sofun
14.04.14,11:06
Dobry den. Mal by som na Vas prosbu o radu. Jedna sa o to, ze zena dostala vypoved z dovodu zrusenia firmy v ktorej robila. Pracovny pomer jej konci ku dnu 31. maja 2014. Syn dovrsi 3 roky 21. maja 2015. Do tejto doby ma narok na rodicovsky prispevok. Vznikne jej prosim Vas po tomto obdobi narok na poberanie davky v nezamestnanosti? Dakujem velmi pekne. Martin
ivka70
14.04.14,09:08
Ano, vznikne,.
Od 21.5. do 31.5. ale musi nastupit do prace alebo cerpat dovolenku.
zena
14.04.14,09:27
Nemusí nastupit do prace. Plynule bude čerpat RD a po skonceni v roku 2015 sa eviduje na UP kde jej vznikde nárok na davku
Tweety
14.04.14,09:33
Ak PP skončí, a ona naďalej bude poberať RP, nemôže sa ísť zaevidovať ako uchádzač zamestnanie, nezaevidujú ju.. Môže tak urobiť len ak nebude poberať RP. Ak sa zaeviduje po skončení PP,( RP nebude poberať ale bude poberať manžel) nárok na podporu jej vznikne.
sofun
14.04.14,10:40
Dakujem velmi pekne za odpovede. Este by som sa chcel opytat. V pripade, ze by RP zacal poberat namiesto zeny muz a zena by od 1. juna 2014 zacala poberat davku v nezamestnanosti, tak by mala v pripade narodenia 2. dietata narok na matersku ak by bola v case narodenia nezamestnana? Dakujem
veronikasad
14.04.14,10:43
Podmienkou pre nárok na materské je 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch (počas evidencie na UP nem.poistenie netrvá). Bude tehotná v čase skončenia prac.pomeru ?
sofun
14.04.14,11:08
To este nevieme. A co by to prosim zmenilo v pripade, ze by bola tehotna do ukoncenia pracovneho pomeru? Dakujem
Tweety
14.04.14,11:13
Nárok by vznikol z PP.
veronikasad
14.04.14,11:57
Trvala by jej 8-mesačná ochranná doba, pre vznik nároku na materské by nepotrebovala nové poistenie (ak má 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch) a tak ako píše tweety, nárok na materské by vznikol z posledného prac.pomeru.
sofun
15.04.14,05:42
Dakujem. Tak uz rozumiem. To by bolo v tom pripade asi idealne riesenie. Ked teda predpokladame, ze by bola tehotna pred ukoncenim pracovneho pomeru, tak by jej vznikol narok na matersku aj v pripade, ze by od toho 1. juna 2014 (po ukonceni PP) zacala poberat davky v nezamestnanosti (rodicovsky prispevok by som zacal poberat ja ako manzel a po 1/2 roku by sa prehlasil spat na zenu)? A este jedna prosba. Malo by prosim nejaky vplyv na vysku davky v nezamestnanosti, ak by zena este na posledny mesiac (maj 2014) nastupila do prace a vycerpala si pocas tohoto obdobia dovolenku? Zatial to ma tak, ze jej ju preplatia + 1 mesiac odstupne. Dakujem