taper
16.04.14,14:42
V januári 2007 som prerušila živnosť, odhlásila som sa s reg.listom v SP ako povinný platiteľ. V júni 2013 mi SP oznámila, že odhlášku neakceptujú a musím ju prepísať na odhlásenie k 30.6.2007, nakoľko som bola evidovaná v Národnej banke Slovenska v registri finančných agentov.To som nevedela, že aj to treba zrušiť. Pre mňa bolo logické, že už popri práci nevykonávam žiadnu činnosť. Odhlášku sme prerobili teda dátumom 30.6.2007. Tým mi vznikol nedoplatok na SP. Mala som čakať na rozhodnutie. To mi prišlo po 2 tel.urgenciách na začiatku septembra. Nedoplatok som uhradila. Lenže teraz mi prišli penále za celé obdobie. Je to správne, keď mi rátajú penále z omeškania od januára 2007? V roku 2009 som si vybavovala invalidný dôchodok, kedy mi na SP kontrolovali, či mám všetko OK a uhradené. V tedy bolo všetko dobré. Vie mi niekto poradiť, či je to od SP správne? Keby ma boli upozornili v roku 2009, tak by som teraz nemusela za ďalšie roky platiť penále.
Môže mi niekto poradiť?
Ďakujem
Mila123
16.04.14,12:52
kontrolovali platby, nie dátum zaplatenia.....
myslím si, že SP má nárok dostať akýmkoľvek spôsobom od Teba penále......
je potrebné si to vyriešiť, tak aby ti nemuseli zrážať z dôchodku (exekúcia)....
a tým, že si chcela ukončiť činnosť finančného agenta, mala si si ju dať zrušiť cez NBS k 01/2007, pravdepodobne si sa zamestnala, prestala si činnosť vykonávať, myslela si si, že ak nevykonávaš ukončíš povinné poistnenie v SP .....
ale musíš si uvedomiť, že ti priznali D aj z tohto poistenia......
o akú sumu sa jedná?
taper
16.04.14,14:02
Živnosť som mala popri hlavnom zamestnaní. Dôchodok mi z toho poistenia nebol počítaný. Penále sú vo výške do 700,-eur.
Mila123
16.04.14,14:12
kedy ti bol priznaný D?
popri rozhodnutiu máš aj prehľad, doklad z ktorého ti SP počítala penále....
pretože za pol roka až 700 € sa mi nezdá, ibaže by si mala veľmi, veľmi vysoký vymeriavací základ.....
taper
16.04.14,17:06
Penále mi počítali pri každej platbe na dni od roku 2007 do teraz.
Mila123
16.04.14,17:13
teraz si to iba zaplatila: ? takúto informáciu si neuviedla, v texte máš september, bola som v tom, že 09/2007, nie 09/2013?
Katy a R
16.04.14,17:44
To, že si sama nevedela,že si aj naďalej ďalej szčo - to nie je chyba SP, ale tvoja . A ke´d ťa na to upozornili - prečo si to neuhradila a čakala si na nejaké rozhodnutie (toľko rokov)? Veď si vieš sama spočítať dlžnú čiastku do 30.6.2007.
Tiež som si myslela - že si platila v septembri 2007
Ale aj tak je to divné - však odvolať sa môžeš skúsiť ... ale neviem veru, že čím argumentovať ? ( nejaký generálny pardon že či nebol ? )
Zita5
17.04.14,04:16
Živnosť síce bola zrušená , ale samostatne zárobkovú činnosť ste vykonávali asi aj naďalej na základe evidencie v NBS . Sprostredkovateľ poistenia však nevykonáva činnosť na základe živnostenského listu , ale na základe registrácie v NBS .Tak ja vidím problém tam .V jeden deň mala byť prerušená živnosť , ale aj zrušená registrácia v NBS .To znamená že ste už nemali vykonávať žiadnu činnosť .Keďže to tak asi nebolo, tak SP chce svoje .Teraz Vám jedine zostáva žiadosť o odpustenie resp.zníženie penále .
cuniculum
23.04.14,21:52
S tou registráciou v NBS sa mi to nezdá. Mám dojem, že registrácia v NBS nie je o tom, či niekto vykonáva, alebo nevykonáva finančnú sprostredkovateľskú činnosť, ale o tom, či je oprávnený ju vykonávať. Je to podobné, že keď taxikár ukončí živnosť, ešte neznamená, že musí zrušiť aj svoje vodičské oprávnenie. Samozrejme, neviem čo na to zákony, ale aspoň taký mám dojem.
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.14,04:25
Prikláňam sa k Zite. Zákon 186/2009 o finančom sprostredkovaní uvádza v § 2 ods. 5, že finančné sprostredkovanie podľa citovaného zákona je podnikaním, čo považujem za legislatívnu úpravu postavenia (statusu), bez ohľadu na príjmy.
Zita5
24.04.14,04:33
Je to tak, ak ja dosiahnem resp.prekročím v jednom roku príjem , ktorý ma viaže k povinnému plateniu sociálneho poistenia , som povinná mesačne platiť do SP i napriek tomu že v čase platenie SP nedosiahnem žiaden príjem .Nikto na to neberie ohľad , zostane mi jedine zrušiť všetky povolenia , ktoré mám v tom čase vydané za účelom podnikania .Včetne registrácie či licencie v NBS .A zadávateľka zrejme toto opomenula .