo aj u nás, tiež sme museli schovávať zápalky , lebo sa nám vyhrážala že nám podpáli dom, vyhadzovala nás z vlastného domu, vrieskala na moje deti , museli chodiť po špičkách lebo jej všetko vadilo, nemohli sa učiť a pripravovať do školy, lebo museli byť ticho , ak štekal pes tak to jej vadilo, a ak neštekal tak zasa to , dokonca jej vadilo a nadávala ako pohan kvoli tomu že chodia autá po ceste.....a pointa bola keď mi doškriabala nos a vytrhala vlasy a následne vyhlásila že mi nikto neuverí že to urobila ona, lebo ľudia budú veriť radšej starému a chorému človeku ako mladej zdravej sopliačke :-(