evulienkaslx
14.04.14,10:40
Je mozne vypovedat rezervacnu zmluvu na dom a vratit nam rezervacny poplatok, resp. ZoBKZ, kde v prilohe bol vyznaceny podorys domu s pristreskom, ktory mal viac ako 25 m2? Predajca nam oznamil po podpise rezervacnej zmluvy, ze SU mu pristresok neschvali, nakolko mal sused pripomienky v stavebnom konani. Nasledne predajca stiahol cely pristresok z dokumentacie k SP a dom ma takto povoleny. My sme mali zaujem iba o dom s presne stanovenym pristreskom, dokonca este vacsim, ako v nakrese.
V emaili pise nasledovne:
len informujem, ze uz sme zacali s vystavbou domu po dohode so susedom, stavebne povolenie by mohlo byt uz tento tyzden vypisane, takze este spravoplatnit a bude vsetko tak ako ma.
Je jedna mala uprava vzhladom na namietky suseda a to, ze sme vypustili ten pristresok zo stavebneho povolenia a poriesime ho ako zmenu stavby pred dokoncenim (to bola poziadavka suseda, ktorej sme museli vyhoviet, aby sa vydanie stavebneho povolenia nenatiahlo o pol roka).
Spytali sme sa, co to pre nas znamena?
odpoved:
Znamena to len to, ze on sa rozhodol ten domcek vedla Vas predat, uz tam aj riesia s nejakym zaujemcom, no boji sa, ze by mu to mohlo odradit zaujemcu. Takze sme sa dohodli, tak ako dohodli.
Pristresok sa bude riesit pocas vystavby a na urad dame uz nakres skutocneho vyhotovenia..... je to vsetko uz predjednane, zakazat ho nemozu, nemaju dovod.

Predajca nas opakovane zavadza najprv s terminom vystavby, vieme, ze sused predava dom od zaciatku a tiez mal od zaciatku vyhrady k stavbe, po obdrzani vyssie spominanych emailov sme kontaktovali suseda a ten povedal, ze povoli pristresok len ako drobnu stavbu, co asi nas pristresok nesplnal, nakolko mal viac ako 25m2 a nebol vzdialeny 2m od plotu. Predajca dako nespomina, ze by sa menil charkter a velkost pristresku....Sused potom tvrdil, ze mozno by sa dalo dako osobne dohodnut, ale kedze dom predava, asi to bude bezpredmetne, nakolko novy sused moze mat vyhrady. Predpokladame, ze aj bude, nakolko ma maly dom situovany terasou a oknami na plot nedaleko plota.

Vcera sme sa tiez dozvedeli, ze budeme mat spolocny vodomer, sice, ze budu aj v dome nejake, asi na cierno, ide o dvojdom na 1 parcele, ktora bude potom rozdelena na 2 celky geometrickym planom?... ale ze bude 1 faktura z vodarni a budeme sa rozratavat. Predajca tvrdil, ze sa to inak neda, nakolko je to 1 parcela. Vcera mi vsak znamy stavebnik povedal, ze je to nezmysel, stavia dvojdomy so vsetkym samostatnym.....

Vopred velmi pekne dakujem .
JUDr. Lucia Semančínová
14.04.14,09:10
Podľa § 50a ods. (3) Občianskeho zákonníka, ktorý upravuje zmluvu o budúcej zmluve, záväzok uzavrieť budúcu zmluvu zaniká, pokiaľ okolnosti, z ktorých účastníci pri vzniku záväzku vychádzali, sa do tej miery zmenili, že nemožno spravodlivo požadovať, aby sa zmluva uzavrela.

Podľa môjho názoru ak zmluva o budúcej zmluve sa viazala na kúpu domu aj s prístreškom, je to dôvod na zánik vašej povinnosti uzavrieť kúpnu zmluvu. Predpokladám, že pôvodný projekt a aj návrh na vydanie stavebného povolenia prístrešok obsahoval a až po podpísaní zmluvy o budúcej zmluve došlo k zmene. V tom prípade máte teda legálne právo na vrátenie zálohy.

Všetky ostatné kvázi uistenia predávajúceho, že sa to bude riešiť ako zmena stavby pred dokončením a pod. nemusí vôbec cez stavebný úrad prejsť a najmä je to v rozpore s jeho pôvodným záväzkom na vydanie stavebného povolenia aj s prístreškom.

Ak Vás neviaže žiadny citový vzťah k danému domu a pozemku, ruky preč od neseriózneho kupujúceho a čím skôr.
evulienkaslx
14.04.14,15:25
Rada by som sa este spytala: Mame podpisanu rezervacnu zmluvu a odsuhlasenu pisomne ZoBKZ s prilohami. Predajca sice nema staveb.povolenie tak, ako bolo definovane, ale tvrdi, ze tak urobi pocas stavby a je to uplne v poriadku, ze mu to prave poradili na SU. Do ZoBKZ chce tak ponechat povodnu prilohu (s pristreskom), s tym, ze ma predbezny suhlas od SU a suseda. Nie je to konflikt, dat tam nieco, co nie je schvalene a ma len predbezny suhlas? Navyse nepredlozil nam zatial pisomnu formu, aj ked neviem, ci je to vobec relevantne, nakolko sused dom predava a na SU sa uradnici menia...Dakujem este raz velmi pekne.
JUDr. Lucia Semančínová
14.04.14,18:33
Nie veľmi rozumiem Vašim úmyslom, či teda máte záujem nehnuteľnosť kúpiť alebo nie.

Ak teda pretrváva Váš záujem o nehnuteľnosť, je potrebné sa poistiť, že to, čo Vám predajca sľubuje, aj splní. takže do zmluvy je potrebné dať všetky jeho sľuby a zároveň sankcie za ich nesplnenie (zmluvné pokuty, odstúpenie od zmluvy a pod.)
evulienkaslx
14.04.14,19:19
Dobry den, momentalne zaujem uz vobec nemame nehnutelnost kupit, najma kvoli ostatnym nedavne zistenym skutocnostiam, neschvalenie pristresku a spolocny vodomer. Zaujem sme mali, podpisali sme rezervacnu zmluvu 19.3.14, ale bez pisomneho odsuhlasenia ZoBKZ sme ju nechceli podpisat, tak sme ju podpisali az po odsuhlaseni ZoBKZ, kde bolo vsetko pisomne uvedene, ako sme chceli. Dnes sme kontaktovali predajcu, ale nechce sa vzdat a uznat nase dovody odstupenia a tvrdi to, co som pisala v predoslej sprave. Predajca doteraz tvrdi, ze nic zasadne sa nemeni.... Je mozne teda mu vypovedat zmluvu s tym, ze nema stavebne povolenie, tak ako sme sa pred tym zaviazali a aj ked ma prilohu s pristreskom, ta nezodpoveda realnemu schvaleniu a suhlasy suseda a pracovnicky SU su bezpredmetne? On jednoducho stale tvrdi, ze vsetko bude, ako bude a je to OK podla neho. Vraj to nemusi mat teraz v SP..Dakujem pekne
JUDr. Lucia Semančínová
14.04.14,19:56
Vo Vašom prípade by bolo potrebné už vidieť presné znenia podpísaných dokumentov. Len z Vašich informácii vyplýva, čo som už písala. Ak v rezervačnej zmluve (či inej podpísanej zmluve) bol prístrešok a ten sa momentálne zrušil, je to dôvod na odstúpenie.
evulienkaslx
15.04.14,05:35
Dobry den, v rezervacnej zmluve pristresok explicitne spominany nie je, je ale v prilohe ako nakres podorysu domu. Tiez mame pisomne odsuhlasenu ZoBKZ - emailom- kde uz pristresok je presne popisany v texte aj v prilohe. Az po tomto pisomnom odsuhlaseni sme podpisovali rezervacku. Na zaklade Vasich informacii teda nemusime pristupit k podpisaniu ZoBKZ, vypovedat teda rezervacnu, nakolko sa podmienky zavazku zmenili. Tiez mi prislo dnes zo SU, ze na dany pristresok musi mat povolenie, inak ho stavat nemoze, predajca nas stale v tomto zavadza. Dufam, ze sa nam odstupit podari a ziskame spat nase peniaze. Dakujem Vam velmi pekne za cenne rady. Zelam vsetko dobre a krasny tyzden a pozehnane velkonocne sviatky.
JUDr. Lucia Semančínová
15.04.14,06:16
Ako sú definované podmienky ukončenia zmluvného vzťahu v rezervacnej zmluve? Stavebne povolenie bez pristresku uz bolo vydané?
evulienkaslx
15.04.14,06:30
IV.

Rezervácia

1. Podľa dohody zmluvných strán sa Budúci predávajúci zaväzujú rezervovať pre Záujemcov Predmet

rezervácie vymedzený v čl. III ods. 1 písm. a) a b) tejto rezervačnej zmluvy do 30.04. 2014 a v tejto lehote

podpísať Zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, pokiaľ nebude zmluvnými stranami dohodnuté inak.

- povolenie dostal len teraz, este nie je pravoplatne, mozno nestiha tento datum



Zmluvné strany sa dohodli, že v prípade, ak v stanovenej rezervačnej lehote podľa čl. IV tejto

rezervačnej zmluvy nebude uzavretá Zmluva o budúcej kúpnej zmluve z akýchkoľvek dôvodov zo strany

Budúceho predávajúceho, je Budúci predávajúci povinný vrátiť Záujemcom uhradený rezervačný poplatok

podľa čl. V ods. 2 tejto rezervačnej zmluvy v celej výške, najneskôr do 5 dní po uplynutí lehoty podľa čl. IV

tejto rezervačnej zmluvy.

7. V prípade, ak v stanovenej rezervačnej lehote podľa čl. IV tejto rezervačnej zmluvy nebude uzavretá

Zmluva o budúcej kúpnej zmluve z akýchkoľvek dôvodov zo strany Budúcich kupujúcich, je Budúci

predávajúci oprávnený jednostranne započítať zmluvnú pokutu vo výške 3.000,00 EUR so zaplateným

rezervačným poplatkom.


-podla mna je ZoBKZ pre nas neprijatelna a nepodpisatelna, nakolko by islo o iny predmet kupy, ako bolo povodne potvrdene, ZoBKZ bola obojstranne emailom odsuhlasena s pristreskom, tak sa aj povodne ziadalo na SU
JUDr. Lucia Semančínová
15.04.14,07:21
Ešte je dôležité, ako je v čl. III ods. 1 písm. a) a b) rezervačnej zmluvy definovaný predmet kúpy. A ako je vymedzený v ZoBKZ? Je v ZoBKZ stanovené aj nejaké prepojenie na stavebné povolenie?
evulienkaslx
15.04.14,07:32
Mozem Vam poslat zmluvy na email?
JUDr. Lucia Semančínová
15.04.14,07:39
nech sa páči: lucia.semancinova@firemne-poradenstvo.sk