winprog15
14.04.14,14:11
Ak manzelia pocas rozvodoveho konania neziju v spolocnej domacnosti a jeden z nich plati najom dobrovolne, ma pravo pytat si polovicu najmu od toho druheho?
Chobot
14.04.14,12:21
Treba upresniť zadanie:
1. nájomné je odplata za byt, ktorý sa prenajíma. Ten byt teda patrí niekomu inému a oni sú nájomníci?
2. Alebo sú vlastníkmi toho bytu a pod pojmom "nájomné" máš na mysli zálohové predpisy na byt (teda zálohy na energie, služby a odvod do FO)?

Ak je to nájomný byt, ako je koncipovaná nájomná zmluva? Sú v nej uvedení obaja?
winprog15
14.04.14,12:37
Obaja su vlastnikmi bytu.Manzel plati najom a po rozvode chce od manzelky polovicu najmu za obdobie ked v byte nebyval (11 mesiacov)
ivka70
14.04.14,12:40
Manzel platil najom a v byte nebyval?
Ak su vlastnikmi bytu, o akom najme hovoris?
winprog15
14.04.14,12:44
naklady spojene s uzivanim bytu
Lydia Lazany
14.04.14,12:49
Moja sestra je rozvedená od februára 2014 a tiež jej právnik povevedal, že aj keď si nájde nové bývanie pre seba, aj tak by sa mala ako vlastníčka bytu - kde sa bude BSM vysporiadavať, aby sa podieľala polovičnou platbou (na OSBD), takže neplatí tú polovicu manželovi, ale platí to rovno na OSBD.
winprog15
14.04.14,12:59
U nas taka dohoda nebola.Manzel nechcel platbu delit.
Mária27
14.04.14,14:02
Základné platby by mali ako spoluvlastníci platiť spolu (fond opráv a pod.). Za služby platí ten, kto tam býva. Samozrejme, ak ten čo tam nebýva, nie je odhlásený, platí napr. osobomesiace ...
winprog15
14.04.14,14:12
Pokial dobre viem,odhlaseny nie je,ja viem tak,ze do rozvodu vsetko sa berie ako spolocne,takze ak uhradza platby jeden,plati to kvazi zo spolocneho?
Chobot
15.04.14,07:56
Po upresnení zadania je to už zrozumiteľnejšie.

Takže faktom je, že obaja sú vlastníkmi bytu. Z toho pre oboch vyplýva povinnosť spolupodieľať sa na financovaní nákladov a tvorby fondu opráv a to spoločne a nerozdielne. To znamená, že voči správcovi vystupujú ako jeden subjekt. Ak by jeden z nich zaplatil polovicu zálohového predpisu, správca nebude vymáhať druhú polovicu iba od toho druhého, ale od oboch bez rozdielu. Takže dlh na zálohových predpisoch budú mať obaj ako majitelia, teda ako bytová jednotka. Sankcie (v rôznych formách - napr. úroky z omeškania, zmluvné pokuty, ak boli v dome dohodnuté alebo aj prípadná dražba bytu) budú uplatňované voči obom vlastníkom. Správca nebude rozlišovať, že jeden svoju polovicu platil a druhý nie.

To je situácia voči správcovi a voči ostatným vlastníkom. Teraz k vzájomným povinnostiam týchto dvojch vlastníkov.

Ako som už uviedol, obaja sú povinní podieľať sa na nákladoch. Vlastníctvo bytu nesie so sebou určité práva a povinnosti. Povinnosťou vlastníka je podľa § 144:


"Veci v bezpodielovom spoluvlastníctve užívajú obaja manželia spoločne; spoločne uhradzujú aj náklady vynaložené na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním."

To znamená, že aj druhý spoluvlastník je povinný podieľať sa na nákladoch. Požiadavka manžela na úhrade polovice nákladov manželkou je teda oprávnená.

Píšeš, že tam manželka nebýva. Ona sa síce dobrovoľne odsťahovala, no má stále právo užívať byt, teda má aj povinnosť podieľať sa na nákladoch. Keby sa s manželom dohodli, že ona prenechá byt manželovi a ten jej za to bude refundovať akési nájomné, tak by to bolo iné. Po morálnej stránke by mohol ten manžel znášať celé náklady, nakoľko je len sám užívateľom bytu, ale je to len na ňom. Manželka sa teoreticky kedykoľvek môže do bytu nasťahovať späť a užívať ho, má na to právo. Na druhej strane má ako vlastník povinnosť prispievať na náklady.

Môže skúsiť na oplátku od manžela žiadať nájonmé, on však nie je povinný jej ho platiť, pokiaľ jej umožní kedykoľvek byt užívať.
Chobot
15.04.14,07:58
To znamená, že majú spoločný účet, kam chodí obom výplata? Alebo ako si myslel "zo spoločného"? Že manželov plat je "spoločný" a manželkin je len jej?
winprog15
15.04.14,09:47
Obaja mame samostatny ucet a nemyslim to tak,ze manzelov je spolocny ale niekde som sa docitala.ze ak sa nedohodneme inak,cize platby nedelime,tak je to jedno kto plati,ako keby platil zo spolocneho.Podla toho vsak co pises,to tak nie je.
winprog15
15.04.14,10:48
Nas pripad je trochu komplikovanejsi,opisem ti ho aby si tomu rozumel viac. Manzel sa odstahoval od nas a ja som ostala v byte s 2 detmi.
Nakolko ma vyssi prijem a platby stahovali aj predtym z jeho uctu, to ostalo rovnake aj po jeho odstahovani. Podala som navrh na rozvod a po nejakom case som sa s nim chcela dohodnut na platbach,no odmietol. Povedal, ze chce mat dokaz o tom, ze on platil najom. Neskor platby zacal delit na tretiny, cize na 2 deti a na mna. Dolezite je este to, ze okrem nejakych malych sum, ktore posielal, najvyssia bola 120 eur, najnizsia 30 eur, nic detom nepomohol, dokonca odvtedy sa tvari, ze deti nema. Syn bol v maturitnom rocniku, stalo ma to dost penazi aby som vsetko sama uhradila. Nezaujima sa natolko, ze za dva roky deti nevidel, nezavolal a ani im nic neposlal k ziadnemu sviatku. Viem, ze sa pripady posudzuju individualne.
Chcela by som vediet, ci v tomto pripade mu musim uhradit tretinu za plaby spojene s uzivanim bytu?
Mária27
15.04.14,12:33
Prečo nežiadaš výživné? To musí platiť aj počas manželstva.