milagros208
10.04.14,09:57
Ahojte. Chcela by som sa poradiť ako najlepšie vyriešiť nasledujúcu situáciu. Mojej švagrinej končí PP na dobu určitú 30.06.2014. Predpokladaný termín pôrodu má 19.09.2014, teda na materskú by mala nastúpiť niekedy okolo 08.08.2014. Ako najlepšie vykryť čas medzi skončením PP a nástupom na MD? Je lepšie ísť na podporu (nárok by jej vyšiel) alebo na PN? Ďakujem.
veronikasad
10.04.14,10:02
Ak má rizikové tehotenstvo, radšej PN-ka. Dávka v nezamestnanosti sa jej zíde neskôr. Môže o ňu požiadať do 2 rokov jedného roka od skončenia prac.pomeru, za predpokladu, že rodičovský príspevok bude poberať manžel.
ivka70
10.04.14,10:11
Preco do 2 rokov? Nie najneskor do 1 roka? Ved po 2 rokoch uz nebude splnat podmienku poistenia v nezamestnanosti aspon 2 roky z poslednych 3 rokov pred evidenciou.
veronikasad
10.04.14,10:14
Máš pravdu, ďakujem za opravu.
Katy a R
10.04.14,10:33
len či vôbec spĺňa podmienku - nevieme, koľko jej trvá poistenie ? milagros - doplň, koľko trvá PP ..
veronikasad
10.04.14,10:36
Píše, že nárok by vyšiel ...
Katy a R
10.04.14,10:38
veď hej - to ja len pre istotu ;) (že doba určitá)
milagros208
11.04.14,09:22
Ďakujem Vám za odpovede. Podmienku nároku na dávku v nezamestnanosti by mala spĺňať, aj keď presné dátumy momentálne neviem. Viem len, že je učiteľka a posledné 2 alebo 3 roky robila na dobu určitú od septembra do júna. Takže do obdobia posledných 3 rokov pred evidenciou sa počíta aj doba na materskej a rodičovskej dovolenke? Niekedy to tak nebolo. T.z., že po skončení MD a RD už nárok na dávku v nezamestnanosti mať nebude? Manžel je SZČO.
veronikasad
11.04.14,10:07
Počas MD a RD pracovný pomer trval, alebo išla na MD z ochrannej doby?
Gabi03
02.05.14,10:16
prosím Vás, ja mám nasledovný prípad:
Dobrý deň p. Mihál, potrebujem poradiť ohľadne nemocenského. Tehotná pracovala od 1.9.2013 do 30.4.2014 na PP (čo je 244 dní poistenia), predtým nebola poistená. Predpokladaný termín pôrodu je 18.11.2014. Stačí, aby sa dobrovolne pripoistila najmenej na 90 dní a bude mať nárok na materské a zároveň materská sa jej bude počítať z tohto dobrovoľného poistenia?
alebo je lepšie zvoliť variantu pripoistiť sa na 26 týždňov, z čoho jej bude rátaná materská (hoci tým stratí asi 3 týždne materského)?
veronikasad
02.05.14,10:18
Chceš z dobrovolného poistenia vyššie materské ako z minima ?
Nemá možnosť zamestnať sa na 90 kal.dní (bez PN-ky na pracovnú zmluvu) ?
Gabi03
02.05.14,10:21
áno, vyššie materské ako z minima, nemá šancu sa zamestnať
veronikasad
02.05.14,10:23
V tom prípade ale dobrovolné poistenie musí trvať min. 26 týždňov.
Gabi03
02.05.14,10:24
ďakujem, ešte v hrubých črtoch sumy? aké sú hranice, ale najmä koľko je percento?
veronikasad
02.05.14,10:25
% materskej ?
Gabi03
02.05.14,10:26
percento na nemocenské (ak nemusí platiť aj iné) na tých 26 t. dobrovoľného
veronikasad
02.05.14,10:30
Musí sa prihlásiť na celý balík poistenia, najmenej z min.VZ (t.č.402,50€).

Prever si na SP či sa nezmenil zákon - platilo, že počas dobr.poistenia nemusí počas celých 26 týždňov platiť odvody. Keď dosiahne 270 dní poistenia (spolu so zamestnaním), ak má rizikové tehotenstvo má nárok na nemocenské (z minima). Potom by som nejaké dva mesiace pred pôrodom PN-ku ukončila a znovu začala platiť dobrovolné odvody (z vyššieho VZ určeného na začiatku dobr.poistenia), až kým nedosiahne 26 týždňov.
Gabi03
03.05.14,13:48
ďakujem za radu Veronika
brčko
06.05.14,12:21
Ak by sa najprv zaevidovala na up a potom išla na pn, tak tú časť podpornej doby, ktorú si nevyberie do nástupu na md (teda presnejšie do požiadania o materské) si môže vybrať do 2rokov od vyradenia z evidencie uchádzača o zamestnanie (ak sa zákon nezmení). Aj ked v čase nového zaevidovania už dobu nebude mať splnenú, to nevadí.
vid § 105 Zákon o sociálnom poistení
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie nezamestnaných občanov počas poberania dávky v
nezamestnanosti a v období kratšom ako dva roky bol opätovne zaradený do evidencie
nezamestnaných občanov, vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného
zaradenia do tejto evidencie, a to v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v
nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného
obdobia v nezamestnanosti.
-----
požiadať o materské presne 6týž. pred očak.termínom pôrodu!!! ani o den skôr, aj ked bude pn pred nástupom!!! vid § 50 Zákon o soc.poistení, nárok vzniká len 6týž. pred.
po pôrode do 45dní podať prihlášku na soc.poistovnu, aby bola dôch.poistená štátom (z cca 480eur) a rátalo sa jej to do dôchodku.
-----------
a ešte tolko, že ona nebude podla zákona čerpať md a rd, ale len bude poberať materské a rodič.príspevok, niekedy je to podstatná info na úradoch, aj ked hlavne pri podpore, čo sme už vyššie riešili. Lebo len dni md a rd sa rátajú, ak trvá prac.pomer, nie ak je ukončený.
milagros208
27.06.14,10:31
Ďakujem za odpoveď. Ospravedlňujem sa, že som nereagovala skôr, ale teraz mi časovo nevychádza chodiť na internet často. Chcem sa spýtať, či som to správne pochopila. PP končí 30.06.2014, do ôsmich dní by sa mala švagriná zaevidovať na ÚP a následne by mala do siedmich dní od skončenia PP ísť na maródku. Počas vyplácania PN, materskej a rodičovského príspevku by sa mala dávka v nezamestnanosti prerušiť vyplácať, ale uchádzač o zamestnanie by nemal byť z evidencie vyradený. Ak teda vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti avšak dávka na vyplácanie bude z dôvodu vyplácaných dávok PN, materskej a rodičovského príspevku prerušená, bude mať po skončení rodičovského nárok na dávku v nezamestnanosti, ktorej nárok vznikol pri evidencii, následne však jeho vyplácanie bolo prerušené? Ďakujem.
brčko
27.06.14,12:39
No nie všetko je tak, ako píšeš.
Vyradia ju den pred pôrodom (po prinesení kopie rodného listu), ak to teda znovu nezmenili (ešte predtým bolo vyradenie den pred začatím poberania materského, ) No a teda ak bude vyradená den pred pôrodom, tak ak chce dopoberať podporu, tak sa musí nanovo zaevidovať do 2rokov, tj. najneskôr v den 2hých národenín dieťaťa. (či radšej nejaký den predtým). Dá sa potom bud prehodiť RP na manžela *(to sa teraz dá) alebo ak by sa už nedalo, tak celý rok byť evidovaná bez poberania podpory, s poberaním RP (snád toto nezmenia) a až po ukončení poberania RP, po mesiaci, kde dieťa dovrší 3roky) začnú vyplácať podporu. Ale samozrejme nepôjde sa evidovať kvôli podpore ale kvôli hladaniu práce :) , tj. bude mať povinnost sa tam chodiť a plniť nejaké povinnosti.
Na pn áno, najlepšie do 7dní od ukončenia pp, no môže aj neskôr, len potom k PN bude potrebovať aj potvrdenie od gyn, že je tehotná a aj bola tehotná toho 30.6.2014 (aby jej uznali 8mesačnú ochr. lehotu a nie tú všeobecnú 7dnovu)
Na UP sa evidovať si nie som istá či do 7 či 8dní.
milagros208
27.06.14,13:50
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že narodenie dieťaťa nie je dôvod na vyradenie z evidencie. Ale podmienky sa stále menia a ja už dlhšie nie som v obraze, keďže som to sama nepotrebovala.