lydinka
04.04.06,21:44
Prosím, poradí niekto?
Nahadzujem platcovi DPH priajté faktúry a nie som si istá typom DPH.
Ked dostal fa na tovar z tuzemska je to typ DPH "A" - daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - plný nárok na odpočet.
A keď dostane fa od dodavateľa na službu, ktorý nie je platcom DPH, je to typ DPH "B" - daň bez nároku na odpočet?????
Pochopila som to správne?
Ďakujem
Jana Acsová
04.04.06,19:50
Zrejme ste to nepochopili správne, nakoľko prijatá dodávka v tuzemsku od neplatiteľa dane nie je dodaním bez práva na odpočítanie dane, ale dodaním bez dane. Zvykne sa to označovať aj "mimo DPH" a pod.

Ak sa vám jedná o softvérové riešenie problému presuniem problematiku do účtovných softvérov, len je potrebné uviesť, aký soft používate.
lydinka
04.04.06,20:10
Zrejme ste to nepochopili správne, nakoľko prijatá dodávka v tuzemsku od neplatiteľa dane nie je dodaním bez práva na odpočítanie dane, ale dodaním bez dane. Zvykne sa to označovať aj "mimo DPH" a pod.

Ak sa vám jedná o softvérové riešenie problému presuniem problematiku do účtovných softvérov, len je potrebné uviesť, aký soft používate.

Dakujem, čiže ak som to pochopila správne - daň zo služieb - daň platí príjemca - bez nároku na odpočet???
Robím v MRP DOS
Ďakujem
lydinka
04.04.06,20:13
Dakujem, čiže ak som to pochopila správne - daň zo služieb - daň platí príjemca - bez nároku na odpočet???
Robím v MRP DOS
Ďakujem

ALebo typ DPH "B" - daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - bez nároku na odpočet.
Asi toto druhé bude správne.
Som začiatočníčka pri platcoch DPH a nie som si istá či som všetko pochopila správne.
Ešte raz dakujem za pomoc
lydinka
04.04.06,20:53
ALebo typ DPH "B" - daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - bez nároku na odpočet.
Asi toto druhé bude správne.
Som začiatočníčka pri platcoch DPH a nie som si istá či som všetko pochopila správne.
Ešte raz dakujem za pomoc
PROSIM ozve sa ešte niekto???
ALBO
05.04.06,07:18
PROSIM ozve sa ešte niekto???

Vy máte zrejme v SW zadefinované písmenami, kedy je plný nárok na odpočet a kedy nemáte nárok na odpočet, resp asi máte aj iné písmená, ktoré vám hovoria do akých riadkov DP máte doklad nasmerovať.
A podľa toho čo píšete je pre FA s plným nárokom na odp.
B-bez nároku
Takže napr. ak kúpite od platiteľa dane nákladné auto (fa je s DPH) a vy viete, že máte nárok na odpočet tak tam uvediete A
Ak kupite osobné auto (viete , že nemáte nárok) tak tam uvediete B
Ak napr, nie ste obchodník s CP a chcete predať akcie a kôli tomu pôjdete naškolenie k CP a viete, že predaj SP je oslobodená činnosť a teda vy nemáte nárok na odpočet z faktúry za školenie dáte B.
Ak pôjdete na účtovnícke školenie a napr. sa vaša Fy zaoberá predajom PC , dáte na Fa za toto školenie A, lebo viete, že máte nárok na odpočet.

Fa od neplatiteľa nemá DPH, takže tú cez DP DPH nepreháňate.Tam neviem, či nedáte nič alebo máte nejaké ďaľšie písmeno.
Tak som to pochopila, z vašej otázky.
lenkak
10.04.06,19:02
fizzy
12.04.06,21:39
Prosim Vas, som zaciatocnik v MRP Win,...niesom platcom DPH a mam problem tuto skutocnost nastavit. Staci len odskrtnut v Nastaveniach-Program-Platca dph? Nic viac? Na fakture teda bude figurovat nerozdelene suma, oznacena ako oslobedena alebo mimo kooficient alebo ako?
Viete mi poradit prosim?
lydinka
12.04.06,21:48
Prosim Vas, som zaciatocnik v MRP Win,...niesom platcom DPH a mam problem tuto skutocnost nastavit. Staci len odskrtnut v Nastaveniach-Program-Platca dph? Nic viac? Na fakture teda bude figurovat nerozdelene suma, oznacena ako oslobedena alebo mimo kooficient alebo ako?
Viete mi poradit prosim?

Vojdeš do špeciálnych funkcií, potom identifikácia - tam máš základné údaje o firme, tam je aj kolonka "platca DPH" zadáš N /nie/
fizzy
12.04.06,22:04
mysimis
13.04.06,05:04
áno, presne to políčko.
lenkak
13.04.06,18:14
Áno postačuje, len potom zadávaj typy kódov DPH len 19 a 39.