sharlotik
13.04.14,10:55
Dobry den, mam prosim otazku ohladom podieloveho vlastnictva; po rodicoch sme zdedili dom ja a 2 surodenci. Kedze rodicia nenechali zavet a s bratom sa vobec neda dohodnut, zostalo nam podielove spoluvlastnictvo domu. Ja som tam s rodicmi byvala, lebo som najmladisia, mam trvaly aj pobyt, ostatni su uz odstahovani a jedno poschodie domu pouzivam, mam tam vsetky osobne veci a z toho dovodu som si tuto cast zamkla. Brat sa mi teraz vyhraza, ze aj on je spolumajitel vsetkeho a vykopne dvere, ak mu to nespristupnim. Chcem vediet ci sa mozem nejako branit, mam predsa pravo na sukromie a napriek tomu, ze som obom navrhla vyplatenie a uz niekolkokrat to vyzeralo, ze sa dohodneme, brat si stale kladie nove a nove poziadavky a podmienky. Prosim o pomoc, co mozem robit v tomto pripade a ci mu musim spristupnit vsetko. Dakujem.
ivka70
13.04.14,08:58
sharlotik
13.04.14,09:13
???
ivka70
13.04.14,10:12
Mária27
13.04.14,11:46
Keď sa neviete dohodnúť, musí rozhodnúť súd.
Podaj návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva podľa § 142 obč.zákonníka.
Súd pôjde v poradí: 1) Môže rozdeliť dom na dva byty a spoluvlastníctvo spoločných častí a zraiadení 2) môže im zrušiť právo a tebe prikáže vyplatiť ich ...



Právo na súkromie pri spoluvlastníctve je napr. tu:
arizona
13.04.14,12:16
Ty mas sice pravo na sukromie,ale aj brat ma pravo vyuzivat svoju nehnutelnost. taktiez vsetci mate povinnost sa o nehnutelnost starat a udrzovat ju.
Nakolko iba ty sama uzivas nehnutelnost, mozu tvoji surodenci pytat odplatu-nejaky najom,lebo vyuzivas celu nehnutelnost.

Ak nehnutelnost vyuzivaju vsetci,tak vsetci sa nejako dohodnite, co kto bude vyuzivat,ake priestory,ako to bude s platenim a pod. Ak sa nedohodnete samy medzi sebou, mozes sa obratit na sud....
Chobot
13.04.14,23:30
ČO sa ti nezdá? Toto je iná otázka.
Chobot
13.04.14,23:33
Najrozumnejšie riešenie by bolo predať ten dom, peniaze rozdeliť medzi dedičmi (keďže máš 2 súrodencov, tak na 3 časti) a zo svojej časti si kúpiš vlastné bývanie, kde budeš jediným vlastníkom. Tam sa ti brat nebude vyhrážať, nebude to jeho majetok. Teraz má pravdu, ten dom, v ktorom bývaš, je aj jeho majetok a má právo ho užívať rovnako ako ty. Každý vlastní 1/3 z každého kúsku domu. Nemáte to nijako podelené, tak má právo byť s tebou vo všetkých izbách a dať si tam aj svoje veci.
ivka70
14.04.14,05:51
OK, ospravedlnujem sa, nejako krizom so mpozerala ....
sharlotik
23.04.14,15:14
Dakujem pekne. Mozem este otazku ohladom tej povinnosti o udrziavani, on totiz nechce ani nic platit a o dom sa treba starat/vykurovat v zime a pod. Mozem ho nejako vyzyvat k uhradam nevyhnutnym na udrziavanie domu, resp.zavazi to potom pripadne na sude? Dakujem
Katy a R
23.04.14,16:47
Samozrejme, všetky doklady súvisiace s údržbou, resp opravami si odkladaj - môžu sa zísť, ke´d sa budete súdiť ...