mondes
15.04.14,16:24
Ahojte, prosím Vás o radu. Môj klient mal v r. 2012 a 2013 aj príjmy oslobodené od DPH, (sprostredkovateľ poistenia PSS), ktoré mu boli raz ročne vyplácané. Preto som výdavky, ktoré som nevedela presne rozdeliť, prepočítavala koeficientom. (PHM a telefón). Ročný koeficient mi vyšiel 0,98. Ale teraz robím 1.Q.2014 a našla som doklad - "Výmaz Vašej osoby z podregistrov prijímania vkladov a prijímania úverov NBS k 03.02.2014."
Z toho dedukujem, že už nie je sprostredkovateľom poistenia. A moja otázka:
Ak nemá v r. 2014 žiadne príjmy oslobodené od DPH, tak nemusím DPH prepočítavať koeficientom, však? Ďakujem za odpoveď.
vodniksro
15.04.14,15:29
§ 50
Pomerné odpočítanie dane

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
mondes
15.04.14,15:41
Ďakujem, to mi je jasné. Ale mňa zaaujíma to, že ak už v r. 2014 nie je sprostredkovateľom poistenia a teda nemá žiadny príjem oslobodený od DPH, či je povinný prepočítavať DPH koeficientom. Podľa mňa už nie, ale rada si vypočujem aj Vaše názory.
vodniksro
15.04.14,21:20
no v zakone je, ze sa ma pocitat....
ak zmena, treba so spravcom....

podme na to ale prakticky
v r.2012 a 2013 si mala dva "kastliky" - jeden - plny narok, druhy ciastocny narok
takze rok 2014 - sice mas koeficient 0,89, ale nemas nic, co budes davat pod "kastlik" ciastocny narok, mas len plnenia v "kastliku" plny narok, nakolko ziadne plnenia ti nebudu spadat pod cinnost tykajucu sa aj tych oslobodenych cinnosti, nebudes mat co prepocitavat, :)