benča
04.04.06,15:00
chcela by som poprosiť o vyjadrenie k uvedenému: slovenská firma uzavrela Zmluvu o dielo s českou firmou, ktorej predmetom boli interierové práce - sadrokarton, obklady,vodoinštalácia....... V zmluve o dielo je uvedená cena bez DPH 70.000 EUR ako aj konečna suma 70.000 EUR, t.j. fakturácia bez DPH. Česká firma nemá pridelené IČ DPH na slovensku len v čechách. Chcem sa spýtať či slovenská firma postupovala správne, vyfakturovala uvedené služby bez DPH a zdaniteľné plnenie UN.Predpokladám, že česká strana si uplatnila samozdanenie, t.j. DPH na vstupe aj na výstupe...........práce boli prevedené na slovensku pre českú firmu, ktorá to fakturuje do talianska, kde je zadávateľ požiadavky.
DušanČ
04.04.06,14:03
...........práce boli prevedené na slovensku pre českú firmu, ktorá to fakturuje do talianska, kde je zadávateľ požiadavky.

Z uvedenej citácie mi vyplýva, že nehnuteľnosť, na ktorej sa práce vykonávali je na Slovensku. Treba sa potom riadiť podľa § 15, ods. 2 zákona o DPH.
Miesto dodania služby je na Slovensku, teda aj daň inkasuje SR. Z uvedeného dôvodu bolo treba českému partnerovi fakturovať plnenie vrátane DPH.
DušanČ
04.04.06,19:10
Dopĺňam ešte predchádzajúci príspevok v tom smere, že česká firma, keď bude fakurovať práce talianskemu partnerovi musí sa najprv registrovať v SR za plátcu DPH a fakturovať so slovenskou DPH.
benča
05.04.06,11:29
Chcem poďakovať za odpoveď, ale dostala som dve stanoviská. Ja som sa prikláňala k tomu, že keď prebehlo zdaniteľné plnenie na území Slovenska, mala byť faktúra s DPH ale druhý názor je, že je diera v zákone o DPH a nemá sa to fakturovať s DPH, češi si mali urobiť samozdanenie, čo som si už overila v ČR že tomu tak nie je. zastávam názor, že češi sa mali registrovať na DÚ I.Bratislava. Poprosím o vyjadrenie k tomu, že nedať s DPH a nezaradiť ani do DPH dan UN.................overovala som si to u pár stavebných firiem, ktoré spolupracujú s českými firmami takto isto a tí dokonca mali kontrolu na DPH a prešlo im to, čo sa mne osobne nepozdáva. Vopred ďakujem, ale chcem mať istotu, želám pekný deň
ALBO
05.04.06,12:30
Chcem poďakovať za odpoveď, ale dostala som dve stanoviská. Ja som sa prikláňala k tomu, že keď prebehlo zdaniteľné plnenie na území Slovenska, mala byť faktúra s DPH ale druhý názor je, že je diera v zákone o DPH a nemá sa to fakturovať s DPH, češi si mali urobiť samozdanenie, čo som si už overila v ČR že tomu tak nie je. zastávam názor, že češi sa mali registrovať na DÚ I.Bratislava. Poprosím o vyjadrenie k tomu, že nedať s DPH a nezaradiť ani do DPH dan UN.................overovala som si to u pár stavebných firiem, ktoré spolupracujú s českými firmami takto isto a tí dokonca mali kontrolu na DPH a prešlo im to, čo sa mne osobne nepozdáva. Vopred ďakujem, ale chcem mať istotu, želám pekný deň

To, že DP je na Slovensku, je nespochybniteľné=§15/2. To bolo aj vyššie správne napísané. Češi to takisto nemajú samozdaniť lebo miesto dodania je slovensko.
V § 5/1.je riešené, kedy sa má zahran .os. u nás registrovať, t.j = keď vykonáva činnosť, ktorá je tu predmetom dane, a keĎ DP nie je prenesená na odberateľa.
Vo vašom prípade čech nie je v pozícii dodávateľa služby, takže aj keby tu bol z nejakého iného dôvodu registrovaný pre daň tak vy by ste museli odviesť daň cez vaše priznanie.