zizo2
16.04.14,12:40
Dobrý deň, chceli sme na prízemí našeho RD zmeniť okno do našej záhrady na balkónové dvere rovnakej šírky. Podľa nás sa podstatne nemení vzhľad stavby a ani sa nezasahuje do nosných konštrukcií stavby. Túto stavebnú úpravu sme chceli riešiť ohlásením, ale stavebný úrad nám oznámil, že sa to podľa $55 odstavec 1 musí riešiť stavebným povolením. Má pravdu stavebný úrad a prečo ?
tictac7
16.04.14,10:59
Má pravdu SÚ, pretože sa drží litery zákona. V zákone nikde nie je stanovené, že SP treba len na podstatnú zmenu stavby, ani v ňom nie je nikde definované, čo je podstatná a nepodstatná zmena stavby. Robíte zmenu - otvor predsa nebude mať pôvodný rozmer - ak aj ponecháte šírku, výška bude iná určite....
...len tak na okraj - autor projektu vie, ako mu ho idete zhumpľovať?
zizo2
16.04.14,11:26
V stavebnom zákone sa píše:
(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných
konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;

Podal som na stavebný úrad odvolanie, v ktorom som žiadal o upresnenie dôvodov ich rozhodnutia, ale odbili ma tým, že proti oznámeniu sa nedá odvolať. Takže dôvody som sa nedozvedel.

Len tak na okraj:
Dom je z r.1942, takže to autorovi projektu už asi nebude vadiť. Úpravu som konzultoval aj s architektom, ktorý mi to odobril. Takže to snáď nebude až také zhumpľované. Ale toto nebolo podstatou môjho príspevku.
ivka70
16.04.14,17:16
Tym, ze menis otvor okna na vacsi, dokonca okno menis za dvere, zasahujes do nosnej konstrukcie, kedze obvodovy mur je nosny.
A menis aj vzhlad stavby.
Co ti brani zacat stavebne konanie, ked mas dokonca podklady od architekta?
brodozz
16.04.14,17:49
ja zijem na dedine cca 2800 obyvatelov,takuto upravu si riesim sam a ani nekontaktujem ziadny urad( nad oknom je preklad a je jedno ci tam mas okno al dvere.)
zizo2
17.04.14,05:56
Nemením podstatne vzhľad stavby a navyše je to orientované do záhrady a nie do ulice. V tom prípade by to mohol byť problém.

Čo sa týka zásahu do nosnej konštrukcie: nie som stavebný inžinier, ale som technik. Ale som si 100% istý, že keby som zavolal statika, tak by mi potvrdil, že táto úprava nemá vplyv na statiku domu. Problém je v tom, že stavebnému úradu nestačí doplnenie ohlásenia o statický posudok.

A prečo to nerobím cez stavebné povolenie ?
Od začiatku r.2012 vybavujem stavebné povolenie na stavbu podkrovia. Mám súhlasné vyjadrenie od všetkých možných inštitúcií a povolenie je stále v nedohľadne. Už som z toho vyčerpaný a rozčarovaný. Ale to je na inú tému. Neviem si predstaviť, že by som to všetko mal absolvovať aj na takúto malú úpravu / investičný zámer, magistrát, životné prostredie, projekt architektúry, projekt statiky, technické správy, atď /. A boh vie po akom čase by som sa dopracoval k stavebnému povoleniu.
ivka70
17.04.14,06:11
Skus navrhnut zmenu zakonov, kedze mas nato svoj pohlad ...mozno to ti prejde rychlejsie ako to stavebne povolenie :)
bodliak
17.04.14,06:20
Hm, zbytočne na seba upozorňuješ. Mal si si tam spraviť dvere a hotovo.
zizo2
17.04.14,06:39
Mojím cieľom bolo len zistiť, či podľa vás ostatných bol postup stavebného úradu správny alebo či ja mám nato zlý názor.

Žiadal som od stavebného úradu písomnou cestou podrobnejšie vysvetlenie ich rozhodnutia ale odmietli mi akékoľvek ďalšie vysvetlenie poskytnúť.
Chobot
17.04.14,07:31
Tiež si tak myslím. Keby to bol môj rodinný dom, tak s tiež žiadneho úradu nepýtam, takú úpravu ani nikdy nezistia - či tam pôvodne bolo okno či dvere. Keby to bola bytovka - tam nepoviem. Ale môj dom - môj hrad.

Ale chápem ťa, zizo, chcel si to mať všetko na poriadku. Bohužiaľ úrady spravia z komára somára.
chandler
17.04.14,09:12
ked je to zahrady tak si asi nevsimnu ci tam je okno alebo dvere, rychlo to sprav a nepytaj sa.
stavebne-povolenie.eu
17.04.14,10:54
Ako píše tictac 7, nikde nie je určená hranica medzi podstatnou a nepodstatnou zmenou stavby, takže ostáva rešpektovať stavebný úrad. Isté je to, že zmena otvoru je zásah do nosnej konštrukcie. Určite však nebude potrebných toľko vyjadrení ako k plánovanej nadstavbe. Tu, mimochodom, nerozumiem, aký je problém získať stavebné povolenie a riešila by som to spolu, v jednom stavebnom konaní.
korela
17.04.14,10:56
pokiaľ nejde o kultúrnu pamiatku, môj muž by ani na sekundu nezaváhal a prerábal. veď to bude stále iba pod tým istým prekladom a ešte smerom do záhrady, kde už okenný otvor existoval. V okolí nepoznám jeden starší dom, čo by si nespravil východ už aj do záhrady, chcela by som vidieť tie povolenia. :-)
dobrocani
30.04.14,09:51
a naco si to nahlasoval na stavebnom urade? K povodnej stavbe neexistuje skoro ziadna dokumentacia, mal si vymenit a bol by pokoj. Nevedeli by ti dokazat, ze tam bolo len okno.
korela
01.05.14,12:10
Pokiaľ sa tam nachádza nad pôvodným oknom preklad, čo sa s určitosťou nachádza, a výmena okna za balkónové dvere, ktoré budú mať tú istú šírku, tak v čom sa prejaví zásah do nosnej konštrukcie? Ak vykonávaš inž. činnosť.
Iné by to bolo v tomto prípade http://zaujimavosti.net/prakticke-nazory/burate-otvory-do-muru-pre-okna-alebo-dvere-pozor-na-preklad/
stavebne-povolenie.eu
01.05.14,12:39
Korela, k statickému posúdeniu nemám kvalifikáciu, ale práve preto, že robím inžiniering viem, že väčšina stavebných úradov si akúkoľvek zmenu otvorov v nosnej stene vysvetľuje ako zásah do nosnej konštrukcie. Iste, stavebník si môže dať vypracovať statikovi posudok, že sa do nej nezasiahne, no či sa mu to oplatí za tie náklady...