janette784
15.04.14,09:24
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Počas mojej RD sa zamestnancom zvyšovali platy vo firme kde pracujem. Mám nárok aj ja po návrate z RD na zvýšenie platu tak ako ostatní? A prosím Vás, ako je to dovolenkou? Na MD som nastúpila 20.1.2011 a do práce som nastúpila teraz v apríli 2014. Mám nárok na dovolenku, alebo sa mi kráti dovolenka?
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.
Chobot
15.04.14,07:51
Na zvýšenie platu nikdy nie je nárok. Je to dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom, alebo je to jednostranné rozhodnutie zamestnávateľa. Ty máš v zmluve dohodnutú mzdu, tú budeš mať aj po nástupe. To, že medzitým iným zvyšovali plati, nedáva ti automaticky nárok na zvýšenie platu. Ak zamestnávateľ bude chcieť, môže ti zvýšiť plat. Ale nie je to jeho povinnosť. Ak s tým nebudeš súhlasiť, môžeš dať výpoveď.

Pre výpočet dovolenky ešte musíš uviesť, dokedy si bola na MD a odkedy ti začala RD. A čo si robila od 1.1. do 20.1.2011 - riadne si pracovala? (nebola si náhodou na PN alebo na dovolenke?)
veronikasad
15.04.14,07:54
Doplň obdobie MD za rok 2011
janka27
15.04.14,11:31
Pozrite si § 157 ods. 2 Zákonníka práce - predposledná a posledná veda. Je právo napr. valorizovanie mzdu, ak bola valorizovaná celoplošne, t. j. všetkým zamestnancom spoločnosti. Zamestnávateľ musí po návrate do práce takejto zamestnankyne zvýšiť plat rovnako, ako keby jej ho zvyšoval, keby pracovala.