zuzkadzugi
04.04.06,13:37
Zdravím,

prosím Vás, poraďte mi. Mám zamestnankyňu. ktorá u mňa robila od augusta 2005. Dovtedy bola evidovaná na úrade práce, poberala dávku v nezamestnanosti a zároveň pracovala na DVP. Mám jej urobiť ročné zúčtovanie bez ohľadu na to, že súčasne mala príjem z DVP a dávky v nezamestnanosti? Ďakujem za pomoc
Tweety
04.04.06,11:39
Zdravím,

prosím Vás, poraďte mi. Mám zamestnankyňu. ktorá u mňa robila od augusta 2005. Dovtedy bola evidovaná na úrade práce a zároveň poberala dávku v nezamestnanosti. Mám jej urobiť ročné zúčtovanie bez ohľadu na tú dávku? Ďakujem za pomoc ALe lehota na RZD bola do 31.3.2006. Mohla si jej urobiť. Dávka v nezamestnanosti sa do príjmu zo ZČ nezapočítavá. Lehota na žiadosť o RZD pre zamestnanca bola do 15.2.06.
Darana
04.04.06,12:28
Ále, neboj Zuzi

jasné, že zamestnanec ti to má dať do 15.02. ale aj keď ti to dá pozdejšie, čo urobíš, no, ako ústretový človek poradíš, aby dal spätný dátum a urobíš to. A keď urobíš ročnú zúčtovanie do 31.03.2006 - to sa aj tak premietne v mzde, ktorú robíš v apríli.
Tweety
04.04.06,12:32
Ále, neboj Zuzi

jasné, že zamestnanec ti to má dať do 15.02. ale aj keď ti to dá pozdejšie, čo urobíš, no, ako ústretový človek poradíš, aby dal spätný dátum a urobíš to. A keď urobíš ročnú zúčtovanie do 31.03.2006 - to sa aj tak premietne v mzde, ktorú robíš v apríli. To je síce pekné, ale hlásenie o vyúčtovaní už bolo potrebné zaslať na DÚ.:cool:
Darana
04.04.06,12:37
To je síce pekné, ale hlásenie o vyúčtovaní už bolo potrebné zaslať na DÚ.:cool:

Myslím, že keď ho pošle o 5 dní neskôr, nebude to také hrozné, nie?
Tweety
04.04.06,12:38
Myslím, že keď ho pošle o 5 dní neskôr, nebude to také hrozné, nie?
Hrozné to nebude, ale už pod pokutkou 2000.-.
Darana
04.04.06,12:38
To je síce pekné, ale hlásenie o vyúčtovaní už bolo potrebné zaslať na DÚ.:cool:

A - mimochodom, pokazila si mi radosť, ako dobre som jej pomohla...:(
Tweety
04.04.06,12:40
A - mimochodom, pokazila si mi radosť, ako dobre som jej pomohla...:(
Ale to ja nie, ale zákon o správnych poplatkoch.;)
katkaj
05.04.06,05:42
Ale keď mali aj iných zamestnancov tak predpokladám,že hlásenie o vyúčtovaní na DÚ poslali. Tak si myslím,že by sa to ročné zúčtovanie dalo urobiť aj k 31.3. Alebo som na nejakú povinnosť zabudla?
lenkak
05.04.06,06:04
Môžeš jej spraviť RZ, ale potom na tom Hlásení by mal byť zuvedený dátum vykonania RZ - 31.03. Alebo jej potom sprav RZ ku dňu aký bol uvedený na Hlásení.
katkaj
05.04.06,06:08
Môžeš jej spraviť RZ, ale potom na tom Hlásení by mal byť zuvedený dátum vykonania RZ - 31.03. Alebo jej potom sprav RZ ku dňu aký bol uvedený na Hlásení.

Takto nejako som to myslela. Len už som si nebola istá či som nezabudla na nejakú povinnosť.:rolleyes:
StanislavaF
02.04.09,06:11
Dobrý deň.
Mám zopár otázok, pre Vás možno banálnych, ale vŕta mi to hlavou, budem rada za každú odpoveď.
1. Čo dávam zamestnancovm po vykonaní ročného zúčtovania dane? Je mi jasné, že to RZD, ale mám im tlačiť aj tú druhú časť toho zúčtovania? Je tam napísané, že sa vypĺňa len na žiadosť zamestnanca. To predpokladám je v prípade, že by si ešte podával dodatočné daňové priznanie.

2. Do potvrdenia o zaplatení dane píšem na riadok 4 výšku nedoplatku, aj keď je napr. 5 Sk

Ďakujem
StanislavaF
02.04.09,06:44
posúvam
mzdarka renca
02.04.09,06:47
Dobrý deň.
Mám zopár otázok, pre Vás možno banálnych, ale vŕta mi to hlavou, budem rada za každú odpoveď.
1. Čo dávam zamestnancovm po vykonaní ročného zúčtovania dane? Je mi jasné, že to RZD, ale mám im tlačiť aj tú druhú časť toho zúčtovania? Je tam napísané, že sa vypĺňa len na žiadosť zamestnanca. To predpokladám je v prípade, že by si ešte podával dodatočné daňové priznanie. presne, ako píšeš, druhú stranu len v prípade, ak si podáva dodatočné DP

2. Do potvrdenia o zaplatení dane píšem na riadok 4 výšku nedoplatku, aj keď je napr. 5 Sk áno, ak si mu túto sumu zrazila zo mzdy. Zrazíš mu to len vtedy, ak chce darovať 2% zo zaplatenej dane. V podstate aj to potvrdenie slúži na účely darovania 2%. Ak ich zamestnanec nechce darovať, tak potvrdenie mu nevydávaš.

Ďakujem

odpoveď v texte
Deni
02.04.09,10:28
Prosím Vás materská sa zdaňuje pri ročnom zúčtovaní, alebo nie? Ja som toho názoru, že je oslobodená od dane, ale včera som dostala takú informáciu, že aj materská sa zahrňuje do RZ. Je to pravda?
mzdarka renca
02.04.09,10:30
Prosím Vás materská sa zdaňuje pri ročnom zúčtovaní, alebo nie? Ja som toho názoru, že je oslobodená od dane, ale včera som dostala takú informáciu, že aj materská sa zahrňuje do RZ. Je to pravda?

Nie, nie je to pravda. Materské vyplácane soc. poisťovňou je príjem, ktorý je od dane oslobodený. Materské sa berie ako príjem manželky, ak si chce manžel na manželku uplatniť NČZD.
Deni
02.04.09,11:37
Ďakujem za odpoveď, celkom ma splietla jedna pani. A ako je to s preplatkom dane a DB z roč.zúčtovania, keď zamestnankyňa ja na RD a vráti sa až po troch rokoch, kedy sa jej vyplatí, až keď sa vráti?
mzdarka renca
02.04.09,11:39
Ďakujem za odpoveď, celkom ma splietla jedna pani. A ako je to s preplatkom dane a DB z roč.zúčtovania, keď zamestnankyňa ja na RD a vráti sa až po troch rokoch, kedy sa jej vyplatí, až keď sa vráti?

vyplatí jej ho zamestnávateľ teraz, spoločne s ostatnými zamestnancami.
Deni
02.04.09,11:54
Ďakujem :)
Viera J.
03.04.09,07:36
mám jednu otázočku - keď máme zamestnanca, ktorý u nás dosiahol príjem nižší ako 49 248 Sk - mohla som mu vykonať Ročné zúčtovanie dane?(zamestnanec mal podpísané daňové vyhlásenie)
ďakujem
drobeceva
03.04.09,07:37
mám jednu otázočku - keď máme zamestnanca, ktorý u nás dosiahol príjem nižší ako 49 248 Sk - mohla som mu vykonať Ročné zúčtovanie dane?(zamestnanec mal podpísané daňové vyhlásenie)
ďakujem
Mohla, prečo by nie?
Viera J.
03.04.09,07:41
Mohla, prečo by nie?
Čítala som otázky na drsr.
Otázka:
Môžem ako poberateľ starobného dôchodku požiadať zamestnávateľa o vrátenie preddavkov na dani z príjmov zo závislej činnosti, ak úhrn mojich príjmov zo závislej činnosti za rok 2008 dosiahol sumu 48 000 Sk ? Alebo musím podať daňové priznanie?
Odpoveď:
V § 46 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú uvedené prípady, kedy sa daň nevyrubí a neplatí.
Ustanovenie tohto paragrafu môžu využiť aj daňovníci - poberatelia napr. starobných dôchodkov, ktorí v roku 2008 dosiahli zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti do výšky 49 248 Sk a neuplatňovali si daňový bonus na vyživované dieťa. Pre dôchodcu je v danom prípade výhodnejšie podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A, pretože v daňovom priznaní na riadku 54 - daňová povinnosť uvedie nulu (nakoľko zdaniteľné príjmy nie sú vyššie ako 49 248 Sk) a zamestnávateľom zrazené preddavky sa stanú preplatkom na dani, ktorý mu po vyplnení žiadosti uvedenej v daňovom priznaní daňový úrad vráti.
Tento postup nemožno uplatniť u zamestnávateľa vykonaním ročného zúčtovania preddavkov.
mzdarka renca
03.04.09,07:46
Nič si nepokazila, ale ty mu nemôžeš pri vykonaní RZD vrátiť zaplatenú daň, to sa dá len prostredníctvom podania DP. Ale môže ten váš dôchodca podať dodatočné DP, k nemu priloží kópiu RZD a DÚ mu zaplatenú daň vráti.
Viera J.
03.04.09,07:49
Nič si nepokazila, ale ty mu nemôžeš pri vykonaní RZD vrátiť zaplatenú daň, to sa dá len prostredníctvom podania DP. Ale môže ten váš dôchodca podať dodatočné DP, k nemu priloží kópiu RZD a DÚ mu zaplatenú daň vráti.
aj tak to moc nechápem - Ten náš zamestnanec nieje dôchodca - je normálne na dohodu a má podpísané aj daňové vyhlásenie, pracoval u nás celý rok a nadalej pracuje - tak mu to teda nemôžem zahrnuť do výplaty??????
mzdarka renca
03.04.09,07:50
aj tak to moc nechápem - Ten náš zamestnanec nieje dôchodca - je normálne na dohodu a má podpísané aj daňové vyhlásenie, pracoval u nás celý rok a nadalej pracuje - tak mu to teda nemôžem zahrnuť do výplaty??????

aha, nie je dôchodca? Tak to je iné, môžeš mu preplatok vrátiť, nie je problém.:)
Viera J.
03.04.09,07:59
aha, nie je dôchodca? Tak to je iné, môžeš mu preplatok vrátiť, nie je problém.:)
to vážne! nemusím sa bát - lebo mám takých zamestnancov viac - čo mali príjem pod 48 248 a robila som im ročné zúčtovanie - a všetkým vyšli preplatky!
mzdarka renca
03.04.09,08:03
to vážne! nemusím sa bát - lebo mám takých zamestnancov viac - čo mali príjem pod 48 248 a robila som im ročné zúčtovanie - a všetkým vyšli preplatky!

Nemáš sa čoho báť, veď majú nárok na NČZD a spravidla im výjde preplatok. Len ešte otázočka, ak majú podpísané vyhlásenie, uplatňovali si minulý rok NČZD? Ak áno, tak pri tak nízkych príjmoch by im nemalo vychádzať mesačne platiť žiadnu daň.
Viera J.
03.04.09,08:19
Nemáš sa čoho báť, veď majú nárok na NČZD a spravidla im výjde preplatok. Len ešte otázočka, ak majú podpísané vyhlásenie, uplatňovali si minulý rok NČZD? Ak áno, tak pri tak nízkych príjmoch by im nemalo vychádzať mesačne platiť žiadnu daň.
jeeeeej ďakujem! to mi padol kameň zo srdca! uplatňoval si NČZD - ale nerobil každý mesiac - tak mu nejaká ta daň vyšla!