kaktusik007
16.04.14,09:26
V rozsudku mám vetu - výživné na deti je splatné 15teho dňa v mesiaci vopred. Podľa môjho laického sedliackeho rozumu bez právnického vzdelania to chápem tak, že výživné na marec 2014 bolo splatné 15. februára, výživné na apríl 2014 bolo splatné 15. marca, a výživné na máj 2014 bolo splatné včera - 15. apríla.

Môj milovaný ex má nasledovný výklad - citujem:
"Slovo "vopred" v našich rozsudkoch sa vzťahuje k 15. dňu v mesiaci, kedy najneskôr ti mám zaplatiť výživné za aktuálny mesiac.
Čiže ti mám platiť najneskôr 15.deň v mesiaci za daný mesiac, prípadne skôr ako je 15.deň v danom mesiaci - t.j. vopred."

Toto bolo spôsobené tým, že mal nejaké dlžné výživné, čo splácal v splátkach.. A keď dlžné výživné dosiahlo výšku pravidelného mesačného výživného, tak sa tvári, že už mi nič nedĺži a je to všetko v poriadku.. . Proste on si vzal rozsudok, koľko mi má za rok 2013 zaplatiť, zrátal si že presne toľko isto zaplatil tak je v tom, že je to OK.. To, že 15. decembra 2013 bolo splatné výživné na január 2014, neberie do úvahy a trvá si na svojom.

Tak prosím, kto má z nás dvoch pravdu? Ako to je?

A ešte jedna vec - rozsudok o výživnom nadobudol vykonateľnosť 24. mája 2013 - detto podľa môjho laického sedliackeho rozumu to znamená, že moje deti majú nárok na alikvotnú výšku výživného za tých 8 dní mesiaca máj 2013. On sa oháňa právoplatnosťou rozsudku o rozvode 11.6. a vraj mám byť rada, že mi zaplatil celý jún 2013 - čo je hlúposť.

Čo s ním? BSM už mám vyporiadané, takže už ma v šachu nedrží. Nájsť si exekútora a vymáhať to nezaplatené dlžné výživné?

Ešte sa dokonca stalo, že asi 2x v roku 2013 zaplatil o 20 eur mesačne viac ako boli rozsudky - podľa mňa ak by som bola sviňa tak to čo zaplatil naviac by som mu ani nemusela rátať ako že zaplatil dlžné výživné, ale že to navýšil bežné výživné - a to sa na maloleté deti predsa nevracia. Ale samozrejme takto do extrému to hnať nemienim.
Bednarova J
16.04.14,08:39
Vas vyklad je spravny, byvaly manzel si to vyklada vo svoj prospech.