Florian
04.04.06,14:58
Neviete mi prosím Vás niekto poradiť ako zdaniť príjmy za rok 2005?

Som doktorand - na českej škole - v čechách sú doktorandské štipendiá oslobodené od platenia dane ale na Slovensku nie!!! Musím zaplatiť daň z doktorandského štipendia, ktoré som poberal v ČR na Slovensku?
Johanka
05.04.06,08:25
Článok 22 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR bod 2 :Ak v súlade s ktorýmkoľvek ustanovením zmluvy príjmy, ktoré poberá, alebo majetok, ktorý vlastní rezident jedného zmluvného štátu, sú oslobodené od dane v tomto štáte, tento štát napriek tomu môže pri vypočítaní sumy dane na zvyšné príjmy alebo majetok tohto rezidenta vziať do úvahy tieto oslobodené príjmy alebo majetok.
Už sme to tu raz preberali - výsledok debaty bol, že v SR ich treba zdaniť. Pri takejto zložitej veci by stálo za to poslať otázku na DR SR ;) .
Florian
05.04.06,17:39
Článok 22 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR bod 2 :Ak v súlade s ktorýmkoľvek ustanovením zmluvy príjmy, ktoré poberá, alebo majetok, ktorý vlastní rezident jedného zmluvného štátu, sú oslobodené od dane v tomto štáte, tento štát napriek tomu môže pri vypočítaní sumy dane na zvyšné príjmy alebo majetok tohto rezidenta vziať do úvahy tieto oslobodené príjmy alebo majetok.
Už sme to tu raz preberali - výsledok debaty bol, že v SR ich treba zdaniť. Pri takejto zložitej veci by stálo za to poslať otázku na DR SR ;) .


Tak som im to tam poslal. Neviete asi ako dlho im bude trvať odpoveď???
Milan Benka
05.04.06,17:48
Cca 30 dní ............
Florian
19.04.06,10:30
Neviete mi prosím Vás niekto poradiť ako zdaniť príjmy za rok 2005?

Som doktorand - na českej škole - v čechách sú doktorandské štipendiá oslobodené od platenia dane ale na Slovensku nie!!! Musím zaplatiť daň z doktorandského štipendia, ktoré som poberal v ČR na Slovensku?



Odpoveď z daňového riaditeľstva:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. f) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o dani z príjmov") predmetnom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (daňového rezidenta) je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí (z územia Českej republiky).

V súlade s uvedeným je daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou povinný podať na území Slovenskej republiky daňové priznanie ak dosiahne zdaniteľné príjmy (príjmy, ktoré sú predmetnom dane a nie sú oslobodené od dane podľa zákona o dani z príjmov ani medzinárodnej zmluvy) presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) (19,2-násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia).
Podľa § 5 písm. a) zákona o dani z príjmov príjmy charakteru doktorandského štipendia sú predmetom dane, sú zdaniteľné príjmy na území Slovenskej republiky.
Dvojitému zdaneniu sa zamedzí metódou zápočtu dane (§ 45 zákona o dani z príjmov a článok 22 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku č. 238/2003 Z. z.).
Johanka
19.04.06,11:44
:confused: To nám teda pomohli...
Florian
20.04.06,07:50
:confused: To nám teda pomohli...

No zdielam podobný názor. Myslím, že oni tiež nevedia čo s tým a preto dali takúto odpoveď!!!