mentolka5
10.04.14,07:38
Pred rokom som si popri HPP zriadila živnosť - tú som však počas vlaňajška kvôli zdrav. problémom nezačala prevádzkovať. Podnikať som začala až začiatkom tohto roku a keďže na rozbeh potrebujem investovať, je pravdepodobné, že tento rok /a možno i budúci/ ukončím so stratou. Ak budem živnosť naďalej vykonávať popri HPP, dokedy nebudem musieť platiť preddavky do ZP?
veronikasad
10.04.14,05:45
Výšku preddavkov ti oznámi prísl. ZP po vykonaní RZZP. Pri strate z podnikania ti preddavky nemusia vyjsť, závisí však aj od príjmov - ak presiahnu 12-násobok min.vymer.základu, staneš sa povinným platitelom odvodov do SP.
mentolka5
10.04.14,06:01
Ďakujem za odpoveď.
Mám to len ako privyrobenie, hranicu príjmov pre povinny odvod do SP určite nedosiahnem. Šlo mi len o ZP - či je možné v takomto prípade /čiže popri HPP/ viac rokov neplatiť.
Podotázka - v akom prípade by som napriek strate z podnikania musela ZP platiť?
veronikasad
10.04.14,06:15
Ak by si bola povinným platitelom odvodov do SP, zaplatené poistné sa pripočítava k základu dane - v tvojom prípade k strate. Ak by strata nebola vysoká, mohli by ti vyjsť preddavky. Pri súbehu zamestnania a podnikania sa však neplatia z min.VZ.
mentolka5
10.04.14,06:31
Ďakujem.