apo
04.04.06,21:07
Jeden z mála nových zákonov je o tom, že sa môžeme z inšitúcií živených našimi daňami a odvodmi dozvedieť informácie, ktoré im môžu ísť niekedy aj pod kožu.

Naše zdravotné poisťovne sú už akciové spoločnosti a odmietajú podávať informácie nakoľko vraj už nie sú medzi povinnými v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Naviac moja otázka smerovala do obdobia keď konkrétna ZP ešte nebola akciovkou.

Prosím niekoho kto má lepší prehľad v tejto problematike, aby mi poradil ako so vzpurnými ZP pohnúť.

Ďakujem

apo
dana9
04.04.06,19:20
Nemam pri ruke zakon, tak len strucne,
treba sa ich pisomne opytat, ak do urcitej doby, tusim sedem dni neodpovedia, tak ide o tzv. fiktivne rozhodnutie, ktorym zamietli vasu ziadost o poskytnutie info. Voci takemuto fiktivnemu rozhodnutiu je mozne podat odvolanie na nadriadeny organ, ten im ukaze kto ma pravdu:)
apo
04.04.06,22:20
Nemam pri ruke zakon, tak len strucne,
treba sa ich pisomne opytat, ak do urcitej doby, tusim sedem dni neodpovedia, tak ide o tzv. fiktivne rozhodnutie, ktorym zamietli vasu ziadost o poskytnutie info. Voci takemuto fiktivnemu rozhodnutiu je mozne podat odvolanie na nadriadeny organ, ten im ukaze kto ma pravdu:)

Áno tento postup je mi známy.
Otázka znie má ZP a.s. nadriadený orgán. Asi nie.
Žiadny živnostník, ani s.r.o. ako subjekt zriadený podľa obchodného zákoníka alebo živnostenského zákona nemá nadriadené orgány.
Vyzerá to tak, že nášmu zajkovi ušlo pomedzi prsty náhodou alebo zámerne to že ZP sa dostali mimo vplyv verejnej kontroly prostredbíctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám a ja odtiaľ potrebujem získať pre mňa veľmo dôležitú informáciu a vyzerá to tak, že nemám šancu.

Alebo mám šancu?

Poraďte.

apo
dana9
05.04.06,04:54
Odvolanie traba najskôr podať na orgán, ktorý info nesprístupnil. Ak nevyhovie ani v rámci autoremedúry, ... nechce sa mi o všetkým alternatívach ich postupu rozpisovať, proste ak nevyhovie, tak z dôvodu vyčerpania všetkých dostupných opr. prostriedkov podať žalobu na súd vo veci preskúmania zákonnosti takéhoto rozhodnutia. Treba len dávať pozor na dodržanie lehoty.
bepo
05.04.06,05:04
Pre pár ZP bol nadriadený orgán ministerstvo zdravotníctva lebo boli štátne ale posledná inštancia je väčšinou súd,ten prikazuje aj ministerstvu
vladan
05.04.06,06:02
oslovenie Úradu na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by neprichádzalo do úvahy?