zuzana s.
04.04.06,14:29
Dobry den,
prosim o radu. Nasa zamestnankyna si uzatvorila DDS a sama si ho aj platila. Robila som jej rocne zuctovanie dane za rok 2004, kde mi dolozila zmluvu a vysku zaplatenych prispevkov a ja som jej uplatnila nezdanitelnu ciastku. Ona vsak toto poistenie koncom roku 2005 zrusila. Cast dostala vyplatene a cast, ktoru nemohla vybrat jej zostala a bude sa zhodnocovat dalej, aspon tak mi to povedala. Ja som jej robila rocne zuctovanie dane za rok 2005, kde som jej uplatnila zaplatene prispevky za rok 2005 a vtedy som este nevedela, ze zmluvu zrusila. Mala by si podat danove priznanie a dodanit to poistenie ked ho zrusila?
Darana
04.04.06,12:50
Dobry den,
prosim o radu. Nasa zamestnankyna si uzatvorila DDS a sama si ho aj platila. Robila som jej rocne zuctovanie dane za rok 2004, kde mi dolozila zmluvu a vysku zaplatenych prispevkov a ja som jej uplatnila nezdanitelnu ciastku. Ona vsak toto poistenie koncom roku 2005 zrusila. Cast dostala vyplatene a cast, ktoru nemohla vybrat jej zostala a bude sa zhodnocovat dalej, aspon tak mi to povedala. Ja som jej robila rocne zuctovanie dane za rok 2005, kde som jej uplatnila zaplatene prispevky za rok 2005 a vtedy som este nevedela, ze zmluvu zrusila. Mala by si podat danove priznanie a dodanit to poistenie ked ho zrusila?

Píšeš, že časť nemohla vybrať a tá sa jej bude zhodnocovať, tzn. že to nezrušila, nie?
zuzana s.
04.04.06,13:23
Praveže, tomu velmi nerozumiem..papier o zruseni mi neposlala..povedala mi, ze cast penazi co mohla, tak vybrala, a to co nemohla vybrat, ze sa jej bude zhodnocovat dalej..ale ja si skor myslim, ze tym, ze to zrusila predcasne, tak jej nevyplatili celu nasporenu sumu
Chobot
04.04.06,13:29
Praveže, tomu velmi nerozumiem..papier o zruseni mi neposlala..povedala mi, ze cast penazi co mohla, tak vybrala, a to co nemohla vybrat, ze sa jej bude zhodnocovat dalej..ale ja si skor myslim, ze tym, ze to zrusila predcasne, tak jej nevyplatili celu nasporenu sumu

Pravdepodobne mala DDP, kde jej prispieval aj zamestnávateľ. Ak predčasne zruší takúto zmluvu, DDP jej vyplatí prostriedky, ktoré si odvádza zamestnanec, ale tie, ktorými prispieval zamestnávateľ, tie sa nevyplatia, ale zostanú na účte sporenia (poistenia) až kým poistencovi nevznikne zákonný nárok na vyplatenie niektorej z definovaných dávok.

Nemusíš sa báť, za správnosť uplatnenie týchto čiastok zodpovedá daňovník, čiže ona môže byť sankcionovná, ak na daňový odpočet nemala nárok. Dodatočné daňové priznanie nemusí robiť, ale môže si tú sumu dodaniť v budúcoročnom daňovom priznaní.
zuzana s.
04.04.06,13:53
To DDP si platila len ona sama..potom nasa firma uzatvorila zamestnavatelsku zmluvu ale s inou dopln. doch. poistovnou a tym, ze vlastne mala dve zmluvy, tak tu jednu zrusila..alebo neviem
Chobot
04.04.06,14:02
To DDP si platila len ona sama..potom nasa firma uzatvorila zamestnavatelsku zmluvu ale s inou dopln. doch. poistovnou a tym, ze vlastne mala dve zmluvy, tak tu jednu zrusila..alebo neviem

A si si istá, že si to platila len sama? Čo keď predtým mala nejakého zamestnávateľa, ktorý jej na to prispieval? Veď to DDP mohla mať od roku 1997.

Podľa starého zákona to nebolo bežné, aby si to ľudia platili iba sami, väčšinou iniciatíva na zatvorenie zmluvy vyšla od zamestnávateľa.
Darana
05.04.06,04:06
Praveže, tomu velmi nerozumiem..papier o zruseni mi neposlala..povedala mi, ze cast penazi co mohla, tak vybrala, a to co nemohla vybrat, ze sa jej bude zhodnocovat dalej..ale ja si skor myslim, ze tym, ze to zrusila predcasne, tak jej nevyplatili celu nasporenu sumu

Tým, že si vybrala časť peňazí sa jej to poistenie nezrušilo. Iba si jednoducho vybrala sporivú čiastku a ten povinný základ sa jej zhodnocuje ďalej...
zuzana s.
05.04.06,06:25
Ano, som si ista, ze si to platila sama. Pretoze mam kopiu zmluvy, uzatvorila si ju v 12/2003 a u nas pracuje od roku 2002.
zuzana s.
05.04.06,06:27
Tým, že si vybrala časť peňazí sa jej to poistenie nezrušilo. Iba si jednoducho vybrala sporivú čiastku a ten povinný základ sa jej zhodnocuje ďalej...

Takze nemusi si dodanit rok 2003 a 2004? S tym, ze v roku 2005 nemala narok na uplatnenie nezdanitelnych casti, ked si cast penazi vybrala?
Zita4
05.04.06,06:32
Takze nemusi si dodanit rok 2003 a 2004? S tym, ze v roku 2005 nemala narok na uplatnenie nezdanitelnych casti, ked si cast penazi vybrala?
Presne treba zistiť, čo si požiadala koncom roka 2005. Pravdepodobne to bude doplnkový výsluhový dôchodok alebo doplnkový starobný dôchodok. V tom prípade neporušila podmienky DDP. Porušenie podmienok je len vtedy, keď dostane odstupné (§ 11 ods. 8 ZDP).
Ingrid G.
05.04.06,06:44
Naša organizácia má zamestnávateľskú zmluvu od roku 2002 s DDP Stabilita. V decembri 2005 bola u nás pracovníčka DDP, v podstate robila nábor nových zamestnancov. Robila nám prednášku, kde nám povedala, že ak noví klienti uzatvoria zmluvu ešte v roku 2005, môžu využívať výhody starého sporenia, lebo nové DDS vraj nebude až také výhodné. Pri lákaní nových klientov argumentovala, že po dodržaní podmienky 12 mesiacov sporenia vyplatia na požiadanie, ale len 1x počas celej doby sporenia 1/2 nasporenej sumy poistencom aj mladším (aj z príspevkov zamestnávateľa) - zbytok sa vyplatí až po 50.roku veku. Samozrejme upozornila, že kvôli uplateniu daňového odpočtu treba dodržať obe podmienky a to 10 rokov sporenia a peňažné plnenie až v 55. rokov veku.
Dvaja zamestnanci to už stihli využiť (jeden 30-ročný a jeden 38-ročný) - požiadali o 1/2 nasporenej čiastky, ktorú by v priebehu 3 mes. mali dostať na účet. Zmluva o DDP im naďalej trvá.

Som si vedomá, že môj príspevok úplne nesúvisí s témou, ale možno tieto informácie budú niekoho zaujímať.
zuzana s.
05.04.06,06:49
Dohodli sme sa, ze mi ten papier z poistovne posle, ale tvrdi, ze to nezrusila, ze jej to ostane az do dochodku. A dakujem za odpovede.
Zita4
05.04.06,07:06
Dohodli sme sa, ze mi ten papier z poistovne posle, ale tvrdi, ze to nezrusila, ze jej to ostane az do dochodku. A dakujem za odpovede.
Na daňovom školení nám bolo povedané, že ak čerpýňá výsluhový alebo starobný dôchodok podľa zmluvy o DDP, nepovažuje sa to za porušenie podmienok. Jedine, ak si zruší zmluvu predčasne a dostane odstupné. Ak jej zostala zmluva naďalej, vyzerá to tak, že má nárok na odpočítateľnú položku.
zuzana s.
06.04.06,06:05
Tak ja neviem. Poslala mi vypis z uctu, kde je stav z uctu k 31.12.04, zaplatene prispevky za rok 2005, vyplatene davky a zostatok uctu. Takze sporenie sa jej nezrusilo a zostane jej. Len tam nie je specifikovane ake davky to boli.
Zita4
06.04.06,06:58
Tak ja neviem. Poslala mi vypis z uctu, kde je stav z uctu k 31.12.04, zaplatene prispevky za rok 2005, vyplatene davky a zostatok uctu. Takze sporenie sa jej nezrusilo a zostane jej. Len tam nie je specifikovane ake davky to boli.
Tak by to malo byť v poriadku, keďže nezrušila postenie. ;)
Viera123
06.04.06,07:39
Tak ja neviem. Poslala mi vypis z uctu, kde je stav z uctu k 31.12.04, zaplatene prispevky za rok 2005, vyplatene davky a zostatok uctu. Takze sporenie sa jej nezrusilo a zostane jej. Len tam nie je specifikovane ake davky to boli.
Koľko rokov má tá pracovníčka? Podľa mňa to v poriadku nie je. Musí prispievať 10 rokov a skôr to nevyberie ako v 55 roku života. Inak na odpočítateľnú položku nemá nárok. Taká je "citácia" zákona.
Idem pozrieť ešte raz ten zákon, aby som nezavádzala.
Viera123
06.04.06,07:50
"Zákon o dani z príjmov: v § 11 ods. 5 stanovuje podmienky platné pre účelové sporenie (ktorým je aj životné poistenie), a to: dojednaná doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovník nie je oprávnený požadovať plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55 roku veku daňovníka.

Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení určuje tiež podmienky týkajúce sa dĺžky sporenia (minimálne 10 rokov) a veku daňovníka (dovŕšenie 55 roku života) – pozri § 16 ods. 1 a 2.

Ak daňovník podmienky nesplní, postupuje sa podľa § 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov. Tzn. o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok."
zuzana s.
06.04.06,08:48
Volala som pani z DDP poistovne, ktora ma na starosti nasu firmu, uzatvaranie zmluv a pod. (minuly rok nasa firma uzatvorila zamestnavatelsku zmluvu s inou poistovnou) Povedala mi, ze odstupne to nebolo, a ze peniaze co zostali na ucte sa zhodnocuju dalej a zmluva nezanikla. To, ze si poistenec vybral v roku 2005 peniaze je v poriadku a ze ma narok na odpocitatelne polozky. Ze zmena je az od roku 2006. Aj by som s nou suhlasila, ale na druhej strane, ako si mozem uplatnovat nezdanitelne casti na poistenie, ked vlastne tie peniaze si v tom roku aj vybrala. Inac ta nasa zamestnankyna ma 38 rokov.
Ingrid G.
06.04.06,08:56
Podľa toho čo čítam, Vaša zamestnankyňa požiadala o časť nasporenej sumy a druhá časť sa jej zhodnocuje. K tej sa dostane až po 50. roku veku. Ak sa jej zmluva nepretransformovala na DDS (tam je zmena, vtedy môže výber nastať až v 55. roku veku). Ona vlastne svoje DDP nezrušila, len si časť vybrala.
Pravdepodobne postupovala tak, ako naši dvaja zamestnanci (viď môj príspevok č. 11).
Chobot
06.04.06,09:06
Podľa toho čo čítam, Vaša zamestnankyňa požiadala o časť nasporenej sumy a druhá časť sa jej zhodnocuje. K tej sa dostane až po 50. roku veku. Ak sa jej zmluva nepretransformovala na DDS (tam je zmena, vtedy môže výber nastať až v 55. roku veku). Ona vlastne svoje DDP nezrušila, len si časť vybrala.
Pravdepodobne postupovala tak, ako naši dvaja zamestnanci (viď môj príspevok č. 11).

Presne tak, pokiaľ sa samotná DDP nepretransformuje na DDS a pokiaľ poistenec nepodpíše zmenu poistenia na sporenie, tak sa na to poistenie (najmä na dávkový plán a aj iné podmienky) vzťahuje pôvodný zákon.

DDP sa musi transformovať do 1.1.2007. Poistenci nie sú povinný zmeniť si poistky na sporenia.
zuzana s.
06.04.06,09:19
Takze nasa zamestnankyna ma narok na uplatnenie nezd. casti za rok 2005.
Dakujem velmi pekne vsetkym za prispevky
Zita4
06.04.06,09:33
"Zákon o dani z príjmov: v § 11 ods. 5 stanovuje podmienky platné pre účelové sporenie (ktorým je aj životné poistenie), a to: dojednaná doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovník nie je oprávnený požadovať plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55 roku veku daňovníka.
Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení určuje tiež podmienky týkajúce sa dĺžky sporenia (minimálne 10 rokov) a veku daňovníka (dovŕšenie 55 roku života) – pozri § 16 ods. 1 a 2.
Ak daňovník podmienky nesplní, postupuje sa podľa § 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov. Tzn. o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok."
Treba si prečítať prechodné ustanovenia § 86 zákona č. 650/2004 - Podľa tohto zákona sa všetky zmluvy podpísané ešte s doplnkovo dôchodkovou poisťovou považujú za zmluvy o DDS a podmienky dojednané v zmluvách o DDP zostávajú v platnosti až do termínu, kedy by sporiteľ podpísal nový dávkový plán.
Viera123
06.04.06,09:40
Treba si prečítať prechodné ustanovenia § 86 zákona č. 650/2004 - Podľa tohto zákona sa všetky zmluvy podpísané ešte s doplnkovo dôchodkovou poisťovou považujú za zmluvy o DDS a podmienky dojednané v zmluvách o DDP zostávajú v platnosti až do termínu, kedy by sporiteľ podpísal nový dávkový plán.
Ten moj posledný príspevok k téme bola citácia auditora..
To viem, že sa zmenili podmienky, ale keď si zamestanec vybral z DDP, podľa mňa si nemôže uplatniť odpočítateľné položky... Veď by to nemalo logiku.
Zita4
06.04.06,09:47
Ten moj posledný príspevok k téme bola citácia auditora..
To viem, že sa zmenili podmienky, ale keď si zamestanec vybral z DDP, podľa mňa si nemôže uplatniť odpočítateľné položky... Veď by to nemalo logiku.
Vierka, ja som bola o tom tiež presvedčená, kým som nešla na školenie k RZD, kde nám pracovníčka daňového úradu povedala, že porušením podmienok je len zobratie odstupného, nie výsluhový alebo starobný dôchodok. Pri poberaní dôchodkov, ktoré boli dojednané v zmluve o DDP sa považuje za splnenú podmienka uvedená v zákone o dani z príjmov. Takže nárok sa stráca len vtedy, keď poistenec zrušil zmluvu a zobral odstupné. V zákone o dani z príjmov sa tiež hovorí len odstupnom.
Viera123
06.04.06,09:51
Vierka, ja som bola o tom tiež presvedčená, kým som nešla na školenie k RZD, kde nám pracovníčka daňového úradu povedala, že porušením podmienok je len zobratie odstupného, nie výsluhový alebo starobný dôchodok. Pri poberaní dôchodkov, ktoré boli dojednané v zmluve o DDP sa považuje za splnenú podmienka uvedená v zákone o dani z príjmov. Takže nárok sa stráca len vtedy, keď poistenec zrušil zmluvu a zobral odstupné. V zákone o dani z príjmov sa tiež hovorí len odstupnom.
Vďaka Zitka, keď to máš z prvej ruky, tak niet o čom... Ale fakt je to zvláštne.. Pozriem sa ešte neskôr na jeden príspevok, ktorý bol vypracovaný v novinách, kde sa k tomu vyjadrovalo ministerstvo... Každý si ten zákon tuším fakt vykladá po svojom... Ale ešte raz vďaka za usmernenie.
milanr
11.04.06,10:07
Ešte v súvislosti s uplatnením DDS sa chcem opýtať. Zam-nec odviedol príspevok iba za január r. 2005, vzhľadom k tomu, že mu bežala výpovedná lehota.Zmluvu vypovedal a v súlade s Dávkovým plánom si zobral jednorázové vyrovnanie. V RZD si uplatnil iba príspevok za 01/05. Mal na to nárok ?
Zam-nec odišiel v priebehu r.2005 do SD v súlade s Dávkovým plánom si vybral príslušnú dávku a v RZD si uplatnil iba príspevky za časť r.2005. Bolo to tak správne ?
Obaja platili príspevky viac ako 3 roky a majú viac ako 50 r.
Tweety
11.04.06,10:09
Ešte v súvislosti s uplatnením DDS sa chcem opýtať. Zam-nec odviedol príspevok iba za január r. 2005, vzhľadom k tomu, že mu bežala výpovedná lehota.Zmluvu vypovedal a v súlade s Dávkovým plánom si zobral jednorázové vyrovnanie. V RZD si uplatnil iba príspevok za 01/05. Mal na to nárok ?
Zam-nec odišiel v priebehu r.2005 do SD v súlade s Dávkovým plánom si vybral príslušnú dávku a v RZD si uplatnil iba príspevky za časť r.2005. Bolo to tak správne ?
Obaja platili príspevky viac ako 3 roky a majú viac ako 50 r. Mal nárok si uplatniť príspevok za január.( za rok 2005) Bolo to správne.:cool: Dávkový plán nemá vplyv na odpočet.
Chobot
11.04.06,10:13
Ešte v súvislosti s uplatnením DDS sa chcem opýtať. Zam-nec odviedol príspevok iba za január r. 2005, vzhľadom k tomu, že mu bežala výpovedná lehota.Zmluvu vypovedal a v súlade s Dávkovým plánom si zobral jednorázové vyrovnanie. V RZD si uplatnil iba príspevok za 01/05. Mal na to nárok ?
Zam-nec odišiel v priebehu r.2005 do SD v súlade s Dávkovým plánom si vybral príslušnú dávku a v RZD si uplatnil iba príspevky za časť r.2005. Bolo to tak správne ?
Obaja platili príspevky viac ako 3 roky a majú viac ako 50 r.

Áno, v oboch prípadoch to bolo v súlade so zmluvou o DDP, preto si môžu uplatniť odpočítateľnú časť za rok 2005 (v prípade prvého za január).
milanr
11.04.06,10:27
Vďaka za odpovede. Ja som ich usmernila, aby si uplatnili v RZD aj DDS a po prečítaní tejto diskusie som zapochybovala o správnosti môjho postupu. Uf, ale mi odľahlo !
alušik
11.03.08,10:43
Nechcem zakladať novú tému, keď to vlastne s touto dosť súvisí. Väčšinou sú už asi tieto veci riešené na DRAKovi, ku ktorému nemám prístup. Chcem sa len uistiť v jednej veci.
Mám urobiť daňové priznanie jednému známemu, ktorý si v predošlých rokoch uplatnil nezdaniteľnú sumu na DDS. V r. 2007 však toto sporenie zrušil. V roku 2007 mal už 60 rokov a nesporil tam po dobu 10 rokov. Chápem tomu dobre, že bude musieť dodaňovať to, čo odpočítal v predošlých rokoch? Keďže v poslednej vete je písmenko "a" a nie "alebo", musia byť teda splnené asi obe podmienky súčasne...

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
Zoltán Kovács
11.03.08,10:45
Nechcem zakladať novú tému, keď to vlastne s touto dosť súvisí. Väčšinou sú už asi tieto veci riešené na DRAKovi, ku ktorému nemám prístup. Chcem sa len uistiť v jednej veci.
Mám urobiť daňové priznanie jednému známemu, ktorý si v predošlých rokoch uplatnil nezdaniteľnú sumu na DDS. V r. 2007 však toto sporenie zrušil. V roku 2007 mal už 60 rokov a nesporil tam po dobu 10 rokov. Chápem tomu dobre, že bude musieť dodaňovať to, čo odpočítal v predošlých rokoch? Keďže v poslednej vete je písmenko "a" a nie "alebo", musia byť teda splnené asi obe podmienky súčasne...

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.


Obe podmienky súčasne musia byť splnené.
alušik
11.03.08,10:46
Ďakujem. Myslela som si... Takže dodaním.;)
zltalienka
11.03.08,10:52
je to tak, ako pises.... v DP FO typ A je na to samostatny riadok 35.
wagner
11.03.08,11:00
Tiež som vlani zrušila DDS ale chcem vedieť, od ktorého roku si mám túto sumu navýšiť. Zmluvu mám od roku 2000, platila som si sama, potom mi v roku 2003 vyplatili peniaze, ale zmluva sa nerušila, pokračovala som ďalej v sporení. Teda dodaniť mám od roku 2004 - vtedy je to v platnosti v zákone, alebo od začiatku -teda od roku 2000.
alušik
11.03.08,12:26
Zákon sa zmenil tak, že až od r.2005 sa začal uplatňovať systém úľavy na dani, takže pri zrušení životnej poistky, účelového sporenia alebo doplnkového dôchodkového sporenia v r.2007 budeš musieť dodaniť úľavu, ktorú si si uplatnila v r.2005 a r.2006. Staré roky nemáš čo dodaňovať. Výnosy Ti zdanili pri vyplatení.;)
wagner
11.03.08,17:31
Ďakujem, potešila si ma. Zdenka
tomare
17.03.08,08:39
V daňovom priznaní typ A je na dodanenie samostatná kolónka, ale neviem kam to dať v type B. Neviete niekto?