7kraska
14.04.14,10:14
Prosim Vas, dostala som prijatu fakturu za dec 2013 az teraz. spolocnost je platca DPH, viem, ze na odpocet uz nemaju narok ale ako to bude s danovym nakladom? mozem v roku 2014 dat celkovu fakturovanu sumu do danovych nakladov 2014? alebo to bude nedanovy vydavok (cela suma faktury), pripadne nedanovym vydavkom bude len suma DPH a zaklad dane danovym vydavkom? dakujem za rady pekny den :)
Adiks
15.04.14,12:24
Odpočítať DPH si môžeš v mesiaci, v ktorom si dostala faktúru a náklad v zdaň.období 2014 bude daňovo uznaný z hľadiska dane z príjmov, ak spľňaš podmienky § 17 ods. 29 zákona o dani z príjmov, t.j. za zdaň.obdobie 2013 ste vykázali základ dane.
Tweety
15.04.14,12:26
Ak bola faktúra obdržaná až v tomto období, podľa §51 Zákona o dph( nemáš teda pravdu) je nárok na uplatnenie odpočtu dph a rovnako je aj možné ju zaúčtovať klasicky do rovnakého obdobia.

Ale ak bola len niekde v šuflíku, čiže došla skôr, nárok na uplatnenie odpočtu už je možné len cez DDP.
7kraska
15.04.14,13:06
a ak sa mozem tak hlupo opytat, ktora cast toho odseku 29 hovori o tom, ze podmienkou je aby sme mali zaklad dane? lebo ja som si volala kvoli tomu aj na danovy urad a ta pani mi povedala, ze o nicom takom ako zisk /strata nevie a ked som sa pytala co teda znamena ta cast " ak za prislusne zdanovacie obdobie nezaniklo pravo na vyrubenie dane" tak povedala, ze to nesmie byt starsie ako 5rokov. tak teraz neviem ci ja som mimo alebo teta z danoveho..dakujem ;)
7kraska
15.04.14,13:08
to uz sa nedozviem kedy dosla konatelovi, ku mne sa dostala az teraz tak predpokladam, ze bola v sufliku ;) ale dakujem
ak sa mozem este spytat, ak by naozaj dosla od dodavatela az teraz, ako to obhajim, ze som ju odpocitala az za 1q ked ma datum v decembri? treba na to nejaky doklad z posty alebo nieco take?
mondes
15.04.14,13:45
Ved musela prísť v nejakej obálke, či? A tam máš dátum, kedy bola posielaná. Ja som tiež riešila taký prípad a obálku som pripla k faktúre a uplatnila odpočet DPH.
Adiks
16.04.14,07:30
Hovorí o tom prvá časť odseku: " Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň ....
7kraska
16.04.14,09:26
mne z danoveho uradu odpisali toto:
"Podľa § 17 ods. 29 zákona o dani z príjmov ak ste v predchádzajúcom zdaňovacom období (rok 2013) zahrnuli do výsledku hospodárenia nižšie náklady, ako to vyplýva z účtovných predpisov a z toho dôvodu ste vykázali vyššiu daň alebo nižšiu daňovú stratu za r.2013, môžete sa rozhodnúť, či opravu chyby minulých účtovných období (vo vašom prípade opravu nákladov) zahrniete v bežnom účtovnom období (r.2014) do základu dane, alebo podáte dodatočné daňové priznanie za rok 2013 v nadväznosti na § 17 ods.15 zákona o dani z príjmov a § 16 ods. 4 zákona č.563/2009 Z. z. o správe daní a poplatkov (daňový poriadok) v znení neskorších predpisov."

tak ja neviem ja tam stale nevidim ten dovod ci som mala stratu alebo zisk. Preco je vobec dovod na to aby som si to dala ako nedanovy naklad ked som mala predchadzajuci rok stratu..
7kraska
16.04.14,12:31
dakujem za radu, nabuduce to spravim aj ja tak..ale ku mne sa obalky nedostanu uz len hromada papierov do ucta :)
Adiks
20.04.14,19:54
Nie je dôvod, aby si to mala ako daňovo neuznaný náklad, aj v prípade vykázania daňovej straty bude náklad daňovo uznaný. Postupuj podľa stanoviska Daňového úradu.
7kraska
23.04.14,06:34
hmm tak preco vela "poradakov" (vratane Vas adiks) pisalo tu podmienku zisku/straty..som uplne domotana :D, chcem to mat spravne...ale danovy urad mi tiez vyslovene nenapisal ano je to danovy naklad za kazdych okolnosti
AdrianaA
23.04.14,06:55
Ja som riešila podobný prípad v roku 2013. O faktúre sme sa dozvedeli až keď nám prišla upomienka. Konateľ danej spoločnosti nám ju priniesol osobne, dala som tam dátumovku. Odpočítala DPH a dala do nákladov. Pomohol mi pokyn FR SR. Prikladám v prílohe.
7kraska
24.04.14,06:09
dakujem pomohlo ;)