tonislav
14.04.14,10:56
Dobrý deň,
chcel by som Vás požiadať o radu.
Som profesionálny vojak V septembri 2013 som bol spolu so skupinou mojich kolegov vyslaný mojim zamestnávateľom na zahraničnú služobnú (pracovnú) cestu (ZSC) do Mošnova (ČR).
Začiatok cesty bol v piatok ráno, prekročenie hranice SVK – ČR 9:35 hod. ukončenie ZSC v pondelok večer, prekročenie hranice o 16:30 hod. Poskytnutá záloha bola 1200 CZK. Vreckové už nie je nároková čiastka.
Počas cesty nám bolo krátené stravné pri ZSC a to v súlade s § 165, ods. 1, Zákona č. 346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonovv znení neskorších predpisov
- raňajky 20% v cene ubytovania počas soboty a nedele,
- obed 40% z ceny stravného pre Česko v sobotu a nedeľu a
- večera 40% z cena stravného pre Česko v sobotu a nedeľu.
V tomto prípade záloha na ZSC sedí.
Ale po príchode na miesto sme zistili, že hosťujúca strana naposkytuje žiadnu večeru ani v sobotu, ani v nedeľu. To bolo okamžite vyriešené a po návrate na SVK nám neposkytnuté večere boli hneď doplatené.
Od hosťujúcej strany sme dostali na poskytnutie obeda počas soboty a nedele stravné lístky
(voucher, ktorých scany som si nechal poslať na e-mail od hosťujúcej strany ).
Cena jedného obeda aj v sobotu aj v nedeľu bola na lístku 90,- CZK. Avšak zamestnávateľ mi krátil stravné pri ZSC (obed) sumou 240,- CZK. Takže rozdiel v cene obeda je 150,- CZK za jeden obed.

Dostal som informáciu, že je možnosť si nechať dodatočne doplatiť neoprávnene krátené stravné pri ZSC podaním žiadosti, ale neviem, o ktoré § Zákona 283/2002 Z. z. by som sa mohol oprieť. Zatiaľ som chcel použiť § 13, ods. 7, a ods. 8, ale ten pojednáva o krátení raňajok, a nie som si istý, či ho môžem aplikovať aj na krátenie obeda.

Ďakujem za prípadné rady

tonislav
Chobot
15.04.14,08:36
Zákon 283/2002 poznám dosť podrobne. Zákon 346/2005 som nepoznal, preto som ho musel pozrieť. V uvedených paragrafoch som našiel, že ustanovenia o cestovných náhradách sú v podstate analogické v oboch zákonoch, no sú tam malé rozdiely, najmä čo sa týka krátenia. V zákone 346/2005 v § 165 je krátenie nasledovné:



(1) Ak má profesionálny vojak na zahraničnej služobnej ceste preukázane zabezpečené celodenné bezplatné stravovanie, stravné mu nepatrí; ak má bezplatné stravovanie zabezpečené čiastočne, stravné sa znižuje o 20 % za poskytnuté raňajky, o 40 % za poskytnutý obed a o 40 % za poskytnutú večeru.

(2) Ak sú profesionálnemu vojakovi pri zahraničnej služobnej ceste spolu s ubytovaním poskytnuté raňajky, stravné sa zníži o preukázanú sumu za poskytnuté raňajky, najviac však o 20 % stravného. Stravné sa zníži o 20 % aj v prípade, že suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.

V zákone 283/2002 § 13 ods. 7 je krátenie nasledovné:

(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.


V § 162 zákona 346/2005 sa uvádza nasledovné:


(1) Na poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení pri služobných cestách, zahraničných služobných cestách a pri vykonávaní štátnej služby mimo územia Slovenskej republiky sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu, 32) ak tento zákon neustanovuje inak.


To znamená, že pre krátenie sa použije ustanovenie zákona 346/2005 (aby sme vedeli, podľa čoho počítame).


V zadaní píšeš o poskytnutej strave a trvaní cesty. Na niektoré dni neuvádzaš, že by bola poskytnutá strava (napr. v pondelok raňajky), takže to beriem tak, že nebola poskytnutá. Podľa toho cesta trvala počas nasledovných dní a bola poskytnutá nasledovná strava (Po upresnení, kedy ktorá strava bola skutočne poskytnutá):
Piatok (9:35 - 24:00) - žiadna strava neposkytnutá - trvanie cesty 13:25 - náhrada 100% pe ČR = 600 CZK
Sobota (celý deň) - poskytnuté raňajky a obed - krátenie o 60% - náhrada 40% pre ČR = 240 CZK

Nedeľa (celý deň) - poskytnuté raňajky a obed - krátenie o 60% - náhrada 40% pre ČR = 240 CZK

Pondelok (00:00 - 16:30) - žiadna strava neposkytnutá - trvanie cesty 16:25 - náhrada 100% pe ČR = 600 CZK

Ceklový nárok stravného ti teda vznikol v sume 1680 CZK.


Teraz k tej tvojej otázke ohľadne doplatenia. V oboch zákonoch sa kráti nárok stravného, ak je zabezpečené bezplatné stravovanie, či už sú to raňajky, obed alebo večera. Nikde nie je uvedené, v akej hodnote to bezplatné stravovanie má byť zabezpečené. Nie je podstatné, či zamestnávateľa stojí zabezpečenie toho obeda 90 CZK alebo 500 CZK, on ti zabezpečil bezplatné stravovanie (bezplatné z tvojho pohľadu). Keby ten obed (napr. keby to bolo súčasťou nejakého školenia, kde by cena obeda bola napr. 400 CZK) bol vo vyššej cene, ako je percento krátenia, zamestnávateľ nebude krátiť stravné vyšším percentom. Proste je zabezpečený obed, tak sa ti stravné kráti (teba to nemusí zaujímať, koľko to zamestnávateľa stálo).


Ešte môže byť otázne, čo sa pod zabezpečením stravovania myslí. V zákone 283/2002 ani v tom vašom 346/2005 sa neuvádza, definícia stravovania. Jedine v zákonníku práce § 152 ods. 2 by sme našli ustanovenie, ktoré definuje, čo je to stravovanie:


(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby.
Lenže takto doslova to nemožno aplikovať aj v zákone o cestovných náhradách, pretože túto povinnosť zamestnávateľ nemá pri pracovných cestách - viď § 152 ods. 1:


(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny.


V praxi sa preto považuje za zabezpečenú stravu (pre účely krátenie stravného) zabezpečenie teplého jedla (obeda alebo večere). Predpokladám, že za tú stravenku v hodnote 90 CZK ste dostali riadne jedno - obed, teda polievku a teplé hlavné jedlo. V tom prípade nie je zákonný nárok na doplatenie akéhokoľvek rozdielu. Strava bola zabezpečená a stravné bolo preto krátené oprávnene a v súlade so zákonom o 40%. Ušetril na tom zamestnávateľ. Ty si tiež nebol ukrátený - obed si dostal, nemusel si si ho kúpiť.


Ešte doplním, že ak by si za tú poukážku nedostal riadny obed, ale napr. 2 obložené chlebíčky, tak to by sa nedalo považovať za zabezpečené stravovanie. Napr. občerstvenie vo forme chlebíčkov na rokovaní či školení, alebo občerstvenie na palube lietadla počas letu sa nepovažuje za zabezpečené stravovanie a preto v takých prípadoch nie je možné krátenie stravného. Pozri aj na tejto stránke bod 7.5 a príklad č. 10:

http://www.pp.sk/6510/Nahrady-pri-zahranicnej-pracovnej-ceste_A-DUPP29779.aspx
tonislav
27.09.14,15:51
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie danej problematiky. A hneď by som chcel nadviazať túto tému ďalšou otázkou, takmer identickou. Jedná sa o tú istú ZSC, ale vykonanú v tomto roku.
Skupina bola vyslaná letecky na pracovnú cestu do ČR. Technický personál odletel v 09:35 hod. (táto hodina sa dá použiť aj ako prekročenie št. hranice), letecká technika odletela o 10:20 hod. Pri registrácii sa veliteľ skupiny dotazoval na možnosť podávania večere. Organizátor mu povedal, že večera počas soboty sú obložené rohlíky z chladničky v stane pre registráciu a v nedeľu údajne bude večera formou bufetu v stane, v ktorom sa podávali obedy. Tieto informácie ale ostatní nedostali na vedomosť a tak si nemohli zobrať "studenú večeru" už ráno, pretože stan organizátora bol počas dňa pre časť personálu nedosiahnuteľný, pretože boli dislokovaný na úplne inej strane letiska. A v nedeľu, keďže sa končilo o niečo skôr, sa nikto nedostal do stanu na bufet.

http://www.pp.sk/6510/Nahrady-pri-za...DUPP29779.aspx

V nadväznosti na Vami uvedený prípad, bod 7.5, príklad 10, majú kolegovia nárok na doplatenie stravného za neobdržanú večeru?
Podávam to len sprostredkovane tak, ako som dostal informácie aj od vedúceho skupiny a aj od kolegov (personál). Údajne na ZSC nemusí človek dostať teplé jedlo, čo mi bolo trochu divné, hlavne po tom, čo som čítal o občerstvení a bufete pri rôznych poradách a pod. Ďakujem za prípadné odpovede.

tonislav