burbank
16.04.14,16:14
zdravim,
som uplny laik, preto takym sposobom opisem aj situaciu:

Byvam na pozemku so zahradou s vymerou cca 1000 m2, aj so svojim otcom, ktory ma na dvore vlastny dom a o ktoreho sa staram. Ja byvam s rodinou v samostatnom rodinnom dome. Priblizne pred 20 rokmi sme vyplatili mojho brata na zaklade kupnopredajnej zmluvy. Bohuzial tu vsak ostali nejake nevysporiadane pozemky. Cca 460 m2 je v spoluvlastnictve mojho otca a matky, ktora mi uz roky neuveritelnym sposobom zneprijemnuje zivot (nechcem tu riesit osobne spory, no nikdy by som si nedokazal predstavit coho je clovek schopny, zvlast od rodicov, ci uz voci mne voci mne alebo spominanemu otcovi).
Ta parcela je sucastou dvora, ktoru teda uz 20 rokov obyvam. Rodicia su samozrejme este dlhsiu dobu rozvedeni, no chcel by som dat otcovi peniaze na odkupenie jej podielu (ktory sa uz raz odkupoval, otec to ale takymto sposobom pokazil a nedotiahol). Samozrejme to odmieta a ma nestandardne poziadavky.

Ked ma teda pozemok vo vymere cca 230 m2 v ramci dvora, ktory uz viac ako 20 rokov nevyuziva a ktory vyuziva niekto iny, nie je mozne tento pozemok odkupit za trhovu cenu? alebo za cenu odhadcu? jednoducho nejakym sposobom "nasilne"? ten vyraz znie hrubo, ale ja nechcem nikomu ublizovat, je to naopak a do omylu sme boli prave pred rokmi uvedeni ja a otec. Predsa tu byvame my.

Samozrejme, ze to nechcem riesit sudne. Chcel by som to mat co najskor z krku a bez velkych nakladov , resp jedine s nakladmi na vykupenie pozemku.

Dakujem za odpoved
Onko
16.04.14,15:38
Ten "násilný" spôsob odkúpenia za trhovú cenu, resp. za cenu odhadcu, je práve súdne. Tú cenu musí určiť súdny znalec a schváliť súd. Iná "násilná" cesta nie je, ak sa nedohodnete, o všetkom nedobrovoľnom musí rozhodnúť súd.