mimika
15.04.14,15:56
Poprosila by som skúsenejších, aby mi odobrili prípadne doplnili kroky, potrebné urobiť pri dohodárovi s nepravidelným príjmom, nakoľko som sa bola informovať priamo v sociálne poisťovni a v zdravotnej dôvera a nie som si celkom istá, či som všetko pochopila správne. Ide o môjho prvého dohodára vôbec.
Ide o dohodu o vykonaní práce od 14.4.2014 do 14.5.2014, termín výplaty po ukončení prác, 30.5.2014. Ide o človeka z úradu práce.

Takže v sociálnej poisťovni je od 11.4.2014 nahlásený aj zamestnávateľ aj prihlásený zamestnanec. Keďže bude vyplatený 30.5.2014, tak po tomto dátume podám výkaz a uhradím poistné do 8.6.2014. Dńa 15.5.2014 ho odhlásim zo sociálnej poisťovne. Potom ešte podám doklad na dôchodkové poistenie.

Zdravotná poisťovňa- keďže ide o dohodára s nepravidelným príjmom a na úrade práce, tak že vraj ho môžem posledný deň v mesiaci v máji, t.j.31.5.2014 jedným dňom prihlásiť aj odhlásiť. Zároveň v zdravotnej prihlásim v ten deń aj zamestnávateľa . Alebo teda v opčnom poradí. V aký deň to mám vlastne podáť, keď 31.5. pripadá na sobotu?
Keďže výplatný termín je 30.5.2014, tak výkaz podám po 30.5. a do 30.6. odvediem poistné. Je ešte niečo, čo som pozabudla, prosím? Lebo ešte mi hovorili o nejakom nulovom výkaze za máj, a tu už som sa stratila.

Ďakujem skúsenejším.
mondes
15.04.14,14:34
Čo sa týka SP, ak dohoda trvala do 14.5.2014, tak odhlásiť najnekôr 15.5.2014 a po ukončení posielate Výkaz poistného a príspevkov . Dohodár s nepravidelným príjmom má inú splatnosť poistného, a to do 8. dňa druhého kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom právny vzťah z dohody zanikol, teda vo Vašom prípade do 8.7.2014. Do SP sa nulový výkaz neposiela.
Čo sa týka ZP, áno prihlásiš ich aj odhlásiš na skutočne odpracované dni, kľudne môžeš aj 31.5.2014, nevadí, že je to sobota. Ak za apríl mal odpracované nejaké dni, ale ste mu nevyplácali žiadnu odmenu, tak posielate do ZP nulový výkaz.
Ak je evidovaný na ÚP, pozor na výšku odmeny. Dohodár evidovaný na ÚP môže zarobiť max. 148,57 Eur v hrubom, inak ho vyradia z evidencie.
mimika
15.04.14,15:47
Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, ten nulový výkaz do zdravotnej poistovne za apríl môžem podať toho 31.5., keď zamestnanca prihlásim a odhlásim? Ćo sa týka toho pdania, ja ho budem robiť fyzicky v poistovni, takže 30.5. alebo radšej 2.6. s dátumami 31.5.?
mondes
15.04.14,16:22
Jasné, najprv si urobte prihlášky a odhlášky a potom sa posiela mesačný výkaz. Ja by som Vám odporúčala, aby ste prihlášky a odhlášky do ZP urobili aj skôr, (termín je do konca mája, ale počas mája už môžte za apríl urobiť prihlášky a odhlášky a následne (odporúčam na druhý deň) poslať mesačný výkaz. A za máj zase musíte do konca júna urobiť najprv prihlášky a odhlášky a potom pošlete mesačný výkaz za máj.
mimika
16.04.14,06:42
Teraz zas tomu celkom nerozumiem. Ja som myslela a aj pochopila z výkladu v poistovni, že toho 31.5. ho vlastne prihlásim a odhlásim za to celé obdobie zmluvy od 14.4. do 14.5.2014 a následne podám výkazy za apríl a máj. Ja to musím urobiť takto na dva krát pri nepravidelnom príjme? Vďaka
mondes
16.04.14,06:54
No veď môžeš aj v jeden deň urobiť prihlášky a odhlášky aj poslať výkazy, ale z praxe viem, že je lepšie najprv aspoň deň vopred poslať prihlášky a odhlášky, aby sa to tam stihlo zaregistrovať a potom výkazy, aby tie výkazy už nadväzovali na tie odpracované dni na základe prihlášok a odhlášok. A termín máš za apríl do konca mája a za máj do konca júna, ale samozrejme môžeš aj skôr, teda aj pred 31.05.2014. Pretože termín je do 31.5.2014, tak to neznamená, že presne musíš vtedy, ale ak vieš, že 15.5.20014 už skončili, tak ich môžeš prihlásť v hociktorý deň, ale do konca mája za apríl a do konca júna za máj, no môžeš aj v jeden deň za apríl aj máj.
Dúfam, že som ťa teraz nepoplietla, že chápeš, ako to myslím, pretože niekedy sú myšlienky rýchlejšie ako prsty. :-)