johny
13.10.04,13:07
Mám doklady z RP, ktoré nespĺňajú náležitosti daňového dokladu. DPH si teda nárokovať nemôžem. Je DPH daňovo uznaným nákladom, alebo nie. Ktorý paragraf zákona o dani z prijmov rieši tento problém? Ďakujem za rady.
janaGT
14.10.04,05:29
skúste poradiť, mňa by to tiež zaujímalo.
bea
14.10.04,05:55
Tiež čakám, kto sa k tomu ozve. Bolo mi totiž jasné, že DPH si nárokovať nemôžem a tiež som si bola istá, že DPH v tomto prípade nie je daňovo uznaným nákladom. Ale prečítala som si § 19 ods. 3) písm. k) 2. a teraz mi už nie jasné nič. Lebo keď v zákone sa píše len to, že daňovými výdavkami je DPH " ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok", tak by asi takáto DPH z tých "nefaktúr" z reg. pokladní mohla byť daňovým nákladom???
accad
14.10.04,06:13
Pod daňovým výdavkom-neuplatnená DPH sa rozumie DPH, ktorú si nemôžete uplatniť podľa zákona o DPH (§ 49 ods.6), nejedná sa o DPH, ktorú si neuplatníte z titulu, že doklad z ERP nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH na odpočet DPH. Ak doklad z ERP nemá všetky náležitosti na uplatnenie DPH, tak Vy musíte požiadať o vystavenie dokladu, aby mal náležitosti podľa zákona o DPH alebo ak to už nemôžete urobiť, tak potom neuplatnenú DPH nemôžete uplatniť ako daňový náklad. Vy rozhodujete o tom, či nakúpite u obchodníka, ktorý nie je ochotný nastaviť ERP, tak aby mala všetky náležitosti daňového dokladu a vy ste si mohli DPH odpočítať podľa zákona o DPH.
ricij
14.10.04,06:22
Súhlasím s accad. Kdesi tu na porade som sa s tým už stretol a záver bol taký ako píše accad - ak doklad nespĺňa náležitosti nemáte nárok na odpočet DPH a zároveň to nie je daňovo uznaný náklad.
janaGT
14.10.04,06:30
a na aký účet túto DPH zo "zlých dokladov" účtujete? Mne sa to stalo len pár krát a dala som to napr. pri kúpe čistiacich prostriedkov na 501 celú sumu. Takže budem to musieť preúčtovať, na aký účet to dávate?
ricij
14.10.04,06:39
Dal by som to na 501xxx s analytikou - neovplyvňujúci ZD z príjmov.
Lenočka
14.10.04,06:49
No ja si myslím, že je škoda neuplatniť si DPH keď som platiteľ len preto, že mi niekto vystaví zlý doklad. Treba na to upozorniť a žiadať o opravu, ale keď už sa to stane a nie sú ochotní tak čo s nimi, jednoducho tam nenakupovať. Len sa pozastavujem nad tým, že novela okolo DPH sa už točí dosť dlho a stále sa nájdu takí, ktorých to zrejme netrápi.
ricij
14.10.04,13:35
Mňa zasa trápi, prečo je náš zákon v tomto taký prísny. Sme platitelia v Nemecku a tam to berú omnoho benevolentnejšie. Stačí uviesť, že v cene je už zahrnutá aj 16% daň. Žiadne vyčíslenie základu dane, dokonca ani dane samotnej. A keby ste ešte videli tie bločky. Niekedy len rukou vypísané a podpísané. Pečiatky tam už tuším ani nepoznajú.
To len my sa tu naťahujeme s daňovými kontrolórmi na slovíčkach. Je - nie je? Bože môj, veď jeden to odviedol, druhý, pokiaľ je podnikateľ a platiteľ to dostane späť. Treba sa držať princípu podľa ktorého DPH vznikla a hotovo.
Beata
15.10.04,11:05
Úplne súhlasím s ricij. Také hlúposti navymýšľajú v tých zákonoch, že to už ani normálne nie je.
Tak ak ste plátcovia DPH, predáte tovar s DPH, musíte to štátu zaplatiť, lebo pokuta ako báseň. Ale neopovážte si od štátu pýtať DPH, ak táto nie je na doklade vyčíslená a ešte si to ani nemám uznať ako daňový náklad?! A to je čo? Nová zárobková činnosť štátu?!
Prečo by neodpočítaná DPH nemohla byť daňovo uznaná? Kde to je napísané, v ktorom §? Ak dostanem do ruky blok, ktorého DPH si nemôžem podľa (debilného) prísneho paragrafu odpočítať, tak OK, neodpočítam, ale ak tento výdavok súvisí s udržaním a zabezpečením príjmu a je obhájiteľný ako náklad, dám ho celý aj s tou DPH do nákladov a hotovo!!!
Luna
15.10.04,11:23
Táto otázka zaujíma aj mňa.Pri dokladoch ,kde nie je nárok na odpočet DPH,som sa auditorky pýtala či to celé môžem dať do nákladov,vrátane dane.Ona odpovedala:celé vrátane DPH do nákladov. Tiež som predtým čítala že neuplatnená DPH ide na 548.
Asi napíšem dotaz na DÚ. Stále mi nikto nevysvetlil prečo DPH nemôže ísť do nákladov.Veď je to blbosť ako k tomu príde obyčajný malý podnikateľ,na ktorého z každej strany číhajú pokuty,penále. On chudák zato poctivo zaplatí,a nemôže si to dať ani do výdavkov. Chcem vidieť ako napr.doklady z TESCA pôjdeme dávať prerábať.
Ja mám robotníkov,ktorý robia v Blave,čosi potrebujú,idú si to kúpiť do TESCA.O mesiac robotu v Blave skončia ,viac sa tam nevrátia. Po mesiaci donesú doklady na zúčtovanie,kde nie je vyčislený základ dane.ČO s tým urobím? KTORÝ PAR.TO ZAKAZUJE?
ricij
15.10.04,11:25
Aby som ešte doplnil svoj predošlý príspevok a Beatu. Kedysi panovníci mali vyberačov daní, ktorých si museli platiť a určite stáli nie málo. Teraz vyberačov daní robíme my: minimálne závislá činnosť a DPH. To všetko nie že zadarmo, ale nás to stojí množstvo peňazí pre účtovníka, papiere, pošta, cesty, telefonáty. Potom príde kontrola ešte nám aj naparia pokutu! Lebo sme porušili odstavec ktoréhosi paragrafu, ale pozor nie filozofiu napr. DPH. O čom je DPH?! Postihnúť má konečného spotrebiteľa, je to nepriama daň. Podnikatelia majú nárok na odpočet. Tak nech ho aj majú. To či je tam uvedený základ dane alebo nie, veď je to celé jednoducho nezmysel.
Luna
15.10.04,11:27
Ozaj,pri ubytovaní a parkovaní kde nie je nárok na odpočet DPH (doklady pri CP)dávate tiež do nedaňových výdavkov?
ricij
15.10.04,11:30
Luna: chvalabohu ja som už toho roku kontrolu mal a tak ma dúfam najbližších niekoľko rokov ani nečaká. Ale keby ma takto štvala kontrolórka, otrieskal by som jej ten bloček o hlavu tak, že by do konca života chodila s DPH na čele.
Paula
15.10.04,11:35
AK doklady k CP prikladá zamestnanec (neplatca), ide do nákladov aj DPH
Luna
15.10.04,12:19
Ricij. Mal si kontrolu na daň z príjmu?
Ja ešte nie,iba v jednej firme soma mala na DPH-čku a teraz čakám každú chvíľu na druhú kontrolu DPH-čky v inej firme. Máme odpočty DPH,tak viem že prídu.

Paula to viem že z cesťákov sa DPH neodratáva.Len som chcela povedať,že tú Dph-čku dávame veselo do nákladov.Tak prečo by sme nemohli z blokov z Tesca dať DPH-čku do nákladov. Ktorý paragraf o dani z prímu to zakazuje,alebo ktoré usmernenie?
ricij
15.10.04,12:22
Nie, na DPH, ale po novom, teda po 1.5. Svoje skúsenosti som už opísal tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=2398&page=2&pp=10
Beata
15.10.04,12:27
Presne tak, ako si napísal ricij, ak by ma skúsila kontrolórka napadnúť za tie bloky, tak by som sa bila do krvi!!!!!!!!
Paula
15.10.04,12:32
Luna, oproti viacerým poradcom si daň odpočítavam. Viem, že je to moje riziko, resp. riziko mojich klientov, s ktorými sme vec diskutovali a v prípade neuznania toto riziko sú ochotní vziať na seba. Máme pocit, že tvorca vetičiek v zákone to "prešliapol". Veď ak je výdajca dokladu riadne registrovaným platcom DPH a má na doklade uvedenú celkovú výšku dane (ktorú štátu odvedie) a celkovú sumu k platbe.....prečo by sme si základ nemohli vypočítať? Mimo oblasť môjho chápania. Akorát to nahráva tvorcom softvérom do zárobku - pridať jednu cifru a inkasovať za upgrade.
Jozef Mihál
15.10.04,13:02
V mene komory tvorcov softvéru sa dôrazne ohradzujem proti tvrdeniu Pauly.
Luna
15.10.04,13:04
Ricij,ja som mala kontrolu za rok 2003 a poviem Tak nás naštvali daňovničky.Vedeli sme že máme v nejakej veci pravdu,a oni si hudli len to jedno.Konateľ chodil na DÚ ako na klavír. Problém sme konzultovali s 3 audit.
Keď im to konateľ povedal že sme prípad konzultovali aj s inými ľudmi,tak vedúca na DÚ povedala že jediný kto môže o probléme vynášať rozsudok je súd.
Kontrolovali nám celý rok 2003 od A-doZ.Boli celý týždeň a potom ešte dva dni.Aj kávu sme im dali aj chlebíčky. Nakoniec to skončilo tak že mi sme mali pravdu.
Paula všetko je o ľudoch,ak ste sa dohodli tak potom je všetko ok.
Ahoj.
Paula
15.10.04,13:53
J.Mihál, ospravedlňujem sa Vám i veľmi všetkým programátorom, viem veľmi dobre, koľko času a "mozgu" obsahuje každý riadok aby program dobre fachčil. Obdivovala som a navždy budem obdivovať ľudí, ktorí sa tomu venujú. Môj hnev na zákonodarcov som zle vyjadrila. Dobiť ma je málo.