veronika33
04.04.06,22:36
Dobry večer,
stala sa mi nemilá vec a teraz neviem ako ďalej, nájde sa niekto kto mi poradí?
Tu je môj problém.
Som SZČO, povinne nemocensky poistená. V roku 2005 som vedela, že pôjdem na materskú, tak som chcela mať určite všetko v sociálnej poisťovni v poriadku, tak som v júli zašla priamo na pobočku, či mám všetko v poriadku a či tam nemám nejaký nedoplatok alebo nejakú nezrovalosť. Pani, ktorá má na starosti moje písmeno (alebo pod ktorú patrím) mi z múdreho počítača zistila, že mám v soc. poisťovni veľký preplatok, že som platila viacej, ako som mala, takže mi kázala pár mesiacov neplatiť, aby sa to vyrovnalo. Tak som aj urobila a potom som za ňou v novembri zašla znova, že koľko presne mám ešte doplatiť, aby bolo všetko OK. Presne mi to vyčíslila na dni, na materskú som nastupovala 23.12.2005. Dcérka sa narodila 5.2.2006. Tlačivo - žiadosť o matersku som poslala doporučene a čakala, keď stále nič nechodila, tak som vo februári zavolala, či dostali moju žiadosť a milá pani, ktorá ma na starosti vyplácanie materskej mi oznámila, že tlačivo má, ale že mne chýbajú nejaké platby v roku 2004 a že mi chcela volať. Ja som jej povedala, že to bude nejaký omyl, že mám šeky a kópie jej môžem poslať tak som aj urobila. Po opätovnom zavolaní mi povedala, že už kópie má ale ona nevidí do všetkých platieb a ja som menila v roku 2004 trvalý pobyt a prechádzala som z jednej pobočky soc. poisť. do druhej a ona musí vidieť všetky platby. O pár dní som jej volala znova a oznámila mi, že už vydala rozhodnutie, že na materskú nemám nárok, lebo mi chýbajú 3 mesiace v roku 2004, to nevadí, že mám zaplatené šeky v ruke, proste to v systéme chýba a hotovo. Vzápäti mi volala z poisťovne pani, pod ktorú patrím a ospravedlňovala sa mi, že mi spôsobila problémy, ale nie je to vraj jej chyba, keď som sa prehlasovala z pobočky do pobočky, tak ma nenahodili do systému odkedy mám prihlášku mnou podpísanú, ale až o tri mesiace neskôr a tým nebol nahodený aj nejaký predpis a jej sa to v počítači javilo ako preplatok a v skutočnosti to preplatok nebola a ona mi tie tri mesiace z roku 2004 presunula do roku 2005 a tým pádom mi naozaj vznikol v roku 2004 dlh. Ja som jej povedala, že keďže naozaj som dlžná, tak to samozrejme doplatím, aby mi mohli vyplácať materskú, lenže vraj je už neskoro, že to by som musela mať vyplatené do nástupu na materskú, t.j. do 23.12. 2005. Aže jej je ľúto, že mi spôsobila problémy a že mi dobre poradí, nech si dám žiadosť o rodičovský príspevok.
Povedala som si no smola, prídem o 1 mesiac a pár dní materskej, ale rodičovský príspevok je u mňa vyšší ako materská, tak sa mi to doženie. Ešte ma uistila, že teraz nemusím platiť odvody do soc. poisť.
Na moje zdesenie som ale zistila, že nielenže som prišla o materskú, ale odvody platiť musím. Neplatila by som jedine vtedy, kedy by mi materskú vyplácali. Druha jej rada bola, aby som pozastavila živnosť, ale tú pozastaviť nemôžem, lebo mi na ňu chodí i keď malá ale aspoň nejaká provízia (okolo troch tisícok)
Mám niekoľko dní na odvolanie, ale vraj odvolávať sa ani nemusím, aj tak rozhodnú rovnako - nemám nárok na materskú.
Bola som si podať žiadosť o rodičovský a tam mi povedali, že mi ho môžu vyplácať až od júla, lebo zo zákona (neviem akého) som povinná si podať žiadosť o materskú. Mala som so sebou vyjadrenie zo soc. poisť. ofotili si ho a že sa ešte poradia s riaditeľkou a ešte sa uvidí.

Dúfam, že som mojim dlhým príspevkom nikoho neuspala, ale pre mňa je toto bezvýchodisková situácia, neviem čo ďalej.
Keby som na všetko kašlala a nestarala sa, tak by ma to asi takto nemrzelo, ale poctivo som sa snažila mať všetko v poriadku a teraz toto!!!:

Prosím poraďte.
KEJKA
04.04.06,21:11
ak sú to len tri tisícky, tak sa ti to nenazbiera do povinnosti podávať DP, takže si asi živnosť pozastaviť môžeš.
Poradiť ti neviem, ak je to len štýlom ... pani povedala... a nemáš nič na papieri, tak máš asi smolu.
luebchenko
04.04.06,21:18
Asi by som to celé na tvojom mieste spísala, podobne ako si to spísala tu a zašla s tým za vedúcou pobočky kam patríš. A rázne požiadala o návrh na riešenie s tým, že kópiu listu pošleš napr. na min.práce, príp. médiám...Otázka je, ako pochodíš. Pravdu máš síce ty, ale ak sa nedohodnete, asi by si to ťažko dokazovala. A zákon zrejme bude na ich strane. Ja sa so sociálkou naťahujem dodnes, lebo som asi pol roka neplatila ako szčo odvody, nakoľko som mala veľmi vážne choré dieťa a jednoducho som nemala peniaze. A hoci som si dovtedy všetko platila, zákon bol v tom čase postavený tak, že platiť na nemocenskú som musela, ale nárok na očr som ako szčo nemala. Že som si platila poistenie ktoré mi vlastne štát potom ked som to potrebovala neplnil, to už nikoho nezaujímalo. Ani to, z čoho som mala vlastne žiť. Nepomohli listy na vedenie SP, ani na ministerstvo, ani na ombudsmana a ani médiá... Viem, nie je to moc povzbudzujúce, ale ak si to necháme "líbit" tak tu nebude dôvod, aby štát svoje chovanie k nám, obyčajným dan.poplatníkom menil a bude si nadalej robiť co chce. Tak to nenechaj tak a narob kriku. A možno sa riešenie zrazu dákym zázrakom nájde, ak sa dámy posnažia vyžehliť vlastnú chybu. Držím palce.
Jana2004
04.04.06,21:30
No smolu síce máš, ale napísal by som určite odvolanie aj sťažnosť s tým, že by som presne uviedla meno pracovníčky, ktorá má nesprávne informovala a ktorej vinou mi vznikla škoda. Podotkla by som, že platby mám pravidelné až do daného mesiaca, kedy som osobne konzultovala budúcu materskú s uvedenou pracovníčkou a kedy mi stopla platenie odvodov a uviedla ma v omyl. Keďže si platila pravidelne a len dané posledné 3 mesiace si neuhradila, je evidentné, že si to nespravila schválne, takže by som požiadala o udelenie výnimky - nakoľko pochybyla praocvníčka poisťovne a nezabudla by som dodať, že mám pocit, že ma poisťovňa, resp. jej praovníčka uviedla v omyl cielene, aby jej nevzniklo plnenie a tým pádom šetrila fin. prostriedky. A taktiež by som vyslovila presvedčenie, že daná pracovníčka bude mať aspoň taký finančný postih, aký spôsobila tebe. Možno nič nevydupeš, ale keďže nemôžeš ty kľudne spať, nevidím dôvod, prečo by mala kľudne spať ona. Veľa šťastia.