liviag
10.04.14,18:43
Dobry den poradaci,

prosim poradit v situacii: Mam kupenu nehnutelnost v OV, je tam 5 prevadzok, vsetci su moji najomnici. 4 prevadzky su fyzicke osoby, neplatcovia DPH, 1 najomnicka je s.r.o. platca DPH.

Bolo mi poradene, aby som nehnutelnost dala do imania mojej s.r.o.

Zatial nehnutelnost prenajimam len ako FO, neplatca DPH.

Ked si zriadim novu s.r.o., kde by som dala nehnutelnost do majetku a ako cinnost prenajom nebytovych priestorov, dala by som ju aj do odpisov, mozem ako neplatca DPH?

Alebo to mam nechat tak?

Je to vyhodne alebo nie? Dakujem vsetkym
a_je_to
11.04.14,11:12
V tejto právnej, ekonomickej a daňovej situácii by som to určite neurobil. Je na to viac dôvodov :
- prídeš o možnosť znížiť nájomné o 500 Eur ročne
- budeš platiť vyššiu sadzbu dane - namiesto FO 19% PO 22% ... možno menej, alebo viac
- ako osoba blízka svojej s.r.o. budeš musieť budovu odkúpiť v cene blízkej trhovej, ak ju budeš chcieť dostať späť. Peniaze síce budú tvoje, ale až po zdanení
- ako platiteľovi DPH ti vznikne daňová povinnosť na výnosoch, ale nárok na odpočet nebol, takže čistá daňová povinnosť
Uplatňovať daňové odpisy môžeš aj ako FO - nájomca, cez daňovú evidenciu podľa §6/11, alebo účtovanie podľa § 6/13. Na to netreba založiť s.r.o.a dať do nej budovu
liviag
13.04.14,16:13
dakujem za odpoved a_je_to
este poprosim krasne vysvetlit "prídeš o možnosť znížiť nájomné o 500 Eur ročne"
A ako je to s autom? Mozem si kupit auto a dat si ho do odpisov? Na s.r.o. viem ze sa da, ale ako je to len s nakupom hnutelneho majetku a odpismi ?
A s opravami na nehnutelnosti? Hovorila mi ekonomka, ze ked chcem napr dat novu dlazbu na celu spolocnu chodbu, cca 80 m2, uz si to nemozem dat do nakladov, pretoze nehnutelnost nie je napisana v imani firmy, ale je to osobny majetok, tak ja zveladujem svoj osobny majetok a nie firemny, tak uz to nedam do nakladov. Chodba tam potrebuje opravit, ako aj spolocne WC. Ako to je? Dakujem vopred
a_je_to
13.04.14,19:57
Pre jednoduchý nájom, vrátane prefakturovania energií nie je potrebné zakladať firmu ... ani szčo, ani sro, ani živnosť. Lebo nejde o obchodnoprávnu, ale o občianskoprávnu činnosť. Opravy nehnuteľnosti a drobné rekonštrukcie, ktoré neprekročia 1700 Eur za kalendárny rok, možno uplatniť ako náklady bežného roka v daňovej evidencii FO aj bez založenia firmy a vkladania stavby do majetku. Ekonómka je z toho trochu dopletená, lebo prenajímať možno aj osobný majetok. Kúpiť auto môžeš, ale uplatniť odpisy asi nie, lebo pri nájme vlastne nič neprevádzkuješ, prevádzkujú nájomníci. Svoje auto môžeš použiť napr. na dovoz materiálu na opravy a uplatniť si výdavok formou cestovnej náhrady. Ale tam už nastupuje povinnosť platiť dzmv, ak sa auto použije na činnosť podliehajúcu dani.
liviag
05.03.18,11:18
ahoj a_je_to, je tých 1700 € stále v platnosti?
a_je_to
05.03.18,11:41
áno, ten § 29, ods. 1 stále platí, suma sa nemenila
JankaO
05.03.18,12:45
... a nehovoriac, že pokuty za zlé vedenie účtovníctva sro sa počítajú z majetku spoločnosti...
kopretinka
05.03.18,16:17
myslím,že za štyri roky to už vyriešil
kopretinka
05.03.18,16:52
tak treba kukať dátum pri otázke