poodleman
12.04.14,13:23
Nazdar,o dva týždne mi končí platnosť občianskeho preukazu a chcel by som vedieť,či si treba ísť vybaviť nový do konca platnosti starého,alebo môžem aj po skončení platnosti a ako dlho trvá vydanie nového. A ešte ma zaujíma,či treba k tomu aj nejaké doklady,alebo niečo. Ďakujem
avalik
12.04.14,11:30
Bednarova J
12.04.14,11:35
z.č.224/2006 Z.z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
§5 / 1
Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu sa podáva okresnému riaditeľstvu osobne
§ 5/5
Občiansky preukaz sa občanovi vyhotoví najneskôr do 30 dní od podania žiadosti alebo na jeho požiadanie urýchlene do dvoch pracovných dní; lehota neplynie, ak nie je nasnímaná podoba jeho tváre a podpisu alebo nie sú predložené potrebné doklady
§ 7/ 2 / d
(2) Nový občiansky preukaz sa vydá držiteľovi
po skončení doby platnosti občianskeho preukazu, alebo ak požiada o vydanie nového občianskeho preukazu pred skončením doby platnosti; o vydanie občianskeho preukazu možno požiadať najskôr 180 dní pred skončením doby platnosti občianskeho preukazu,
§ 8 / 2 a 3
Občan, ktorý žiada o vydanie nového občianskeho preukazu, je povinný predložiť svoj doterajší občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze, ak mu bolo vydané; ak občan nemôže predložiť svoj doterajší občiansky preukaz, je povinný predložiť doklad preukazujúci jeho rodné číslo.
(3) Ak je dôvodom na vydanie nového občianskeho preukazu zmena mena, priezviska, rodného čísla alebo trvalého pobytu alebo ak občan pri žiadosti o vydanie nového občianskeho preukazu súčasne žiada o vyznačenie nového údaja, je povinný predložiť aj doklad o tejto zmene alebo doklad potvrdzujúci nový údaj.