4326
04.04.06,13:36
Prečítala som si príspevky na porade ohľadne trvov exekúcie. Exekúcia je vedená voči nám. Mám od exekútora vyčíslenie trov aj s DPH. Na tom papieri ale nemajú ich IČ číslo. Tak som tam volala aby mi zaslali faktúru, kvôli odpočtu DPH. Ich ekonómka mi povedala, že nemáme nárok na odpočet DPH ani na uznanie trov do nákladov, že oni nám fakútru nevystavia. Ako postupovať?
4326
04.04.06,11:58
Nikto nevie poradiť?
4326
04.04.06,12:24
Prosím, prosím poraďte mi ak viete...........................
Tweety
04.04.06,12:29
Prosím, prosím poraďte mi ak viete...........................
Ste v konkurze?
Milan Benka
04.04.06,12:37
Neviem, či pre exekučné trovy platí aj niečo iné ale ak obsahujú DPH tak by mali spĺňať náležítostí dané zákonom:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru
a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Vyzval by som ich písomne a žiadal odpoveď. Zákon o DPH im nedáva možnosť nevystaviť faktúru.
Vyčíslenie trov exekúcie by sa dalo považovať za faktúru, ak bude spĺňať náležítosti podľa zákona.
4326
04.04.06,12:39
Nie, v konkurze nie sme. Ide o neuhradené poistné voči SP. Ktoré bolo uhradené, exekúcia bola ukončená a boli vyučtované trovy exekúcie s DPH. Keďže podľa mňa je nárok na uplatnenie DPH z tvov, volala som do exek. úradu aby mi vystavili faktúru ale oni tvrdia, že nárok naodpočet DPH nie je a nie je to ani náš daňový výdavok.
Dôvod prečo som chcela vystaviť fa je ten, že na liste, ktorý má názov vyčíslenie trov konanie, nemajú uvedené čislo IČ DPH ale DPH majú vyčíslenú.
Milan Benka
04.04.06,12:39
To, či máte nárok na odpočet DPH nemá vplyv na povinnosť vystaviť "faktúru" v súlade so zákonom.
Tweety
04.04.06,12:43
Nie, v konkurze nie sme. Ide o neuhradené poistné voči SP. Ktoré bolo uhradené, exekúcia bola ukončená a boli vyučtované trovy exekúcie s DPH. Keďže podľa mňa je nárok na uplatnenie DPH z tvov, volala som do exek. úradu aby mi vystavili faktúru ale oni tvrdia, že nárok naodpočet DPH nie je a nie je to ani náš daňový výdavok.
Dôvod prečo som chcela vystaviť fa je ten, že na liste, ktorý má názov vyčíslenie trov konanie, nemajú uvedené čislo IČ DPH ale DPH majú vyčíslenú. Trovy exekúcie sú podľa mňa nedaňovým nákladom, pretože exekúcia je vedená proti Vám.
4326
04.04.06,12:45
Môžes mi uviesť § zákona o dani z príjmov? A čo s DPH - uplatniť alebo neuplatniť odpočet.
renča1
04.04.06,12:47
Majka , podľa čoho súdiš , že trovy sú nedaň.nákladom? Môžeš mi dať do pozornosti nejaký §? Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..
janaGT
04.04.06,12:48
v Cenigovej sa píše, že trovy exekúcie sa účtujú na 538.
ČI sú daňové alebo nie, to tu písané nie je.
4326
04.04.06,12:53
Ja som to zaúčtovala následovne:
Trovy 538
Ostatné náklady: 538
DPH 343
Spolu 379
teda 538, 343/379
Nie som si ale istá, či daňové alebo nedaňové a teraz ma zneistila pracovníčka ex. úradu aj ohľadne DPH.
Tweety
04.04.06,12:58
Majka , podľa čoho súdiš , že trovy sú nedaň.nákladom? Môžeš mi dať do pozornosti nejaký §? Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd.. Práve čítam knihu od Ing. Dobšoviča, Daňové výdavky, kde sa o.i. píše, že ak sú trovy na dosiahnutie príjmov, tak sú daňovými nákladmi, ale to nie je ich prípad., preto by to mali vylúčiť zo základu dane.
dadika
04.04.06,13:01
ja osobne by som si neuplatňovala DPH - podľa mňa sú to nedaňové výdavky.
renča1
04.04.06,13:03
veď od začiatku ide o dosiahnutie príjmov pre firmu, ktorá zamestnáva zamestnancov. Zamestnanci pre firmu pracujú a na základe ich výkonu firma predá tovar....a dosiahne zdan.príjem. Prečo by to nemal byť ich prípad?
Tweety
04.04.06,13:04
veď od začiatku ide o dosiahnutie príjmov pre firmu, ktorá zamestnáva zamestnancov. Zamestnanci pre firmu pracujú a na základe ich výkonu firma predá tovar....a dosiahne zdan.príjem. Prečo by to nemal byť ich prípad? Lenže to bola exekúcia na firmu.
renča1
04.04.06,13:07
Ja chápem, že ide o exek.na firmu a sú to daňové náklady /výdavky/, podľa § ktoré som uviedla v príspevku č.10. Prikladám vám aj link na overenie:
http://www.porada.sk/t8303-uroky-z-exekucie.html
Milan Benka
04.04.06,13:07
Majka , podľa čoho súdiš , že trovy sú nedaň.nákladom? Môžeš mi dať do pozornosti nejaký §? Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..

§19/3j a §19/2a - ani vo vysvetlivkách som nenašiel tvoju interpretáciu.
k odst.2 a, - ide o výdavky, ktoré síce nie su vymenované v zákone, ale povinnosť ich zaplatenia vyplýva z osobitných zákonov. Napr. koncesionárske popl., výdavky platené občanovi vykonávajúcemu civilnú službu, tvorba SF.
Uvedené ustanovenie neplatí pre pokuty a sankcie, ktoré sú tiež povinnýmmi platbami podľa osobitných predpisov. To, že sú nedaňovým výdavkom vyplýva z §21.
§19/3j- hovorí o daniach z nehnuteľnosti, z MV a p.
Zahŕňa napr. aj správne a súdne popl., kt. súvisia s činnosťou daňovníka, z ktorej dosahuje príjmy. Neplatenie svojich záväzkov sa nedá posúdiť ako takáto činnosť.

Do pozornosti dávam skôr § 21 /2a, myslím, že trovy exekúcie nemožno považovať za zmluvnú pokutu.
4326
04.04.06,13:08
Pekne sa to tu zamotáva, nenašla som v zákone o DPH nič o tom, že nemám nárok na odpočet DPH. Ak aj zaúčtujem trovy exekúcie ako nedaňový náklad, nemám nárok ani naodpočet DPH?
renča1
04.04.06,13:10
§19/3j a §19/2a - ani vo vysvetlivkách som nenašiel tvoju interpretáciu.
k odst.2 a, - ide o výdavky, ktoré síce nie su vymenované v zákone, ale povinnosť ich zaplatenia vyplýva z osobitných zákonov. Napr. koncesionárske popl., výdavky platené občanovi vykonávajúcemu civilnú službu, tvorba SF.
Uvedené ustanovenie neplatí pre pokuty a sankcie, ktoré sú tiež povinnýmmi platbami podľa osobitných predpisov. To, že sú nedaňovým výdavkom vyplýva z §21.
§19/3j- hovorí o daniach z nehnuteľnosti, z MV a p.
Zahŕňa napr. aj správne a súdne popl., kt. súvisia s činnosťou daňovníka, z ktorej dosahuje príjmy. Neplatenie svojich záväzkov sa nedá posúdiť ako takáto činnosť.

Do pozornosti dávam skôr § 21 /2a, myslím, že trovy exekúcie nemožno považovať za zmluvnú pokutu.

POZRI SI napr: PORADCU č.5-6 a komentár k daným parag.a odstavcom.
Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..
Milan Benka
04.04.06,13:12
Ja chápem, že ide o exek.na firmu a sú to daňové náklady /výdavky/, podľa § ktoré som uviedla v príspevku č.10. Prikladám vám aj link na overenie:
http://www.porada.sk/t8303-uroky-z-exekucie.html

Zbehol som narýchlo pripnutý link, ale oporu v zákone to má veľmi chabú. Neexistuje k tomu nejaké usmernenie z DR ???
renča1
04.04.06,13:24
Patrí to pod:

poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani § 19 ods.3 písm.j) a to napr:
- správne poplatky zaplatené podľ zákona č.145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov ( napr. vydanie živn.listu alebo konces.listiny)
- súdne poplatky podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych popl.a popl. za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov ( poplatky vo veciach obch.registra, poplatky za konanie súdov v obchod.veciach)
- miestne poplatky podľa zákona č.582/2004 Z.z. o miest.daniach a meistnom poplatku za kom.odpady a drob.stavebné odpady v znení neskor.predpisov.
Milan Benka
04.04.06,13:26
POZRI SI napr: PORADCU č.5-6 a komentár k daným parag.a odstavcom.
Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..

PORADCA nie je inštitúcia oprávnená dať záväzné stanovisko k jednotlivým §. Uznávam, že ich komentáre sú v drvivej väčšine správne, ale v tomto prípade by som si dovolil oponovať § 21 / 1

§ 21

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, .....

Ako chceš preukázať, že zaplatenie trov exekúcie súvisí so zdaniteľným príjmom.

Myslím si, že táto maličkosť bola v predmetnom komentári k zákonu opomenutá.
Doporučujem poslať dopyt na DR.
Milan Benka
04.04.06,13:33
Patrí to pod:

poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani § 19 ods.3 písm.j) a to napr:
- správne poplatky zaplatené podľ zákona č.145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov ( napr. vydanie živn.listu alebo konces.listiny)
- súdne poplatky podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych popl.a popl. za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov ( poplatky vo veciach obch.registra, poplatky za konanie súdov v obchod.veciach)
- miestne poplatky podľa zákona č.582/2004 Z.z. o miest.daniach a meistnom poplatku za kom.odpady a drob.stavebné odpady v znení neskor.predpisov.

1. Správne popl. - nepatrí to tu
2. Súdne popl. - nepatrí to tu
3 Miestne popl. - nepatrí to tu

Máš perfektne vymenované zákony, ale trovy exekúcie sa platia podľa zákona 233/1995.

Ako súvisí zaplatenie trov exekúcie s činnosťou, z ktorej príjmy podliehajú dani ???
Zita5
04.04.06,13:35
Sú to výdavky podľa § 19 odst.2 písm a/
renča1
04.04.06,13:39
správne popl.,súdne, miestne podľa § 19 ods.3 písm.j)
exek.náklady , konces.poplatky podľa § 19 ods.2 písm.a)
renča1
04.04.06,13:54
1. Správne popl. - nepatrí to tu
2. Súdne popl. - nepatrí to tu
3 Miestne popl. - nepatrí to tu

Máš perfektne vymenované zákony, ale trovy exekúcie sa platia podľa zákona 233/1995.

Ako súvisí zaplatenie trov exekúcie s činnosťou, z ktorej príjmy podliehajú dani ???

§ 19 ods.2 písm.a)
exek.náklady platené exekútorovi podľa zákona č.233/1995 Z.z. o súdnych exek. a exekučnej činnosti /Exekučný poriadok/ v znení neskorších predpisov. Ide o odmenu, náhradu hotových výdavkov a nárhadu za stratu času (trovy exek.), ktoré podľa § 196 exek.zákona uhrádza povinná osoba.
Milan Benka
05.04.06,07:02
Vedel by som si predstaviť trovy exekúcie ako daňový náklad iba v prípade uplatnenia §203 zákona 233/1995 Zz, príp.§17-19 zákona 288/1995

Na vyjasnenie tejto témy som zadal dotaz na DRSR.

Po ich vyjadrení to tu prilepím.
Milan Benka
05.04.06,07:04
Mimochodom, nezdôvodnili ste ani jedna svoje odpovede na otázku :

Ako súvisí zaplatenie trov exekúcie s činnosťou, z ktorej príjmy podliehajú dani ??? ( v zmysle pôvodne zadanej témy )
Zita5
05.04.06,07:08
Mimochodom, nezdôvodnili ste ani jedna svoje odpovede na otázku :

Ako súvisí zaplatenie trov exekúcie s činnosťou, z ktorej príjmy podliehajú dani ???

Podľa môjho názoru , nezaplatenie odvodov do sociálnej poistovne , ktoré priamo vyplývajú z príjmov firmy SZČO resp. PO a pokiaľ firma nemá dostatok financií na ich zaplatenie , čo privedie firmu k exekúcii, je to dôvod na uplatnenie výdavkov týchto exekučných poplatkov .Takto to vidím ja . A nielen pri odvodoch to môže byť aj kvôli úhradám dod. fa , pretože skutočne vo firmách je situácia veľa krát nie dobrá po finančnej stránke .
4326
05.04.06,07:16
Benka, budem rada ak tu prilepíš to vyjadrenie z DRSR. Tiež som im už zadavála otázku, ale zatiaľ mi neprišlo od nich žiadne vyjadrenie.
Milan Benka
05.04.06,07:17
Podľa môjho názoru , nezaplatenie odvodov do sociálnej poistovne , ktoré priamo vyplývajú z príjmov firmy SZČO resp. PO a pokiaľ firma nemá dostatok financií na ich zaplatenie , čo privedie firmu k exekúcii, je to dôvod na uplatnenie výdavkov týchto exekučných poplatkov .Takto to vidím ja . A nielen pri odvodoch to môže byť aj kvôli úhradám dod. fa , pretože skutočne vo firmách je situácia veľa krát nie dobrá po finančnej stránke .

Toto by som mohol akceptovať ako dôvod v prípade, že firma ( SZČO, PO ) mi preukáže platobnú neschopnosť počas celého obdobia od nezaplatenia vymáhaného záväzku. V opačnom prípade by som to posudzoval ako zámerné vyhýbanie sa povinnosti platiť.
Zita5
05.04.06,07:19
Teraz som našla v publikácii " 1 000 riešení " a citujem :

Číslo 5/2005 - otázka číslo 797

Exekučné poplatky a exekučná odmena

Otázka :
Účtovná jednotka účtuje v jednoduchom účtovníctve . Uhradila exekučné poplatky a exekučnú odmenu u povinného pri vykonaní exekúcie .
Sú exekučné poplatky uznané ako daňové výdavky ?

Odpoveď:

Zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v § 19 rieši čo možno uznať za daňový výdavok. V súlade s § 19 odst.2 písm.a/ uvedeného zákona daňovými výdavkami sú výdavky , ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov , pričom napríklad ide o výdavky podľa zákona č.233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch v znení neskorších predpisov .

Za výkon exekútorskej činnosti patrí exekútorovi odmena,náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času . Tieto náklady uhrádza povinný a sú výdavkami, na ktoré sa zákon o dani z príjmov odvoláva v § 19 ods.2 písm.a/, t.j. sú daňovými výdavkami .

Spracovala Ing.Jana Mederová

To isté by platilo pre PÚ.
Zita5
05.04.06,07:26
Nie, v konkurze nie sme. Ide o neuhradené poistné voči SP. Ktoré bolo uhradené, exekúcia bola ukončená a boli vyučtované trovy exekúcie s DPH. Keďže podľa mňa je nárok na uplatnenie DPH z tvov, volala som do exek. úradu aby mi vystavili faktúru ale oni tvrdia, že nárok naodpočet DPH nie je a nie je to ani náš daňový výdavok.
Dôvod prečo som chcela vystaviť fa je ten, že na liste, ktorý má názov vyčíslenie trov konanie, nemajú uvedené čislo IČ DPH ale DPH majú vyčíslenú.


too benka : asi si prehliadol , že sa jedná o odvody do SP .
Milan Benka
05.04.06,07:36
Neprehliadol, čítal som to.
Zita5
05.04.06,07:40
Ok , ale aj napriek tomu som veľmi zvedavá akú odpoveď Ti dajú . Myslím , že skôr ako o 30 dní ani nemôžeš očakávať , ale potom to prilep na Poradu .
renča1
05.04.06,07:56
Ok , ale aj napriek tomu som veľmi zvedavá akú odpoveď Ti dajú . Myslím , že skôr ako o 30 dní ani nemôžeš očakávať , ale potom to prilep na Poradu .

Zitka ja ju mám a ja ti ju pošlem, ak ju niekde nájdem. Mám dokonca písom.vyjadrenie z DÚ, už 3 roky účtujem exekuov.firmy a firmy vo vyrovnaní. Všetky firmy sú povinné auditom čo je aj dalším dôkazom. Prajem ti pekný deň.:)
Zita5
05.04.06,08:05
Renátka ďakujem vopred .Zíde sa .:)
domacnost
05.04.06,08:23
Súhlasím so Zitou5 a s Renčou1.
EXEKUČNÉ NÁKLADY SÚ DAŇOVO UZNANÉ. NEMÁM VYJADRENIE Z DRSR, ALE VEĎ UVEDENÉ § SAMI O SEBE HOVORIA O DAŇOVEJ UZNATEĽNOSTI.
ÚČTUJÚ SA NA ÚČTE 538 A DOKONCA JE AJ NÁROK NA UPLATNENIE DPH.
Milan Benka
05.04.06,13:39
Nárok na uplatnenie odpočtu DPH nie je vo všetkých prípadoch.
Pozri: http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=24230 viď príspevok ALBO
ALBO
05.04.06,14:03
Prečítala som si príspevky na porade ohľadne trvov exekúcie. Exekúcia je vedená voči nám. Mám od exekútora vyčíslenie trov aj s DPH. Na tom papieri ale nemajú ich IČ číslo. Tak som tam volala aby mi zaslali faktúru, kvôli odpočtu DPH. Ich ekonómka mi povedala, že nemáme nárok na odpočet DPH ani na uznanie trov do nákladov, že oni nám fakútru nevystavia. Ako postupovať?

Rovanako ako si myslím , že nemáte nárok na odpočítanie dane, si myslím že ide o nedaňový výdavok. Vy ste si totiž zanedbali povinnosť a ten výdavok, nebol výdavok nutný na dosiahnutie a zabezpečenie vašich príjmov. To je myslím základné kritérium pre uznanie výdavkov.
To v tom poradcovi je príliš všeobecný názor. Sú určite prípady platby povinného, kedy by sa dali aj tieto náklady obhájiť.
Zita5
05.04.06,16:06
Rovanako ako si myslím , že nemáte nárok na odpočítanie dane, si myslím že ide o nedaňový výdavok. Vy ste si totiž zanedbali povinnosť a ten výdavok, nebol výdavok nutný na dosiahnutie a zabezpečenie vašich príjmov. To je myslím základné kritérium pre uznanie výdavkov.
To v tom poradcovi je príliš všeobecný názor. Sú určite prípady platby povinného, kedy by sa dali aj tieto náklady obhájiť.

Nemôžem v plnom rozsahu súhlasiť .Čo sa týka uplatnenia DPH , tak tu ja osobne by som si nič neuplatňovala , ale čo sa týka výdavkov tak by som si uplatnila tieto platby exekútorovi v plnom rozsahu do výdavkov .
Tak ako má poradca podnikateľa všeobecné odpovede , či už citácia , ktorú som aj ja uviedla v predchádzajúcom príspevku je všeobecná , tak podľa môjho názoru v takej istej miere poskytuje aj ÚDR SR všeobecné odpovede, o tom niet pochýb .Máme možnosť sa s tým denno denne stretávať .Aj ja osobne mám nejeden prípad taký všeobecný v šuflíku ... takže nehovorme o všeobecnosti .
Ten kto tie informácie podáva v publikáciách pre podnikateľov taktiež musí niesť určitú zodpovednosť.
Potom by uvádzal klamlivú formu podávania informácii a teda nemá čo na tomto trhu s jeho publikáciami robiť a vlastne nabaľuje sa finančne na klamstvách a nepresnostiach publikovaných pre verejnosť .

Dotýkam sa priamo zadania otázky, že je pre mňa neprijateľné používať názov "zanedbanie povinností " Brala by som v úvahu to povedať od niekoho , kto nemá ani potuchy ,čo to podnikanie je .Veľmi ma zaráža , že sa to vlastne pomenováva zanedbaním ,a vtedy sa cítim dotknutá možno aj v mene ostat. podnikateľov , a nemám rada tiež ak niekto bude všetkých hádzať do jedného vreca.

Ja som už uviedla moje zdôvodnenie v krátkosti ako to vnímam ja .
Uvediem príklad:

v bežnom roku sa SZČO bude veľmi dariť a jeho DZ bude vo výške takej , že bude povinný platiť odvody do fondov v maximálnej výške .Ale v čase výpočtu týchto odvodov nikto nemôže predvídať situáciu , že môže prísť chvíľa , kedy ho tieto platby ako podnikateľa zrovnajú ........ to sú dôvody podľa mňa vážne a samozrejme musia byť preukázateľné .Ak firma v budúcom roku neprospieva a nemá z čoho tie fondy platiť , to ešte neznamená , že si zanedbáva svoje povinnosti .To považujem za hrubý
vulgarizmus , takto to pomenovať.Podľa mňa nedostatok financii nie je zanedbávaním , ale o niečom svedčí .Môže to spôsobovať rôzne veľa faktorov pôsobiacich na situáciu vo firme , nedá sa to jednoznačne povedať .
Zanedbanie platieb odvodov považujem v prípade , kde sa peniaze ľahko zarábajú............. a všetky majiteľ z firmy vybrakuje ....jedným slovom firma finančne padne ,.....toto by som považovala za zanedbanie si svojich povinností .

Áno...... , platba exekútorovi podľa niektorých názorov nie je nutným výdavkom potrebným na dosahovanie zdaniteľných príjmov .Na druhej strane ,........bolo by prečo platiť, ak by ten živnostník rok predtým nedosahoval patričný príjem z ktorého inkasoval aj štát , aj SP i ZP ?

Takže , myslím si , že nie pre srandu sú vyjadrenia dotknutých orgánov všeobené , pretože aj tak záleží na daniarovi , ktorý bude kontrolovať daný rok a živnostník bude argumentovať .

Ja to považujem za výdavok ovplyvňujúci ZD podľa § 19 odst.2 písm a/.
ALBO
05.04.06,17:28
Rovanako ako si myslím , že nemáte nárok na odpočítanie dane, si myslím že ide o nedaňový výdavok. Vy ste si totiž zanedbali povinnosť a ten výdavok, nebol výdavok nutný na dosiahnutie a zabezpečenie vašich príjmov. To je myslím základné kritérium pre uznanie výdavkov.
To v tom poradcovi je príliš všeobecný názor. Sú určite prípady platby povinného, kedy by sa dali aj tieto náklady obhájiť.

Zita 5
beriem, naozaj, keď to čítam teraz, tak to nevyzerá dobre napísané "zanedbali povinnosť" a mohla by si to 4326 vztiahnuť na seba,ale nebolo to myslené tak. Žiaľ vy ste sa chytili vo vašej odpovedi len toho.
Mne išlo o poukázanie okolností, za akých by som to ja nepovažovala za daňový výdavok a určite nie o to aby som "odsudzovala alebo posudzovala podnikateľov".
Zita5
05.04.06,17:36
Zita 5
beriem, naozaj, keď to čítam teraz, tak to nevyzerá dobre napísané "zanedbali povinnosť" a mohla by si to 4326 vztiahnuť na seba,ale nebolo to myslené tak. Žiaľ vy ste sa chytili vo vašej odpovedi len toho.
Mne išlo o poukázanie okolností, za akých by som to ja nepovažovala za daňový výdavok a určite nie o to aby som "odsudzovala alebo posudzovala podnikateľov".

Moju odpoveď treba brať ako môj pohľad na vec a medzi iným aj vyjadrenie k zanedbaniu povinností .To sú prezentované moje osobné myšlienkové pochody v súvislosti s exekúciou a jej uplatnením do výdavkov VOZD,ktoré možno spochybňuješ .
domacnost
05.04.06,18:14
Prečítala som si príspevky na porade ohľadne trvov exekúcie. Exekúcia je vedená voči nám. Mám od exekútora vyčíslenie trov aj s DPH. Na tom papieri ale nemajú ich IČ číslo. Tak som tam volala aby mi zaslali faktúru, kvôli odpočtu DPH. Ich ekonómka mi povedala, že nemáme nárok na odpočet DPH ani na uznanie trov do nákladov, že oni nám fakútru nevystavia. Ako postupovať?

Tu netreba posudzovať kedy sú a kedy nie sú exek.náklady daňovo uznané. Exek.náklady sú daňovo uznané v plnom rozsahu za všetkých podmienok. Sme viacerí, ktorý tvrdia a teda viacerí, ktorý majú skúsenosti s tým, že exek.náklady sú daňovo uznané. Vyplýva to aj s pripnutého linku od Renči1. Súhlasil Andrej rv, evina..., veď to vyplýva z § 19. Som prekvapená, že nemám nárok na dph,pretože sama som sa informovala u daň.poradcov, na DÚ a bolo mi povedané, že mám nárok na dph. Naozaj tomu už nerozumiem.
Milan Benka
05.04.06,18:30
Kým tu nepripne niekto iný, alebo ja (keď ho dostanem), aktuálne stanovisko DRSR, poprosil by som všetkých iba o uvádzanie podložených faktov. Nie som neomylný, ale ani nikto z vás. Táto stránka je myslím určená na riešenie problémov a hľadanie východísk.
V rámci tejto a podobných tém je prezentované viacero protichodných stanovísk, počkajme chvíľu, kým sa DRSR vyjadrí. Verím, že som im položil otázku dosť jednoznačne, aby ich stanovisko bude takisto jednoznačné.
Do tej doby sa prosím neťahajme za slovíčka typu "zanedbanie povinností " . Nemá to význam. Ale aj tak ma teší záujem o túto tému. Verím, že čo sa týka dane z príjmu to stihneme včas vyriešiť, a čo sa týka DPH, záleží na osobnom zvážení či si odpočet uplatníte, alebo nie. Môj osobný názor korešponduje s :
"Nárok na uplatnenie odpočtu DPH nie je vo všetkých prípadoch.
Pozri: http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=24230 viď príspevok ALBO"
bepo
05.04.06,21:11
§ 19 ods.2 písm.a)
exek.náklady platené exekútorovi podľa zákona č.233/1995 Z.z. o súdnych exek. a exekučnej činnosti /Exekučný poriadok/ v znení neskorších predpisov. Ide o odmenu, náhradu hotových výdavkov a nárhadu za stratu času (trovy exek.), ktoré podľa § 196 exek.zákona uhrádza povinná osoba.
Toto je kde písané?
Ja by som trovy z exekúcií prirovnal k pokute teda ako nedaňový náklad
petraTT
05.04.06,21:43
My sme mali veľmi podobný prípad a na školení DPH mi bolo povedané (semínár viedla Ing. Jurišová s Daňového úradu), že nárok na DPH nemáme a nie je to ani daňový výdavok, ale par. neviem.
renča1
06.04.06,04:46
Toto je kde písané?
Ja by som trovy z exekúcií prirovnal k pokute teda ako nedaňový náklad

Ak máš pozri daňové hľadisko k exek.nákladom v DANE - ÚČTOVNÍCTVO
/vzory a prípady/ č. 6-7/2005 strana 239
renča1
06.04.06,05:15
Ak máš pozri daňové hľadisko k exek.nákladom v DANE - ÚČTOVNÍCTVO
/vzory a prípady/ č. 6-7/2005 strana 239

Záver:
k tejto téme sa už vyjadrovať nebudem, stojím si za svojim-exek.náklady /výdavky/ sú daňovo uznané.
-správne popl.,súdne, miestne podľa § 19 ods.3 písm.j)
-exek.náklady , konces.poplatky podľa § 19 ods.2 písm.a)
bepo
06.04.06,05:37
Ale § 19 ods 2 ktorého zákona?
renča1
06.04.06,05:38
Ale § 19 ods 2 ktorého zákona?

zákon o dani z príjmu
ALBO
06.04.06,07:00
Na stránkach DRSR som našla teraz toto:
Podľa toho je to pre DzP uznané vždy:

Exekučné poplatky a exekučná odmena u povinného pri vykonaní exekúcie uznané ako daňové výdavky

Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov uvádza tie výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, pričom ide napr. o výdavky podľa zákona č. 44/1988 Zb. banský zákon, ale aj o výdavky podľa zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch v znení neskorších predpisov. Za výkon exekútorskej činnosti patrí podľa zákona č. 233/1995 Z.z. exekútorovi odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Tieto náklady uhrádza povinný a sú výdavkami, na ktoré sa zákon o dani z príjmov odvoláva v § 19 ods. 2 písm. a).


(vypracované máj 2005)
4326
06.04.06,07:22
ALBO - môžeš uviesť, kde si to našla? Prezerala som si drsr ale nemôžem tam nič také nájsť.
domacnost
06.04.06,07:44
ALBO - môžeš uviesť, kde si to našla? Prezerala som si drsr ale nemôžem tam nič také nájsť.

Renča1 a Zitka5 mali pravdu, ak budeme ešte hľadať na stránke drsr, tak možno nájdeme, že máme nárok aj na odpočet dph.
renča1
06.04.06,07:47
Na stránkach DRSR som našla teraz toto:
Podľa toho je to pre DzP uznané vždy:


Sú vždy, pretože sú povinné.:p
Milan Benka
06.04.06,10:18
Renča a Zitka, máte pravdu čo sa týka DzP. Na str.DRSR som našiel usmernenie k tejto téme.
A čo sa týka DPH tak tu je:...............
Zita5
06.04.06,10:43
Renča a Zitka, máte pravdu čo sa týka DzP. Na str.DRSR som našiel usmernenie k tejto téme.
A čo sa týka DPH tak tu je:...............


benka , nemôžem to otvoriť ......;)
Milan Benka
06.04.06,10:52
Použi adobe reader, je to freeware verzia
Milan Benka
06.04.06,10:58
Tu je link http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

Príp. sa dá voľne stiahnuť aj na stránkach zdrav.poisťovní alebo soc.poistovne, len neviem presne ktorej.
azla
07.04.06,07:54
odpočet dph nesúvisi so vzťahom daňovy a nedaňovy náklad, ale

asi 3-4 roky dozadu som zisťovala pri podobnom probléme nárok na odpočet a nárok na odpočet nebol ak si dobre pamätam tak preto, že zdaniteľné plnenie nebolo poskytnute nám, len firma to platila. Exekutor vymáhal pre niekoho iného - pre svojho klienta.
Mikolajova
24.05.06,12:11
Ahojte všetci, keďže sme mali neplatiteľa rozhodli sme sa ho dať k súdu. Exekútor nám vyčíslil predbežné trovy. Prosím Vás na aký účet to dať v PU?
Tweety
24.05.06,12:15
Ahojte všetci, keďže sme mali neplatiteľa rozhodli sme sa ho dať k súdu. Exekútor nám vyčíslil predbežné trovy. Prosím Vás na aký účet to dať v PU? Trovy exekúcie 538/379.
Mikolajova
01.06.06,05:50
Takže by ste v tomto prípade uplatnili odpočet DPH a dali do daňových výdavkov?
Milan Benka
01.06.06,05:52
Pozri prísp. 57
Metodik
01.06.06,06:00
Jednoznačne nemáte nárok na odpočet, nie ste objednávateľom, ani odberateľom služby.Službu ste neobjednali vo svoj prospech.Službu objednala SP, ktorá od Vás vymáhla poistné.Odmenu exekútora ste povinný uhradiť v zmysle zákona, nejde však o daňový výdavok.O daňový výdavok by sa jednalo iba v prípde ak si vy ako spoločnosť objednáte skužby exekútora a následne ju zastavíte pre nemajetnosť dlžníka alebo pre iné sklutočnosti.
Mikolajova
01.06.06,06:05
Takže, ešte raz k mojej otázočke, mali sme neplatiča a rozhodli sme sa ho dať k súdu. Teraz vlastne máme rozhodnutia, oslovili sme exekútora a ten nám teraz vystavil riadnu faktúru na zálohu predbežných trov exekúcie. Táto faktúra má rozpis DPH. Moja otázka znie či vlastne v tomto prípade je nárok na odpočet DPH a či je tento výdaj posudzovaný ako daňový z pohľadu DPH.
Metodik
01.06.06,06:12
Prosím objasni, čo je to vystaviť riadnu faktúru na zálohu? Riadna faktúra na zálohu sa nevystavuje, vystavuje sa iba k prijatej platbe.
Mikolajova
01.06.06,06:13
Faktúra k prijatej platbe
Milan Benka
01.06.06,06:25
Takže, ešte raz k mojej otázočke, mali sme neplatiča a rozhodli sme sa ho dať k súdu. Teraz vlastne máme rozhodnutia, oslovili sme exekútora a ten nám teraz vystavil riadnu faktúru na zálohu predbežných trov exekúcie. Táto faktúra má rozpis DPH. Moja otázka znie či vlastne v tomto prípade je nárok na odpočet DPH a či je tento výdaj posudzovaný ako daňový z pohľadu DPH.

Daňový náklad ( z hľadiska DzP) s odpočtom DPH ( v tomto prípade).
tadzu
08.09.06,06:23
ahojte, neviem či to niekomu pomôže, ale mali sme daňovú kontrolu na odpočet DPH za 5/06 a uplatnili sme si odpočet DPH z trov exekúcie, ktorá vymáhala od nás odvody pre SP a odpočet nám uznali aj vrátili