bebikamt
10.04.14,20:46
Traja surodenci sme zdedili troj izbovy byt. Byvame v nom ja s mojou rodinou a mojim bratom. Brat sa chce odstahovat, Sestra a brat chcu aby som im platila podnajom kazdemu po 50e, Doteraz sme platili ja 160e najom a brat platil inkaso 50e, Prosim o pomoc ako by som mala riesit tuto situaciu.... mozu si to narokovat? alebo niekoho do jednej izby nastahovat? Za odpoved dakujem
draik
10.04.14,19:16
Nie je to oficiálne nájom ani podnájom, ale môžu požadovať odplatu, ak iný spoluvlastník užíva celý byt (teda kvázi aj ich podiel)
bebikamt
10.04.14,19:33
aha a o aku odplatu by sa malo jednat? nerozumiem co je odplata a o aku sumu mozu ziadat?. ked tu budeme byvat sami tak cely najom s energiami budeme mat 210e. a este da sa odplata ziadat aj spetne? dakujem
arizona
10.04.14,19:44
Najlepsie by bolo, keby si byt od surodencov odkupil.Vsetci by dostali svoje a kazdy si moze gazdovat po svojom. Vela vlastnikov jednej nehnutelnosti nikdy nerobi dobrotu.
Vsetci vlastnici maju povinnost sa podielat na povinnych platbach a opravach.
Ale nakolko ty obyvas celu nehnutelnost, musite sa dohodnut na nejakom kompromise.
Cenu ti presne nikto nepovie, to zalezi na vasej dohode,aby to vyhovovalo vsetkym a aby sa nikto necitil ukrateni.
A ci si mozu narokovat? Samozrejme, ved ty uzivas aj ich majetok...
bebikamt
10.04.14,19:49
aha. ale mozu si narokovat odplatu aj spetne 2 roky dozadu? brat tu byval sam tiez 2 roky a nikto sme od neho nechceli nic, a ani jeden nechce predat byt.
felix1
10.04.14,21:38
Zda sa ze u Vas nastava klasicka situacia v SR ked si kazdy z vlastnikov po predaji chce kupit za svoj podiel ( po vypateni vlastnikov ) vlastny byt...

DOBRE RANO !!! uspech je predat a predat bez extremnej straty !
Je na tebe ci sa ti podari mat byvanie pre seba a aj pre surodencov alebo ...
sito
10.04.14,22:50
Noo, zdedili ste priestor, trojizbový, že v dome, bytovom. A 182 vám nič nehovorí, že vočí ostatným spoluvlastníkom domu môžete vystupovať len ako jeden, jedná osoba? Ktorej vyplývajú vám, všetkým rovnaké povinnosti a zároveň máte rovnaké práva ako všetci spoluvlastníci, aj vášho domu.

Ste povinný uhrádzať poplatok za správu ako jeden, alebo všetci jednu tretinu poplatku. Vaša vnútorná vec

Služby, by mali isť na tvoje triko, užívaš ich, oni nie. Zohľadňuje sa zo zákona miera ich využívania vlastníkmi bytov zo zákona! Keď tam bývaš len ty ich ...

Fond opráv? Všetkých je. Aj vás všetkých a nerozdielne za byt podľa majetkového podielu, teda 33,33 % podlahovej plochy bytu, ktorý ste zdedili.

Súrodenci, ako by ich jedna mater mala. Ale nie brat, sestra ich nenazývaj, im nehovor im tak, inak by sa hodilo, aby sa ti lepšie vodilo.

No môžu, to prvé. Ak má byt 60 m2, tak každý spoluvlastník bytu z toho bytu vlastní jednu tretinu z každého jedného m2. Koľko to je? A ktorá to je? A ktorá je moja? Ktorá, ktorého spoluvlastníka bytu?

Teda ako šachovnica, kto koho?

Nasťahovať do jednej izby? Môžu, ak ju majú na liste vlastníctva zapísanú ako ich osobný majetok. Ale to sa na žiadnom liste vlastníctva k vášmu bytu nedočítate, že niekto vlastní jednú izbu, ktorá ma plochu jednej tretiny bytu. Potom by už WC, a iné základné veci v byte by mu nepatrili, že? Či?

Ako píše tá z ameriky, Janka " ... musíte sa dohodnúť na nejakom kompromise".

Najlepšie to vyrovnanie na základe dedičského konania, vyplatiť ich! By sa vyplatilo.
bebikamt
11.04.14,04:01
ok dakujem. A ešte.... nemame tu trvaly pobyt. musi kazdy spoluvlastnik suhlasit ak by som chcela dat trvaly pobyt detom ? dakujem
Peggynka
11.04.14,06:11
draik
11.04.14,06:11
Samotnú prevádzku bytu, teda napr. energie, platí ten, kto tam býva. Okrem toho však nebývajúci spoluvlastník má nárok na tzv. nájomné, teda na odplatu, že užívate aj jeho podiel. Pri jeho výpočte je možné vychádzať z obvyklého nájomného (nájomným sa nemyslí inkaso) za obdobný byt v danej lokalite.