retistut
17.04.14,17:16
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ak som SZCO, vediem daňovú evidenciu a používam svoje súkromné auto na služobné účely, ako vydokladujem spotrebu? Napríklad ak som za mesiac urobil 1500 služobných kilometrov, musím zdokladovať tie kilometre aj príslušnými blokmi o kúpe PHL na základe spotreby, alebo mi stačí vychádzať z ceny paliva z jedného bloku? Ďakujem
Mila123
17.04.14,15:24
účtovníctvo je o dokladoch....musia byť doklady
retistut
17.04.14,16:19
myslel som, že pri daňovej evidencii to dokladovať až tak presne netreba
Nandrolon
17.04.14,16:50
Ak sa to týka priamo cestovných príkazov, tak doklady o PHM nemusia byť.
1. Buď budeš mať doklady o PHM /je to otrava, ale zase môžeš čapovať drahší benzín, ktorý bude daňovo uznaný aj keď ho nemáš predpísaný v techničáku/
2. Alebo budeš uvádzať ceny paliva predpísaného v techničáku, zo štatistického úradu SR http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5645
3. musíš ALE DOKLADOVAŤ účel služobnej cesty akýmkoľvek preukazným spôsobom /pozvánka na školenie atď./
- z jedného bloku vychádzať nestačí, pretože cena sa stále mení.
Ja používam ceny štatistického úradu. Čapujem síce o trošičku drahšie ako sú tam ceny, ale vo výsledku mi to nespraví ani 1 euro, sú to tisíciny, alebo stotiny rozdielov.
Mila123
17.04.14,18:19
ak myslíš.......viem, že nemáš pravdu, ale to je tvoj problém......nechápem prečo sa potom pýtaš.
retistut
18.04.14,12:15
Ďakujem, tak teraz som to uz pochopil :)
veronikasad
18.04.14,13:07
Nandrolon, môžeš podložiť to tvrdenie z prvej vety nejakým zákonom ? Zadávatel je SZČO, nie zamestnanec ...
veronikasad
18.04.14,13:09
Pri daňovej evidencii preukazuješ skutočné výdavky, len ich evidencia je zjednodušená (nie je potrebné viesť peňažný denník a prikladať k DP účtovné výkazy)
Nandrolon
18.04.14,13:13
Vychádzal som z toho, že ak sa jedná o cestovné príkazy, tak je jedno či je to zamestnanec, alebo SZČO...

edit: prečo by daňový úrad nerešpektoval priemerné ceny PHM zo štatistického úradu?
veronikasad
18.04.14,13:22
Jedno to určite nie je ... Na stránke FS je metodický pokyn k uplatňovaniu cestovných náhrad pri pracovnej ceste daňovníkov s príjami podľa § 6. Niekolkokrát bol prikladaný už aj na Poradu.

Mal si už daňovú kontrolu (za posledné 2-3 roky, odkedy platí táto zmena) ?
retistut
18.04.14,13:38
hm... takze zjavne to tak nie je ako písal Nadrolon... Veronikasad, môžeš mi to teda prosím napísať normálnou ľudskou rečou, aby som to pochopil? Nie znenie zákona, lebo to som čítal niekoľkokrát, ale z toho som odpoveď na svoju otázku nevyčítal. Ďakujem
veronikasad
18.04.14,13:41
Vedieš knihu jázd ?
retistut
18.04.14,15:54
ano, v alfe
veronikasad
18.04.14,16:07
Náhrada za používanie súkr.mot.vozidla pri pracovnej ceste živnostníka sa skladá z dvoch častí :
- sadzba základnej náhrady (0,183€*počet najazdených km)
- spotreba PHM = priemerná spotreba podla TP /100*počet najazdených km* priemerná cena PHM na základe bločkov o nákupe PHM (počet nakúpených litrov zodpovedá počtu najazdených km v prísl. mesiaci), berúc do úvahy konečný stav v nádrži na konci obdobia.

Účtuješ mesačne (ALFA ti urobí výpočet) v daňovej evidencii ako VOZD.
retistut
18.04.14,16:16
Dakujem veľmi pekne... Takže jednoducho, musim dokladovať blokom o nákupe PHL každý jeden služobný kilometer. Nestačí len pár blokov na výpočet priemernej ceny. Aj keď ide len o daňovú evidenciu.
veronikasad
18.04.14,16:19
Priemernú cenu zisťuješ z dokladov o nákupe - nie z evidencie štat.úradu, ako písal Nandrolon. A jazdiť môžeš, len keď máš v nádrži ...V Alfe predsa zadávaš počet litrov a dátum nákupu PHM a SW sám ráta priemernú cenu.,.
Nandrolon
22.04.14,05:31
opýtam sa teda aj ja.
Ak som klasický zamestnanec, ktorý chodí na služobné cesty a vypisuje si cestovné príkazy, môžem používať priemernú cenu PHM zo stránok štatistického úradu??
ps: audít máme každý rok a tieto doklady takisto pozerajú, bez pripomienok.
+ firma ešte platí za moje súkromné auto daň.
veronikasad
22.04.14,06:59
Ako klasický zamestnanec môžeš použiť aj priemernú cenu zistenú štatistickým úradom. Zadávatel je SZČO a o tom je táto téma.
Nandrolon
22.04.14,07:13
aha, lebo som bol trochu zmätený, díky, pekný deň.