Surfista
04.04.06,16:58
Som SZČO a preto som si v predstihu cvične urobil RZ poistenia za rok 2005 - tlačivo typ B. Po prečítaní zákona č.580/2004 a poučenia k vyplneniu RZ mám niekoľko nejasností. Určite budú zaujímavé a poučné pre ďalšie SZČO.
a) Bod 4 poučenia. Súčasťou RZ je potvrdenie o podaní daňového priznania za rok 2005.
Z podania daňového priznania má každý iba jedno potvrdenie a to má odovzdať poisťovni? Ja si mám urobiť kópiu a tú so odložiť? Nezdá sa mi ti celkom správne.
b) Položka č. 21 – Číslo platiteľa poistného.
Poisťovňa mi doteraz neoznámila žiadne pridelené číslo platiteľa. Podobne je to aj s kódom zdravotnej poisťovne. Nikdy som to nepotreboval vedieť a na kartičke poistenca nie je správny údaj. Teda každá SZČO musí navštíviť poisťovňu, zistiť si svoje číslo poistenca a kód poisťovne ? To bude zase „nával“ v poisťovni.
c) Položka č. 26- Úhrn zaplatených preddavkov SZČO za rok 2005.
Predpokladám, že tu budú nasledovné hodnoty:
6x poistné z VZ za rok 2003 + 6x poistné z VZ za rok 2004. Nemýlim sa?
d) Položka č. 27- Základ dane z príjmu fyzických osôb .....
Predpokladám, že tu bude základ dane za rok 2005. Myslím si, že rok 2005 mal byť v poučení zvýraznený aby nedošlo k pochybnostiam. SZČO platil v roku 2005 preddavky z VZ za rok 2003 a 2004 a teda môžu vzniknúť pochybnosti.
e) Položka č. 28- Výdavky na poistné .......
Predpokladám, že tu uvediem výdavky na poistné z JÚ, teda 7x z VZ z roku 2003 + 5x z VZ z roku 2004.
Záver: Trvalo mi to dosť dlho, kým som v základných rysoch pochopil zmeny zákona č. 580/2004 a princíp RZ poistného. Myslím si, že zákon je napísaný dosť nezrozumiteľne. Nepochybujem však i pozitíva tohto zákona napr., že každý je povinný prispievať na zdravotné poistenie, minimálne poistné pre SZČO je z minimálnej mzdy a pod. Je len škoda, že Ministerstvo zdravotníctva k dnešnému dňu ešte nevydalo platný zrozumiteľný vykonávací predpis k RZ s dobrým komentárom. Zložitejšie to budú mať SZČO, tí určite nepôjdu na žiadne školenie. To bude zmätkov, chýb a nadávania koncom júna ....... Tiež považujem za nesprávne, že SZČO platí od roku 2005 zdravotné poistenie aj zo sumy 12 000 Sk ktoré si platí napr. do III. piliera dôchodkového poistenia. Mám pocit, že to nemá celkom logiku.

Ďakujem za pomoc.
Jozef Mihál
04.04.06,18:53
Ad:

a) - medzičasom sa rozhodlo, že súčasťou RZ SZČo NEBUDE výpis z daňového priznania.

b) nerobte si z toho ťažkú hlavu. Buď sa to medzitým "nejako" dozviete alebo tlačivo vyplňte bez toho.

c) položka č.26 je úhrn zaplatených preddavkov za rok 2005, tj. preddavkov za január-december 2005 vypočítaných a odvádzaných podľa nového zákona č.580, ktoré SZČO aj skutočne zaplatí najneskôr v deň podania ročného zúčtovania.

d) áno, za rok 2005. Z daňového priznania typ B, VI. oddiel, riadok 9, vezmete sumu príjmov mínus sumu výdavkov a zapíšete do položky č.27.

e) daňové výdavky v súvislosti so zdravotným poistením, účtované do výdavkov za rok 2005. Napr. osoba účtujúca v jednoduchom účtovníctve tu uvedie sumu daňovo uznaných výdavkov (poistné, preddavky na poistné), zaplatených do zdravotnej poisťovne v čase od 1.1.2005 do 31.12.2005.
Surfista
05.04.06,15:07
Ďakujem za odpoveď.