kajkina
13.04.14,08:14
Dobrý deň, neviem či bude táto otázka dobre zaradená, ale dúfam, že odpoveď dostanem,
v r.2010 som dostala dom od rodičov darom, rodičia tu majú právo do smrti bývať, ale dom chcem predať svojej firme, chcem tam mať pobočku na prácu vo firme, ale neviem či sa to dá, a či budem platiť daň z predaja, pretože pred niekoľkými rokmi bolo tak, že do piatich rokov som nemusela platiť daň. V dome nemám TP. Ďakujem za odpoveď.
buchač
13.04.14,07:08
ale neviem či sa to dá, a či budem platiť daň z predaja, pretože pred niekoľkými rokmi bolo tak, že do piatich rokov som nemusela platiť daň.
V dome nemám TP.

Tvoj majetok , robíš si s ním , čo len chceš ...
Nie DO ...ale PO piatich rokoch sa neplatí daň z predaja , nakoľko :


Kto platí daň z predaja nehnuteľností a kto je oslobodený

Daň z nehnuteľnosti sa platí pri predaji nehnuteľnosti, v prípade,že ste jej vlastníkom boli kratšie než 5 rokov pred predajom.

Akonáhle vlastníte byt, dom či inú nehnuteľnosť dlhšie ako päť rokov, nemusíte už platiť daň z predaja nehnuteľnosti.

Kto je oslobodený od platenia dane z predaja nehnuteľnosti

Platiť daň z predaja nehnuteľnosti taktiež nemusia osoby, ktoré spĺňajú obe nasledujúce podmienky:
získali nehnuteľnosť do vlastníctva pred 1.1.2011 (teda najneskôr do 31.12.2010)
a zároveň ste v nej mali prihlásený trvalý pobyt najmenej 2 roky pred predajom nehnuteľnosti

Ďalej sú od platenia dane z predaja nehnuteľnosti oslobodené príjmy z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa
nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)
alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.

Toto oslobodenie sa však nevzťahuje na príjmy, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, ak sa táto zmluva uzavrela pred uplynutím 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti (alebo od jej vyradenia z obchodného majetku).

Príjmy musí daňovník zdaniť, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od nadobudnutia nehnuteľnosti (alebo vyradenia z obchodného majetku) - kvôli existencii zmluvy o budúcom predaji podpísanej pred uplynutím lehoty 5 rokov.


http://www.finance.sk/dane/informacie/dan-z-predaja-nehnutelnosti/kto-plati-dan-z-predaja-nehnutelnosti/
Peggynka
13.04.14,14:44
Teba trápi daň z predaja,ale ako sa budú cítiť rodičia,to ťa netrápi ? Pripúšťaš možnosť,že tvoja firma môže skrachovať ? A čo tvoji rodičia,ktorí majú právo doživotného bývania? Ak tam chceš mať pobočku,daj si urobiť projekt na zmenu účelu časti stavby a takto to vyrieš.Či plánuješ celý dom premeniť na podnikateľský objekt a rodičia budú bývať kde ? Skús zapracovať prezieravosť a svedomie do svojich plánov.
Pozri aj toto:
http://www.porada.sk/t240472-zmena-ucelu-uzivania-casti-rodinneho-domu.html
buchač
13.04.14,15:52
Zmenu projektu ?????

Peggy ....a Ty si sa s koňom zrazila ....šak to jaké love by musela vynaložiť ???

Ja skôr predpokladám iné riešenie ...
Predať firme - následne poodpisovať všetko možné , aj krista krážom , samozrejme aj všetky náklady - potom odkúpiť za zostatkovú hodnotu zasa na seba ...

Vraví sa tomu " podnikanie " ....ja špecifikujem na ten presnejší výraz - odrb štátu ...

P.S.:
....kua , poniektorí sú aj sracák schopní dať do nákladov ...
Katy a R
13.04.14,16:00
len pre poriadok - daň z predaja neexistuje!
Existuje len daň z príjmu ... o rok by prichádzalo do úvahy už oslobodenie z takéhoto príjmu .. a ak aj teraz? - konieckoncov - veď ani žiaden príjem pri takomto predaji byť nemusí - teda presnejšie vymeriavací základ z príjmu (§8) môže byť nulový ... nevieme aká je predajná cena a aké sú výdavky!
Peggynka
13.04.14,16:14
Si ma zdrbal,tak uvidím,či som podcenila úmysel.Tak mi treba -neužitočné-