MAVEL
13.04.14,20:54
V roku 2006 som predal Skodovku S105L za 1Sk. V kupnej zmluve (spolu so splnomocnenim) sa podla bodu IV. kupujici zavazuje bez zbytocneho odkladu a na vlastne nalady na zaklade splnomocnenia odhlasit vozilo z predchadzajuceho drzitela na kupujuceho v evidencii dopravneho inspektoratu na zaklade splnomocnenia predavajuceho. Kupujuci zodpoveda za skodu sposobenu predavajucemu nesplnenim tychto povinnosti.

Kupujuci si auto neprepisal. Ja som stale drzitel, no podla kupnopredajnej zmluvy je vlastnik kupujuci od r. 2006.

Mne prisiel papier z okresneho uradu aby som prelozil zaplatenu PZP za rok 2012. Volal som tam a ak nemam za rok 2012 PZP, budem platit pokutu min. 100 max je myslim 450Eur

odvolavaju sa na §3 ods. 1, zakona NR SR c. 381/2001 Z. z.

§ 3
Povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu
(1) Povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má pri tuzemskom
motorovom vozidle ten, kto je ako držiteľ motorového
vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, v ostatných
prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového
vozidla alebo jeho prevádzkovateľom. Ak na motorové
vozidlo je uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy
prenajatej veci, povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má
nájomca.

Podla toho v ostatnych pripadoch (predpokladam, ze sa to tyka aj mna) ma po povinnost novy vlastnik...
Ich vsak nezaujima moja zmluva, len to ze som stale vedeny ako vlastnik na dopravnom inspektorate.

Dakujem za rady
asterix174
13.04.14,19:45
Je pre nich oveľa jednoduchšie žiadať PZP od teba ako vlastníka ako riešiť nejaké tvoje zmluvy. To je problém teba a kupujúceho. PZP zaplať a potom peniaze vymáhaj súdne od kupujúceho, z dôvodu toho že nedodržal podmienky zmluvy a tebe vznikla škoda.
Žabinka
13.04.14,19:53
Stále si vlastník aj držiteľ tak ako je to zapísané na DI. A budeš dovtedy kým auto nezmení vlastníka/držiteľa na DI. A dovtedy aj musíš platiť PZP. Kúpna zmluva nie je pre poisťovňu doklad o zmene vlastníka.
MAVEL
13.04.14,21:49
a prave tomu som sa chcel vyhnut...
MAVEL
13.04.14,21:53
to vlastne nie je iste.. Vlastnik podla zmluvy nie som. Drzitel a vlastnik som len podla DI. Mozno zly priklad, ale : Predam dom, na katastri som vlastnik, ale podla zmluvy uz nie...
Ice dive
14.04.14,04:34
zlí príklad si dal... lebo akákoľvek zmluva či už kúpnopredajná alebo darovacia sa stáva účinnou až zápisom do katastranehnuteľností... detto aj keby si to auto už predal... tak objektívnej zodpovednosti sa zbavíš až keď auto prepíšete na DI... si zober čo s tým môže dotyčný všetko porobiť... vzhľadom k tomu, že je to stará 105tka a už v 2006 stála 1 SK... tak kľudne sa toho môže kupujúci zbaviť aj tak, že to auto hodí do potoka bez PZP a potom teba budú policajti naháňať za ekologickú škodu...
buchač
14.04.14,04:56
Ice ....si vieš predstaviť , že by sa takto zbraň prepiso-neprepísala ???
Zmluva by bola , akurát zbraň by " lietala " niekde po svete ... lebo jeden majiteľ , druhý , tretí ....no v evidencii furt ten istý ...
Šak by bol v base pečený - varený ....;)
MAVEL
14.04.14,06:14
..takze podla vsetkeho mi je ta kupnopredajna zmluva na nic? I ked vsetky pokuty poplatim a auto odhlasim, nepomoze mi pri vymahani vzniklej skody?
Žabinka
14.04.14,06:29
To je ale úplne isté, že si stále majitľ.. A buď rád, že máš zaplatiť len za rok 2012.. Na tvojom mieste by som nahlásila na DI stratu dokladov, vystavia ti duplikát, auto odhlás sám podľa údajov v KZ, a odhlásený TP pošli "novému majiteľovi".. A čo už s tým spraví on, to ti môže byť jedno..
MAVEL
14.04.14,06:53
Dakujem, mozno fakt najlepsie riesenie a najrychlejsie riesenie. To vsak nic nemeni na tom, ze si dotycny bude mydlit ruky. Ja by som chcel aby niesol zodpovednost. Uz len za to, ako mi cele roky klamal. Aku mam sancu?