tomassi12
15.04.14,17:30
zdravim, mame poschodovy dom ale nemame v nom plynovu pripojku ale varime a ohrievame vodu elektricky a kurime iba elektrickymi konvektormi a pieckou. Tento štyl kurenia je dosť drahy a neefektivny a tak sa rozhodujeme že dame si ustredne kurenie na drevo alebo plyn alebo kozub čo je podľa vas najlepšie riešenie a najlacnejšie riešenie čo sa tyka mesačnych splatok? vyhody a nevyhody?
arizona
15.04.14,16:03
Ustredne kurenie e kozub, to su dva rozlicne typy kurenie!

Kozub je iba doplnkove kurenie,ale nenahradza hlavny zdroj vykurovania
buchač
15.04.14,16:19
zdravim, mame poschodovy dom ale nemame v nom plynovu pripojku ale varime a ohrievame vodu elektricky a kurime iba elektrickymi konvektormi a pieckou. Tento štyl kurenia je dosť drahy a neefektivny a tak sa rozhodujeme že dame si ustredne kurenie na drevo alebo plyn alebo kozub čo je podľa vas najlepšie riešenie a najlacnejšie riešenie čo sa tyka mesačnych splatok? vyhody a nevyhody?
Keď sa rozhodnete , tak najprv plynovú prípojku .
Keď si dáte ústredné kúrenie , tak určite kotol - obojživelník .
Plyn je čistá práca - otočíš kohútikom a teplo ...ale tie náááááklady ...

Drevo je zasa o tej makačke - doviesť , popíliť , porúbať , narúbať , uskladniť ... ale tá úúúúúspora ...


ALE možností a aj kombinácií je viacero ...
Peggynka
15.04.14,18:05
Okrem naštudovania ekonomiky vykurovania si musíš uvedomiť aj špecifiká rodiny;keď som mala 25-30 rokov,narúbala a naštiepala som si peknú kopu dreva (hlavne, keď ma niekto naštval) a nafúrikovala 30q uhlia k okienku za poobedie.Potom zavádzali plyn a mnohí susedia si nedali a ako ubiehali roky,zistili,že fyzicky na to nestačia.Takže treba myslieť aj do budúcnosti.A určite je dobré mať aj alternatívu (napr. krbovú piecku).Tak si to kukni aj tu:
http://www.energia.sk/otazka/zemny-plyn-a-teplo/ako-si-vybrat-najvhodnejsi-kotol-pre-vykurovanie-domu/3996/
maped
15.04.14,18:50
kozub do rodinného domu je na vykurovanie úplný nezmysel-hlavne pre alergikov, ešte tak na chalupe kvôli romantike ale inak v žiadnom prípade. Prach, špina a zlé ovzdušie. Ako napísala arizona doplnkové kúrenie a nie hlavný zdroj kúrenia.