mosaicx
12.04.14,17:40
Zdravim chcem sa spytat na tuto vec, kedze mi znami tvrdili iste veci tak si t overujem.
Som SZCO.
Auto mam na seba ako sukromnu osobu.

Mam spravnu info ze su dve moznosti ako si odpisovat naklady na cestovanie z dani:
Bud si auto na policii prepisat na ICO a z blockov za tankovanie si odpisovat 80%.

ALEBO
Nechat si auto na sukromnu osobu, vyuzivat ho aj na podnikanie, viest si preto knihu jazd a na kazdych 100km si odpisat cca. 13eur?

- spekulacia o ktorej sme diskutovali je, ze si jazdy mozem vykazovat fiktivne a tak si nahnat kopec km a eur do odpisov.

Co je na tejto druhej variante pravdy- je to takto mozne? Je to zistitelne ak si tam dam fiktivnu jazdu?

Dakujem za blizsie info.
avalik
12.04.14,15:45
Etiketa porady - Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona.

Zákon o dani z príjmov v § 19 ods. 2) uvádza daňové výdavky.
mosaicx
12.04.14,17:57
na tejto porade sa clovek proste nedocka nikdy jasne odpovede... ved na co ta porada vlastne je? ked vsetko si mam najst v zakonniku alebo na google? :D trapne fakt.. ved preto sa to pytam aby som si to zdlhavo nemusel hladat a zistovat sam ale aby mi niekto kto odpoved vie okamzite, tak aby mi ju napisal...
avalik
12.04.14,18:01
blizsie pozri pismena e) a l) v uvedenom paragrafe - o SZCO a pouzivani auta je tu x tem staci vyhladavat
Katy a R
12.04.14,18:04
tebe sa nechce hľadať - a nám sa vari musí ? ;) .. a ešte o porušení zákona (fiktívne jazdy) ! - no fakt si srandista !
mosaicx
12.04.14,18:32
ved ked nevies tak neodpovedaj, oberas ma o cas, nie som na teba zvedavy...
srandista-nesrandista.. napisal som ze som dostal takuto info ze to takto robia a chcel som vediet ci je to mozne, a ci sa to da nejak overovat...
veronikasad
12.04.14,19:43
Ak to "niekto" robí, je to porušenie zákona. Na Porade takéto návody nehľadaj ..

Kedy si kupoval auto ? (rok)
mosaicx
12.04.14,20:25
minuly rok- ked tak napis teda do sukromnej spravy
veronikasad
12.04.14,20:56
Auto môžeš zaradiť do obchodného majetku a uplatniť si v daňových výdavkoch náklady na prevádzku mot. vozidla (PHM, náklady na údržbu, DzMV, poistné ...) + daňový odpis (1/4 obst.ceny mot.vozidla). O daňový odpis za rok 2013 si prišiel, keďže auto by si zaraďoval až v roku 2014, Ak budeš viesť knihu jázd, PHM uplatňuješ v plnej výške, keď ju viesť nebudeš, tak len vo výške 80 %, primerane k počtu najazdených km, Treba evidovať stav tachometra na začiatku a konci obdobia

alebo

si uplatníš paušálne náhrady :
- sadzbu základnej náhrady (0,183€/km) + spotrebu PHM (priemerná spotreba podľa tech.preukazu na základe skutočných dokladov o nákupe PHM) podľa počtu najazdených km súvisiacich s pracovnými cestami živnostníka. O pracovných cestách je potrebné viesť knihu jázd.
avalik
12.04.14,21:54
pri vlastnom vozidle je to od 1.1.2014 takto:

§ 19/2/e ...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)

1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87) alebo

2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

... ale toto všetko má zadávateľ v zákone uvedené, len je lenivý sa tam preklikať
mosaicx
15.04.14,15:48
porada je od toho aby sa tam zadavatel preklikavat nemusel :) radsej mi vysvetli prosim ta jakto ze 50% ked uctovnicka mi tvrdi ze 80%?
avalik
15.04.14,15:56
mosaicx, uvedom si, ze porada nie je plateny portal a ak dostanes radu pozriet si nieco v zakone, tak tak urob - nie je to koli tomu aby si musel preklikavat - nie je mozne kazdemu polopatisticky vysvetlovat veci, ktore tu uz x krat boli vysvetlene

uctovnicka ti dobre tvrdi - za predpokladu, ze ide o firemne vozidlo alebo prenajate ... 50% pausal je pri vlastnom vozidle, nezaradenom do majetku ... treba citat s porozumenim ;)