deco016
11.04.14,17:06
Dobrý deň,

prosím Vás vie mi niekto definovať "ekvivalenty peňažných prostriedkov"? Viem, že ekvivalenty peňažných hotovostí sú napr. ceniny a pod., peňažné ekvivalenty sú krátkodobý finančný majetok, ktorý je zameniteľný za vopred známu sumu peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je riziko....
Definíciu na ekvivalenty peňažných prostriedkov som nenašiel, ale v Zákone o účtovníctve sa používa tento pojem, napr. pri definovaní výdavkov.

Ďakujem! :)
karakul
11.04.14,15:17
peňažné ekvivalenty sú vysoko likvidné aktíva, ktoré sú ľahko prevoditeľné na hotovosť a obsahujú minimálne riziko, že sa ich cena zmení v dobe ich splatnosti kvôli pohybom v úrokových sadzbách, napr. krátkodobe cenné papiere, depozitné certifikáty, vkladové listy, terminované vklady, šeky, peňažné a poštové poukážky, ....
deco016
11.04.14,15:33
toto som čítal aj ja, to je definícia na peňažné ekvivalenty, ale ja by som potreboval definíciu na ekvivalenty peňažných prostriedkov, alebo peňažné ekvivalenty a ekvivalenty peňažných prostriedkov sú tie isté pojmy.
skovco
14.04.14,05:58
Ekvivalentmi peňažných prostriedkov sa rozumie krátkodobý finančný majetok zameniteľný za vopred známu sumu peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je riziko výraznej zmeny jeho hodnoty v najbližších troch mesiacoch odo dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, napríklad termínované vklady na bankových účtoch, ktoré sú uložené najviac na trojmesačnú výpovednú lehotu, likvidné cenné papiere určené na obchodovanie, prioritné akcie obstarané účtovnou jednotkou, ktoré sú splatné do troch mesiacov odo dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

http://www.dashofer.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=2&cid=54975