sigmundfreud
11.04.14,14:14
Dom na kľúč. Murári pri murovaní lepili tvárnice len zo spodu.Výsledkom sú spoje po bokoch tvárnic, ktoré presvitajú skrz obvodový múr. Zateplenie nebolo v pláne, no v tomto prípade je nutné. (pur pena, či vonkajšie zahladenie neplní účel) Mám oceniť resp. vyčísliť škodu, ktorá tým vznikla resp. ktorú si chcem nárokovať finančne alebo vykompenzovať náhradnou službou. Aký spôsobom sa dá oceniť takýto nedostatok? Poraďte. Ďakujem.
jslancik
11.04.14,12:26
neviem, čo povedia skutoční odborníci, ale môj názor je, že spoje presvitajú, to je vlastnosť, nie chyba. Aj keby tvárnice oblepili z každej strany, spoje budú "presvitať". Nepíšeš, či si už dal stierku, ale aj cez ňu budú presvitať špáry, možno aj praskliny. Riešenie bolo/je jednoduché - zasieťkovať pred natiahnutím stierky.

Snáď som podľa tvojho popisu dobre pochopil problém.
command
11.04.14,16:04
Ja si myslim ze tym presvitanim skrz obvodovy mur mysli ze je cez ne kde tu vidiet(akoby dierky) nie ze je na stierke vidiet kde su tvarnice spajane.
jslancik
11.04.14,17:07
v tom prípade by to bol nesprávny postup, lebo tvárnice sa musia lepiť aj na bokoch - ak nemajú pero-drážku. V tom prípade by ale nič "nepresvitalo". Ale reklamovať? tak či tak pôjde na to sieťka a stierka, taký je postup. Problém by mohol byť možno v samotnej pevnosti múrov, ale ak je to všetko dobre previazané, tak (asi) ani to nie je problém.

Ďalšia možnosť je, že pán sigmund chce vymôcť nejakú zľavu u stavbárov. S tým sa teda stotožniť nemôžem. A nebudem mu radiť, ako by mohol prísť k náhrade "škody". Aj keď by to bolo žiaľ veľmi jednoduché.
sigmundfreud
12.04.14,08:17
Kvalitny a ocakavany postup lepenia tvarnic je cez spodok a bok. Tym ziadne presvitanie cez mury - po celej vyske a sirke spoja nemoze byt, stale sa bavime o holom mure, bez sietky a stierky. Ak cez spoje s prehladom prejde list z pilky na zelezo, tak tepelna izolacia tvarnic podla mojho nazoru neplni 100 % ucel.
sigmundfreud
12.04.14,09:01
pan jslancik, tych moznosti je XY a ja od vas neocakavam stotoznenie sa, ani "zial velmi jednoduche rady", skor konstruktivny postoj na porade.sk, ak si je zhotovitel vedomy nedostatku, tak dodatocne Vase analyzovanie a stotoznovanie sa je bezpredmetne. dakujem.
command
14.04.14,08:10
Ono je to tak ze 100 ludi 100 chuti u nas v dedine stavali bytovku z porotherm tvarnic tusim a ked som videl ake diery boly medzi tymyi jednotlivymi tehlami az mi zle bolo ale stavala to firma vsetko pozakryvali a bolo dobre a to som previdel ked sa dalo aj cez celu bytovku ake tam boly diery. Ja osobne by som tiez reklamoval takuto pracu nastastie si budem stavat sam takze dierky nehrozia, ani nic podobneho.