aveline
16.04.14,20:46
Dobrý deň, poprosim o radu - som na rodičovskej dovolenke a mám možnosť vypomáhať kamarátovi pri predaji tovaru (2-3x do tyzdna). Mám sa s ním (za predpokladu, ze bude prístupný o tom diskutovať) dohodnúť radšej na riadnej pracovnej zmluve alebo na dohode? Momentálne to neriešim z hľadiska nároku na pn-ku, dovolenku, výpovednej lehoty a pod., to je mi jasne, že by bol výhodnejší pracovný pomer, ale čisto z hľadiska toho, že si chcem privyrobiť pár eur teraz popri rodičovskom. Mimochodom som stále zamestnaná na pracovnú zmluvu u zamestnávataľa, kde som robila pred nástupom na materskú. Po skončení tam pravdepodobne nenastúpim, lebo nám zrušili pobočku a dochádzať do inej nebudem. Ďakujem za rady.
veronikasad
16.04.14,21:45
Z hľadiska dôchodkového poistenia, práca na dohodu s nízkym príjmom nie je pre matku výhodná, pretože do 8 kal. dní sa musíš odhlásiť z dôchodkového poistenia plateného štátom za osoby starajúce sa o dieťa do 6 rokov.

Ak neriešiš nárok na dovolenku a PN, z hľadiska odvodov je to pre teba aj zamestnávatela "jedno".(pracovná zmluva vs.dohoda)
ewita888
17.04.14,05:52
Obidve zmluvy ti môžu značne znížiť prípadnú dávku v nezamestnanosti po skončení RD..
aveline
17.04.14,18:53
veronikasad dakujem. Na dochodkove poistenie som ani nepomyslela, diky za pripomenutie, tiez to musim vziat do uvahy. Keby som uzatvorila prac. zmluvu, predpokladam dochodkove bude platit zamestnavatel......fajn, akurat to bude asi len par eur, kedze dohodnuta mzda bude nizka........napr. pri 150 e mesacne to vyjde 27 e, chapem to spravne?
A teda zamestnavatela budem stat v konecnom dosledku rovnako, ci som na dohodu alebo prac. zmluvu? Toto mi nie je celkom jasne...........aku vyhodu ma teda dohoda v sucasnosti?
aveline
17.04.14,18:57
evita888 dakujem. Pocas rodicovskej som pracovala na dohodu uz v r. 2012, cize aj to mi znizi davku v nezamestnanosti? Ci to sa tyka len dohod po r. 2013, kedy sa menili zakony?
veronikasad
17.04.14,19:10
veronikasad dakujem. Na dochodkove poistenie som ani nepomyslela, diky za pripomenutie, tiez to musim vziat do uvahy. Keby som uzatvorila prac. zmluvu, predpokladam dochodkove bude platit zamestnavatel......fajn, akurat to bude asi len par eur, kedze dohodnuta mzda bude nizka........napr. pri 150 e mesacne to vyjde 27 e, chapem to spravne?
A teda zamestnavatela budem stat v konecnom dosledku rovnako, ci som na dohodu alebo prac. zmluvu? Toto mi nie je celkom jasne...........aku vyhodu ma teda dohoda v sucasnosti?

evita888 dakujem. Pocas rodicovskej som pracovala na dohodu uz v r. 2012, cize aj to mi znizi davku v nezamestnanosti? Ci to sa tyka len dohod po r. 2013, kedy sa menili zakony?
V roku 2012 nie - z dohody sa v tomto roku odvody neplatili.
veronikasad
17.04.14,19:14
veronikasad dakujem. Na dochodkove poistenie som ani nepomyslela, diky za pripomenutie, tiez to musim vziat do uvahy. Keby som uzatvorila prac. zmluvu, predpokladam dochodkove bude platit zamestnavatel......fajn, akurat to bude asi len par eur, kedze dohodnuta mzda bude nizka........napr. pri 150 e mesacne to vyjde 27 e, chapem to spravne?
A teda zamestnavatela budem stat v konecnom dosledku rovnako, ci som na dohodu alebo prac. zmluvu? Toto mi nie je celkom jasne...........aku vyhodu ma teda dohoda v sucasnosti?
dohoda je výhodnejšia len pre zamestnávatela, nemusí dohodárovi platiť stravné lístky, preplácať dovolenku ...
Ako píše ewita, nízkym príjmom počas RD (je jedno či z dohody alebo na prac.pomer na kratší pracovný čas) si podstatne znížiš nárok na dávku v nezamestnanosti, ak sa po skončení RD pôjdeš evidovať na UP. Ak počas RD nebudeš mať žiadny príjem a budeš čerpať jeden deň dovolenky a zvyšok si dáš preplatiť, podstatne ti to ovplyvní výšku dávky v nez.
aveline
17.04.14,19:22
fu, som si vydychla, aspon ten r. 2012 mam v suchu. Takze pri realnej hrozbe, ze skoncim po RD na urade prace, je dost diskutabilne, ci sa mi vobec za par korun oplati ist brigadovat......... A cerpanie dovolenky pocas RD zvysi ci znizi davku v nezamestnanosti?
Andyke
17.04.14,19:27
Predsa platí novela zákona od 1.1.2014 a zmiernili pre Vás mamičky výpočet dávok v nezamestnanosti oproti r. 2013 kvôli dohodám počas čerpania rodič. dovolenky :
§108 ods.5
(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
(5) Na vymeriavací základ zamestnanca, ktorý dosiahol v období materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, sa pri určení denného vymeriavacieho základu na určenie sumy dávky v nezamestnanosti neprihliada, ak na základe neho určený denný vymeriavací základ je nižší ako denný vymeriavací základ určený podľa odseku 3 tretej vety.
ewita888
17.04.14,19:33
Andyke, nezdá sa mi to nejak výhodné.. iba vtedy, ak pred MD je vysoká mzda
ewita888
17.04.14,19:36
aveline, dá sa to vyriešiť dohodou na nepravidelný príjem, vtedy sa poistné v nezamestnanosti neplatí, a teda ti takáto dohoda neovplyvní dávku v nezamestnanosti
aveline
18.04.14,18:28
andyke tieto paragrafy idu nejak mimo mna, precitam a nechapem :(
evita888 podla toho, co som vygooglila, to vyzera, ze z dohody na nepravidelny prijem bude mat radost najma uctovnicka :D prestudujem este cosi o tom a sama som zvedava ako sa to vyvrbi.....
V kazdom pripade, dakujem vsetkym za cas a ochotu :)