janar1421
10.04.14,11:32
V roku 2010 som ukončil onkologickú liečbu, následne som požiadal o invalidný dôchodok.
Rozhodnutím Sociálnej poisťovne (ďalej SP) som od roku 2010 uznaný invalidným (80%) a od roku 2012 uznaný invalidný (45%). (Presné dátumy pre objasnenie nie sú dôležité).
Mám fyzicky 49 rokov, teda pre splnenie nároku na invalidný dôchodok potrebujem mať 15 rokov započítaných do systému dôchodkového poistenia.
SP mi oznámila, že k dátumu 2010, kedy som bol uznaný invalidným, teda k dátumu, ku ktorému mi vznikla invalidita mám započítaných len 11 rokov (pred rokom 2010 som nebol registrovaný na úrade práce, teda nemám čo doplatiť) a invalidný dôchodok zamietla.

Ja som po ukončení liečby od roku 2010 podľa mojich možností rôzne pracoval (teda ďalej som ako zamestnnec povinne prispieval do dôchodkového systému) alebo som bol registrovaný na úrade práce (teda toto obdobie je možné doplatiť). Od roku 2015 (ak doplatím obdobia mojej registrácie na úrade práce) budem spĺňať aj podmienku 15 rokov dôchodkového poistenia.

Po nedávnej komunikácii so SP, kedy som sa dopytoval, kde a ako mám doplatiť do dôchodkového systému obdobie mojej registrácie na úrade práce tak, aby som spĺňal podmienku 15 rokov dôchodkového poistenia mi SP oznámila, že invalidný dôchodok mi aj tak nebude priznaný z dôvodu, že obdobie, z ktorého sa podľa § 72 ods. 2 zákona 461/2003 Z.z. zisťuje potrebný počet rokov dôchodkového zabezpečenia je obdobie pred vznikom invalidity – v mojom prípade to bude vždy obdobie pred rokom 2010, lebo vtedy som ukončil liečbu a k dátumu ukončenia liečby ma bude posudkový lekár uznávať za invalidného! Ak by som aj opäť nejako ochorel po roku 2015 aj tak už nikdy nebudem špĺňať podmienku zákona - teda mať 15 rokov dôchodkového poistenia pred dátumom vzniku invalidity.

Otázka:
Prosím o Váš názor, či skutočne systém sociálneho poistenia SR funguje tak, že občan SR, ktorý ochorie a potrebuje pomoc je síce uznaný SP invalidným (teda nemá silu si na seba zarobiť) ale invalidný dôchodok nedostane lebo nemá dostatočný počet rokov „platenia“ do invalidného poistenia a čo je dôležitejšie, už nikdy ho nemôže získať napriek tomu, že ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo ako samoplatiteľ je povinný až do doby predčasného alebo starobného dôchodku platiť odvody do SP aj za invalidné poistenie?
Katy a R
10.04.14,09:40
pre ID platí zák o SP - tak ako je uvedené v tvojom príspevku §72 .. aj je presne dané, ktoré obdobia by si mohol doplatiť (nie je to len evidencia na UPSVaR) ... tak pozri ešte lepšie, či sa nenájdu nejaké?
len upozornenie - máš tam nezrovnalosti v percentách - pri ID môže byť len nad 70% znížená schopnosť pracovať!

ID je dávkou invalidného poistenia - no a ak niekto toto poistenie nemá, alebo nespĺňa podmienky ...:mee:
No a pozrela som tvoje príspevky ... takže odpoveď si už vlastne dostal ! Nemáš dosť rokov na civilný ID - máš už iný dôchodok (podľa iného zákona) . A nemáš obdobia, za ktoré sa dá doplatiť!
Doplním:
Vieš veľmi dobre - ako to je ! všetci ID platia tieto odvody
Zbytočne by sme tu o tom špiritizovali - vieš, kde sa prijímajú zákony - treba sa obrátiť na svojich zvolených zástupcov :)
alaya1
10.04.14,10:10
Zmizol moj koment :), vysvetli mi prosim toto, nerozumiem tomu, ked ID je uz od myslim 45 %. " pri ID môže byť len nad 70% znížená schopnosť pracovať!"
Katy a R
10.04.14,10:12
má tam 80% ... ;) - ale to asi podľa toho "iného" zákona by mohlo byť???? podľa 461 nie!
- už teraz som sa dopátrala - on mal najskôr ten "iný" dôchodok - až potom civilný - len tam nemá dostatočne dlhé poistenie ...
janar1421
10.04.14,14:31
Odpoveď som dostal od SP - preto sa pýtam skúsených či môže existovať poistný systém, do ktorého musíš prispievať ale poistná udalosť nemôže už nikdy nastať.
Vezmi v úvahu inú analógiu - máš životné poistenie - stane sa ti úraz - poisťovňa ti oznámi, že nemáš nárok teraz ani už nikdy potom - a ty musíš platiť napriek tomu, že v tvojom prípade poistná udalosť už nikdy nenastane - nie je to neoprávnené obohacovanie sa SP?
janar1421
10.04.14,14:43
"Iný" dôchodok nie je predmetom tejto debaty. Otázka vo všeobecnosti znie: Čo môže urobiť v legislatívnej pavučine SR chorý človek, ktorý si dovolil vážne onemocnieť skôr ako to ustanovuje §72 ods. 2 zákona 461/2003?
janar1421
10.04.14,14:57
80% je podľa 461/2003 Z.z. Príloha 4, oddiel B, Položka 9, písmeno a)