ZEvina
04.04.06,13:49
Nech študujem príspevky akokoľvek, stále mi tam chýba § 20 ods. 1 b). Možno zle čítam príspevky, ale stále sa tam odvoláva na 15. deň po nadobudnutí tovaru. Ušlo mi niečo? Keď mám faktúru vystavenú 30.3. a tovar dodaný 4.4., prečo sa na to nevzťahuje bod b)? dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a)?
Jela.
04.04.06,12:15
mne prisiel tovar vcera, faktura prisla dnes, vyhotovena 31.3.2006, samozdanenie urobim 31.3.2006 dnom vyhotovenia faktury. §20 ods. a pouzijem len keby som nemala fakturu do 15.5.
ZEvina
04.04.06,13:28
Prave že aj ja to tak robím, ale ma pomýlili niektoré príspevky, ktoré hovoria opak. Už som sa zľakla, že to robím zle.
evina
04.04.06,13:47
ALBO
04.04.06,18:50
Nech študujem príspevky akokoľvek, stále mi tam chýba § 20 ods. 1 b). Možno zle čítam príspevky, ale stále sa tam odvoláva na 15. deň po nadobudnutí tovaru. Ušlo mi niečo? Keď mám faktúru vystavenú 30.3. a tovar dodaný 4.4., prečo sa na to nevzťahuje bod b)? dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a)? No , ono je to tak, že najprv musí dôjsť k nadobudnutiu až potom môže vzniknúť daňová povinnosť pri tovare. Preto sa neuvažuje ani o zálohách.Nadobudnutie znamená dodanie (prevzatie.) *Písmeno a) hovorí:.15 deň kal. mesiaca nasledujúceho po dodaní-prevzatí tovaru, t.j. musí byť dodaný (t.j. ak nedošlo k fakturácii od dodania do 15.dňa- treba odviesť daň 15. dňa). *Písmeno b) hovorí: dňom vyhotovenia faktúry ak bola vyhotovená pred15 . dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci,keď sa uskutočnilo dodanie.(ak bola vyhotovená v intervale dodanie-15.deň nas. mes. potom je to deň vyhotovenia). Vo vašom prípade nedošlo k fakturácii (vystaveniu dokladu) pri nadobudnutí tovaru, lebo vy ste v čase vystavenia ešte nič nenadobudli. Aj nadpis § 20 aj ods. 1 hovorí , že daňová povinnosť " pri nadobudnutí tovaru" vzniká... Ods. 4 hovorí, že nadobudnutie je dodanie. Mne z toho jednoznačne vyplýva, že nemôžem hovoriť o DP z nadobudnutia pred nadobudnutím. Zo zákona vyplýva vyššie popísaný postup. Ale na školeniach je často v prípade, že sa jedná o jeden -dva dňový rozdiel výklad, že bude akceptovaný aj vami zvolený postup.Musíte si ho obhájiť, napr. medzičlánkom prepravcom, dohodou v zmluve, že sa stávate vlastníkom už prevzatím prepravcom.... Ak idete podľa písmena a), idete podľa zákona a nikto vám to nemôže spochybniť. Ak sa rozhodnete ísť podľa b) musíte len dúfať, že vám to budú akceptovať tak ako sľubujú na školeniach. Podľa mňa, tak ako chápete to písmeno b) vy, nebol by pre vás problém, ani keby tá Fa bola vystavená aj mesiac pred nadobudnutím tovaru.(lebo to tam nie je striktne limitované) No ale oni dávajú akceptovateľnú odchýlku len pár dní a aj to je nad rámec zákona.
ZEvina
05.04.06,03:21
Alebo som už taká blbá...... ale PRED 15. dňom vyhotovenia......... nemôžem stále pochopiť! Keď ten deň podľa bodu a) je 15.4.2006, tak PRED je aj 1.1.06.
Tak sa spýtam laicky - v zahraničí (EÚ) nám vystavia faktúru, naložia tovar a tovar dovezú spolu s tovarom. Dátum vystavenia 31.3.06 - dátum naloženia (odovzdanie tovaru prepravcovi) 31.3.06, dátum prevzatia tovaru a faktúry u nás je 3.4.06. Ktorý dátum mám použiť na prepočet kurzu na samozdanenie?
4326
05.04.06,04:33
Mala som ten istý problém a tak som zadala otázku do poradcu. Ak mám vystavenú faktúru dňa 21.02 ale tovar bol naložený dňa 20.02. kedy mám samozdaniť dodávku. Odpoveď - daňová povinnosť a tiež nárok na odpočet vzniká 15. deň po nadobudnutí tovaru, pretože k dodávke došlo pred vystavením faktúry. To znamená, že do DPH do pôjde až 15.03. ale vo výkaze intrastat to bude zaevidované v 2/06.
Kurz pre DPH - dátum vystavenia faktúry
Kurz pre zaúčtovanie - dátum, kedy faktúra došla.
ZEvina
05.04.06,05:30
Ďakujem 4326 - už mám z toho teraz guláš, čo potom, keď máme program, v ktorom môžem zadať len jeden kurz a tým mi prepočítava aj príjem tovaru a sám si počíta aj DPH. Myslím, že bude lepšie, ak zadám túto problematiku na DR a počkám si na písomnú odpoveď. Budem vás informovať.
LubenaK
06.04.06,18:22
Chcela by som sa spýtať takúto vec: slovenská sro predáva českej sro - obidve registrované ako plátci DPH vo svojej krajine - tovar (krátkodobý majetok - telefón, ap.). Ja by som mala vystaviť FA bez DPH. Tento tovar však neopustil Slovensko, lebo česká sro má na Slovensku predajňu, kde sa tento telefón bude používať. Mám preto vystaviť FA s DPH?
ALBO
06.04.06,19:06
Chcela by som sa spýtať takúto vec: slovenská sro predáva českej sro - obidve registrované ako plátci DPH vo svojej krajine - tovar (krátkodobý majetok - telefón, ap.). Ja by som mala vystaviť FA bez DPH. Tento tovar však neopustil Slovensko, lebo česká sro má na Slovensku predajňu, kde sa tento telefón bude používať. Mám preto vystaviť FA s DPH?

Ano slovenskú Fa so slovenskou daňou § 13/1/a)c)
LubenaK
07.04.06,04:20
Ďakujem. Sú to veci, ktoré človek nerobí každý deň, tak som si nebola istá. A keby to bolo naopak - ja dostanem takýto tovar. Mám nárok na odpočet DPH, alebo si ju musím vyžiadať?
KEJKA
07.04.06,18:31
Ďakujem. Sú to veci, ktoré človek nerobí každý deň, tak som si nebola istá. A keby to bolo naopak - ja dostanem takýto tovar. Mám nárok na odpočet DPH, alebo si ju musím vyžiadať?

naopak... to myslíš DF s českou DPH? Na Slovensku si môžeš odpočítať len slov. DPH. Českú si môžeš vyžiadať z ČR.