agnesamac
16.04.14,20:33
Firma s.r.o., /neplatca DPH/ chce predať slovensku doménu /domena.sk/ do ČR. Doména sa podľa zmluvy prevedie na slovenskú firmu , ktorá zastupuje českú firmu/kupujúceho/ na SK, nakoľko v SR musí byť držiteľom len slovenský subjekt. Faktúra bude vystavená na českú firmu, kedže ona kupuje domenu.sk.
Miesto dodania je v tomto prípade SR, alebo ČR ? Vzniká firme týmto povinnosť registrácie podľa §7a zákona o DPH ? Alebo môžme považovať pri predaji domena.sk miesto dodania SR, z čoho vyplýva, že registrácia nie je povinná v tomto prípade, aj napriek predaji firme so sídlom ČR?
Prosím Vás o vyjadrenie a radu, ako správne postupovať pri predaji slovenskej domény.
Predaj domény chápem ako predaj služby = predaj doménoveho mena v SR, je to správne ?
Vopred ďakujem za odpoveď.
maped
16.04.14,18:39
Predaj domény je predaj služby, daňová povinnosť sa prenáša pre firmu so sídlom v ČR, registrácia podľa §7a je podľa môjho názoru na mieste .
avalik
16.04.14,18:44
Onko
16.04.14,19:47
Čo sa týka otázky, či je to služba alebo nie je to služba, dá sa na to pozerať z viacerých hľadísk:
1) Firma je držiteľom domény, má právo ju používať, a teraz to právo ide presunúť na inú firmu. To právo používať má svoju hodnotu a predajná cena vyjadruje hodnotu toho práva. V takom prípade podľa mňa ide o predaj dlhodobého nehmotného majetku - oceniteľné práva.
2) Fakturovaná suma nevyjadruje hodnotu práva na používanie domény, právo sa prevádza bezodplatne, suma vyjadruje manipulačné poplatky spojené so samotným prevodom - to je potom poskytnutie služby.
3) Kombinácia vyššie uvedených možností.

Pozrel som sa aj na Zákon o DPH. Podľa § 9 je dodaním služby aj dodanie nehmotného majetku, takže vo vzťahu k DPH sú uvedené 3 možnosti totožné, i keď účtovali by sa rozdielne. Podľa § 15 ods. 1 je miestom dodania služby sídlo firmy alebo jej prevádzkarne. Pokiaľ kupujúci domény, ktorému sa bude vystavovať faktúra, nemá na Slovensku oficiálnu prevádzku, ide o dodanie do ČR, bez ohľadu na to, že "predávaná doména neopustí Slovensko". Takže je nutné sa registrovať podľa § 7a.
agnesamac
17.04.14,07:39
Ďakujem za reakciu. A čo si myslíte o tej povinnosti registrácie podľa §7a zákona o DPH ? To miesto dodania mi nie je jasné a z toho vyplývajúca povinnosť registrácie.
Onko
17.04.14,09:14
Doplnil som do prvej odpovede.
agnesamac
17.04.14,09:18
Ďakujem za promtnú odpoveď :)