selena
13.10.04,12:42
Sme výrobná firma - velkoobchod a doteraz sme faktúrovali iba pre PO, resp. FO zivnostnikov. Vyskytol sa vsak prípad, ze potrebujeme vystavit faktúru na FO - bezneho smrtelnika nie zivnostnika. Nemame registracnu pokladnu. Ake nalezitosti by mala mat faktura? Staci meno,adresa, alebo aj cislo OP al. RC?? Vdaka za odpoved.
ZuzanaA
13.10.04,11:15
Náležitosti ako normálna faktúra, a čo sa týka údajov odberateľa, ja dávam: Meno a priezvisko, adresa. Číslo OP ani iné čísla nie sú potrebné.
Paula
13.10.04,13:44
Presne tak, ako hovorí ZuzanaA. Stačí meno a adresa.
Hlinkovx
13.10.04,20:18
Rodné číslo ani číslo občianskeho preukazu ... tam v žiadnom prípade nepíš...
M3G
13.10.04,21:32
...lebo dostanete miliónové pokuty, ani nebudete vedieť ako...
atka4
14.10.04,05:19
K ostatným len pridávam, aby si v prípade úhrady do pokladne v hotovosti neurobila úhradu-prijatie do pokladne v deň vystavenia faktúry.
Paula
14.10.04,05:22
Nezrušili "nemožnosť" prijať peniaze v ten istý deň už vlani?
janaGT
14.10.04,05:24
nám sa tiež stáva, že v deň vyhotovenia fa príjmeme aj peniaze. Nevidím v tom žiadny problém.
Hlinkovx
14.10.04,05:29
Mne sa to stáva vždy... zákazník chce faktúru a bez úhrady od nás neodíde.. takže ju dávam tiež v ten istý deň ako aj vystavenie faktúry..
podľa akého zákona, sa to nesmie...?!
Paula
14.10.04,14:08
A veru, často sa tie peniažky vo firme ani neudomácnia, pretože o pár minút príde dodávateľ s tovarom a faktúrou a vďačne si ich poponesie. To si má pre nich prísť zajtra cez celé Slovensko, ak sme sa dohodli, že budeme mať zľavy pri platbe v hotovosti? Ešte sme nemali problém pri kontrole kvôli úhrade a nemusíme mať ERP.
M3G
14.10.04,16:43
Podľa zákona o ERP.

Na začiatku tohoto roka dával som si robiť výklad na túto tému, bohužial neviem, kde som to založil, ale je výsledok takýto:

Dátum na PPD v žiadnom prípade nesmie byť rovnaký ako dátum vystavenia faktúry, pretože v tom prípade ide o úhradu v hotovosti, nie o úhradu faktúry a keďže ste nepoužili pokladňu, hrozia veľké pokuty(pochybujem však, že kvôli tomuto už niekomu dali pokutu, lebo je veľmi jednoduché zmeniť na faktúre alebo na PPD dátum aj počas kontroly)


Ja to robím asi takto:
Dátum úhrady faktúry: dnešný deň
Dátum vystavenie faktúry: včerajší deň
Dátum vystavenia trošku koliduje so zákonom o DPH - konkrétne sa jedná o dátum dodania, ktorý naväzuje na dátum vystavenia faktúry, ale čo už. Sankcie za nedodržanie zákona o DPH sú nižšie ako sankcie za nepoužívanie pokladne. Ešte tu je problém na prelome zdaňovacieho obdobia, ale u nás sa neplatí v hotovosti tak často...


Inak bola tu už rozsiahla diskusia na túto tému, skúste
http://www.porada.sk/showthread.php?t=877&highlight=registra%E8n%E1
Hlinkovx
14.10.04,16:53
TO M3G
to nemyslíš vážne... my tak máme skoro každú faktúru vystavenú a uhradenú v jeden deň...
M3G
14.10.04,17:04
TO M3G
to nemyslíš vážne... my tak máme skoro každú faktúru vystavenú a uhradenú v jeden deň...
Nič si z toho nerob, ako ja hovorím:
"školitelia sú len ľudia"
"tí čo vykladajú zákon sú len ľudia"
"tí čo tvoria zákon sú len ľudia"

Mne by bolo úplne jedno akým spôsobom sa to bude robiť, ale keďže mám už problémov dosť, radšej som to spravil tak, aby to nemohli napadnúť, lebo človek nikdy nevie, čo daňovákom skrstne v hlave...
M3G
14.10.04,17:06
Haló, další zákon, čo treba novelizovať!!! Počujete ma?
Hlinkovx
14.10.04,17:15
Mám dojem, že kričíš na nesprávnom mieste... však ako firma...máme problémov neúrekom...
vladan
14.10.04,17:25
Haló, další zákon, čo treba novelizovať!!! Počujete ma?
... M3G ešte kuščik počkaj a keď sa stanem členom nejakej strany a budem si hovieť v parlamente, tak im dám faktickú, či taktickú poznámku a budeme sa tým zaoberať :-))))))))) Móóóže byť? :-)
Katarína STR
19.10.04,10:08
Ja som to vždy tak robila, že

deň vystavenie faktúry : dnešný dátum
deň dodania tovaru, alebo služby / dátum vzniku daňovej povinnosti/ : včerajší dátum
platbu v hovotosti : dnešný deň

Ale minulý rok som tiež počula, ževraj to už zrušili a že sa to môže aj v ten istý deň.
Lebo sa firmy ohradzovali tým, že ráno vystavia faktúru a že poobede príde zákazník a vyrovná dlh. Prečo by som potom mala každú taktúto faktúru rušiť a robiť bločik z pokladne ?

Ale tento rok ma zase niekto nastrašil a zase to radšej robím ako predtým.

Istota je istota.
Bea Š.
20.10.04,11:05
Myslím že sa nemúsíte obávať, lebo známemu prišla kontrola DÚ ohľadom rovnakého dátumu na faktúre a príjm.bloku a musel zaplatiť pokutu, ale on stojac si za svojim názorom ich dal na súd a súd s DÚ VYHRAL.

Pekný deň.
Janca
20.10.04,11:40
Pri zhodnom datume vystavenia fa aj prijatia uhrady za fa /co je vlastne uhrada pohladavky/ chce DU, aby ste mali ERP. Je to o tom, ako mate silne nervy ich presvedcit, ze ked je uz raz vystavena fa a v ten isty den je aj uhradena, je stale a stale len uhrada pohladavky. Na moj telefonicky dotaz na nasom DU mi samozrejme tvrdia, ze je to obchadzanie vedenia trzieb ERP. Je to zase nejednotny vyklad. Kto ma odvahu bude tam davat rovnake datumy. Dokedy nebudete mat pisomne stanovisko z DR SR nemate proti kontrole sancu. Bolo by vsak dobre, keby sa tu mohol zverejnit ten rozsudok, aspon datum a na ktorom sude, aby sa to dalo pouzit. Ak uz v takejto veci rozhodol sud, je to smerodatne aj pre DR SR a ich vyklady zakonov.
alexxandra
20.10.04,11:57
Mne sa to stáva vždy... zákazník chce faktúru a bez úhrady od nás neodíde.. takže ju dávam tiež v ten istý deň ako aj vystavenie faktúry..
podľa akého zákona, sa to nesmie...?!
Podla zakona o evidencii trzieb cez elektronicku registracnu pokladnicu :-} Taketo cosi sa uz akoze povazuje za predaj tovaru v hotovsti. Neni s tym ziaden problem v dani ani v DPH,nic. Len by ste mohli eventuelne zaplatit 500 000,- pokutu zato,ze to neslo cez kasu. Teoreticky na to pravo maju a netreba drazdit zbytocne. A bolo mi povedane,ze v onom zakone sa nehovori o tom,kolko krat treba predat v hotovosti,aby bolo treba kupovat kasu,takze aj koli jednemu razu.
Žofia
21.10.04,15:44
Nič si z toho nerob, ako ja hovorím:
"školitelia sú len ľudia"
"tí čo vykladajú zákon sú len ľudia"
"tí čo tvoria zákon sú len ľudia"

Mne by bolo úplne jedno akým spôsobom sa to bude robiť, ale keďže mám už problémov dosť, radšej som to spravil tak, aby to nemohli napadnúť, lebo človek nikdy nevie, čo daňovákom skrstne v hlave...
Všetci sú lenľudia, ale tí čo sa majú zákonmi riadiť musia byť nadľudia . . .
Susan
22.10.04,06:54
Kto má povinnosť používať RP, tak úhrada za vystavenú faktúru musi byt cez RP. Ak nemá povinnosť použivať RP, tak by som dátum na prijmovom doklade dala nasledujúci deň. Každý, kto predáva tovar, by mal používať RP.
Hlinkovx
22.10.04,08:21
Neviem teda ako by to malo byť... .ale ako firma sme mali papiere na Úrade daňového preverovania../faktúry a úhradu robím v ten istý deň/ ..a nemali sme žiadne komplikácie ani nám nič nepovedali, že by sme to nejako zle robili....