BlackRoses
16.04.14,12:18
Je potrebné účtovať nulovú faktúry z Orange? Príde mi to ako zbytočnosť, taktiež zbytočnosť dávať do KV DPH...
maped
16.04.14,10:27
Možno dodávateľ potrebuje evidenciu a preto ju vystavil. Poidľa mňa nie je potrebné danú fa účtovať.
Tweety
16.04.14,10:30
A dovolí Ti soft účtovať aj nulové hodnoty? Určite nie, ale záleží aj od toho, či tá nula je po rozpise položiek na konci alebo je tam sólo.
BlackRoses
16.04.14,10:31
Práve som to odskúšal, nedovolí :) Takže o problém vyriešené..
Je tam po rozpise a nula je spôsobená poskytnutnou zľavou..
Vlasta Č.
16.04.14,10:36
My dostávame rovnako nulové fa od Orange, ale keďže sú z toho titulu nulové, že sme nič neprevolali, tak ich nikde neúčtujem. Snáď ani nemusím.
avalik
16.04.14,11:19
Cely dokument od Orange si zakladam spolu kedze Orange cisluje strany od prvej - stav uctu, sumar faktur az po poslednu FA. Fakture, ktoru zauctujem priradim cislo, nulove faktury necislujem, neuctujem a ani neuvadzam v KV - len ostane zalozena pri ostatnych fakturach.
BlackRoses
16.04.14,11:27
Presne tak isto robím aj ja, len ma teraz tá 0 prekvapila :)
Vlasta Č.
16.04.14,11:41
presne tak:)
mirhu
31.05.16,14:05
Ak je nula po rozpise položiek? služby 16,66 a hneď na to kredit -16,66, kvôli nefunkčnosti zariadenia na internet.. Takže 100% zľava. Toto ako zaúčtovať?
promont maja
03.10.16,06:00
.. prečo faktúra? .. hmm ... čo si tomtoo ...

https://podpora.financnasprava.sk/288411-Poskytnutie-100-z%C4%BEavy

Poskytnutie 100% zľavy
Otázka
Platiteľ dane poskytuje svojim zákazníkom služby technického poradenstva. Cena je zvyčajne stanovená paušálne, ale v niektorých prípadoch po vystavení faktúry za dodanie služby dôjde k dohode o poskytnutí zľavy vo výške 5 až 100%. Na dohodnutú zľavu daňový subjekt vyhotovuje opravnú faktúru v zmysle § 25 zákona o DPH, čo by v prípade poskytnutej zľavy na dodanie služby vo výške 100% znamenalo, že sa zníži fakturovaná cena po vzniku daňovej povinnosti na sumu vo výške 0. Je uvedený postup správny?

Odpoveď
Poskytnutie zľavy predpokladá, že sa služba poskytuje za protihodnotu. Pojem „zľava“ indikuje len čiastočné zníženie dohodnutej protihodnoty za poskytnuté plnenie. Keď zníženie ceny predstavuje 100% ceny, má sa za to, že služba je poskytnutá bezodplatne. Bezodplatné poskytnutie služby sa v prípade naplnenia skutočností uvedených v § 9 ods. 3 zákona o DPH považuje za dodanie služby za protihodnotu.
Uvedené vyplýva aj z rozhodnutia Súdneho dvora EÚ vo veci C-48/97 Kuwait Petroleum (GB) Ltd., ktorý okrem iného uviedol, že pri náležitom výklade článku 11 A ods. 3 písm. b) šiestej smernice (teraz smernica 2006/112/ES) sa výrazy „rabat“ a „cenová zľava“ nedajú aplikovať na zľavy, ktoré predstavujú celú cenu dodaného zdaniteľného plnenia.

§ 9 zákona o DPH (3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu okrem služby bezodplatne dodanej vysielajúcej organizácii alebo prijímateľovi dobrovoľníckej činnosti podľa osobitného predpisu. 5aa)
avalik
03.10.16,07:34
Lenze v zadani ide konkretne o Orange - mam pravidelne nulovu fakturu na karte, ktoru vyuzivam velmi zriedka, mam tam nulovy pausal, takze ked mi neposkytnu sluzby tak uctuju 0.
Consultix
03.10.16,09:20
Zadavatel uvadza, ze sa jednalo o "zlavu" z dovodu nefunkcnosti, takze v podstate sa jednalo o dobropis, nakolko sluzba (technicky) nebola poskytnuta, takze nemoze ist o bezodplatne poskytnutie, nakolko sluzba nebola poskytnuta. V danom pripade sa jedna o nie presnu (az nestastnu) terminologiu na fakture.
Ina je situacia, ak klient ma platit za sluzby a zaroven dostava nejaku vernostnu zlavu, ktora sposobi, ze klient v konecnom dolsedku nic neplati. V taktomto pripade je bezplatnost poskytnutia sluzby tiez otazna, nakolko konretna sluzba bola poskytnuta za poplatok, ale z celkoveho zavazku klienta bola odpocitana urcita ciastka, zlava nebola poskytovana konkretne z ceny danej sluzby.
promont maja
04.10.16,08:37
.. problém vidím v tom, že pojem "100% zľava" vďaka rozsudkom ESD "právne nejestvuje" = máme dodanú službu bezodplatne .. hmm ... a ako takú je potrebné ju oceniť .. teraz presne neviem, či reprodukčnou cenou ( = možnosť povinnosti zdanenia daňou z príjmu .. či?), nakoľko tento pojem sa pomaly, ale isto, zo znení zákonov stráca a nahrádza ju tzv. reálna cena ... https://podpora.financnasprava.sk/334110-Oce%C5%88ovanie-re%C3%A1lnou-hodnotou- ... v každom prípade trhovú cenu vieme zistiť z podpísaného dodatku ku obchodnej zmluve .. hmm ... moja úvaha ... len s takým otáznikom?? ... zaujímalo by ma, čo si o tom myslíš ..? ..
promont maja
04.10.16,08:47
... ak služba nebola dodaná = účtovný prípad nenastal = žiadna fakturácia .. ak bola predsalen fakturácia = potrebné storno, t. j. nie oprava faktúry/dobropis v zmysle ustanovení § 25 zákona o DPH ... hmm ... aspoň tak myslím ... nakoľko § 25/1/a hovorí o úplnom zrušení služby ... tu nejde o zrušenie služby .. tu ide o nápravu chyby, nakoľko účtovný prípad nenastal ... či?
Consultix
04.10.16,09:02
Suhlasim, ale operatori (aj Telekom) funguju sposobom "vlozime kredit do faktury" a potom vznika situacia, kde my uctovnici, znali zakonov sa chytame za hlavu, lebo vieme, ze legislativa hovori nieco ine, o com ale predajca, reklamacny pracovnik operatora nema ani ponatia. A keby aj vedel, billing u operatora je nastaveny na generovanie poplatkov pod podmienkou existencie zmluvy. nefunknost sluzby je ina vec, ale doklad sa vygeneruje, aj ked nakoniec s nulovou sumou...
promont maja
05.10.16,08:39
.. ok ... rozdiel v celom chápaní je hlavne v tom, že pri oprave faktúry/dobropisu v zmysle § 25 zákona o DPH máš povinnosť tento zúčtovať, čo sa DPH týka, v mesiaci v zmysle § 53/1 zákona o DPH/čiže buď do 30 dní po predmetnom mesiaci, alebo v mesiaci doručenia faktúry .. pri storne toto nie je možné = potrebné dodatočné podanie daňového priznania k DPH za predmetný mesiac .. asi tak ..
Consultix
05.10.16,09:39
Maja, asi tak :)
My hlavne zauctujeme to, co nam predlozia a ak je to podla nas nespravne vystavene, tak upozornime klienta, aby kontaktoval svojho dodavatela...
promont maja
18.11.16,07:12
.. dnes som naďabila .. tak sa s vami podelím ... NULOVÉ faktúrky .. hmm ...https://podpora.financnasprava.sk/213004-Vyhotovenie-fakt%C3%BAry-pri-darovan%C3%AD-nehnute%C4%BEnosti

Vyhotovenie faktúry pri darovaní nehnuteľnosti
Otázka
Platiteľ dane A (darca) daruje inému platiteľovi dane B (obdarovaný) nehnuteľnosť, ktorá má viac ako 5 rokov od prvej kolaudácie. Platiteľ dane A si pri jej kúpe uplatnil odpočítanie DPH. Je povinný darca v tomto prípade vyhotoviť faktúru pre obdarovaného?

Odpoveď
V prípade bezodplatného dodania tovaru (napr. nehnuteľnosti), ktoré sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu podľa § 8 ods. 3 zákona o DPH pre iného platiteľa dane (obdarovaného), je platiteľ dane (darca) povinný vyhotoviť faktúru v zmysle § 72 ods. 1 písm. a) zákona o DPH i napriek skutočnosti, že k úhrade nie je určená žiadna protihodnota. Faktúrou sa rozumie každý doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej alebo elektronickej forme podľa zákona o DPH. V prípade bezodplatného dodania tovaru podľa § 8 ods. 3 zákona o DPH sa základ dane určí podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH, pričom tento základ dane by mal platiteľ dane (darca) uviesť na faktúre.
karakul
18.11.16,07:48
Samozrejme, každý účtuje, ako to uzná za vhodné... pár mojich poznámok:

- to či soft dovolí alebo nedovolí účtovanie nulových faktúr je irelevantné; zakázané to nie je, keď je to realizovateľné na strane dodávateľa (Orange), nevidím dôvod, prečo by to nemalo byť realizovateľné na strane odberateľa

- dnes sú softvéry na vedenie účtovníctva komplexné agendy, takže ja mám na problematiku iný názor: každú faktúru (aj tú, na ktorej je výsledná suma "0,00") zaevidujem v účtovnom programe, aby sa mi aj takéto faktúry objavili minimálne v knihe došlých a vyšlých faktúr (predsa ich nebudem evidovať ručne); samozrejme treba vyhodnotiť správne faktúru, prečo je k úhrade 0,00; či z dôvodu odpočtu zálohy, poskytnutej zľavy, nečerpania kreditu či služby a následne to ošetriť pri zaúčtovaní

- je veľký rozdiel, či účtujem len seba, alebo dodávateľsky klientov: ak by som ignoroval účtovanie nulových faktúr, stratil by som v prípade dodávateľských faktúr kontrolu o úplnosti fakturácie (nevedel by som, či nezabudol dodať faktúru klient, či som ju nezabudol zaúčtovať ja,...) a samozrejme v prípade vystavených odberateľských faktúr by bola medzera v číselnom rade vyšlých faktúr....
promont maja
18.11.16,07:54
.. vieš otázka, pre mňa, tkvie v tom, či by som takéto nulové fakturácie nemala zdaniť v zmysle darovania služby právnickej osobe .. a hodnotu daru zistiť v dodatku ku zmluve od Orange ... čo si o tom myslíš? .... hmm ...