evolkhp
17.04.14,23:13
Zdravím. Chcem sa opýtať ohľadom odpisu dph lebo nie som si istý pri kúpe.
Chcem si kúpiť auto v hodnote 8500eur... Chcem to kúpiť od súkromnej osoby a napísať to na firmu sro... Dilema je v tom, že auto je ešte v lízingu. A predajca sa informoval v lízingovke v quatre a povedali mu, že dph sa dá vpohode odpísať,. Ale mne sa nezdá, že súkromná osoba môže ponúknuť odpis dph. Vie mi niekto poradiť ? Ďakujem
carsale.sk
28.04.14,10:44
Ako partner spol. QuatroCar (divizie CFH) nemam vedomost o tom, ze by tato spolocnost poskytovala "leasing" (financny, spatny, operativny...).
To znamena, ze dotycnemu predavajucemu-sukr. osobe bol na zakupenie vozidla poskytnuty tzv. spotrebny uver zabezpeceny zriadenim zalozneho prava na predmetne vozidlo.
V takomto pripade vo vztahu k novemu zaujemcovi (Vam) vystupuje predavajuci ako majitel. Predchadza tomu pochopitelne vysporiadanie financnych zavazkov, ktore predavajuci ma so spol. QuatroCar a naslednom zruseni zal. prava.
Na tento ucel spol. QuatroCar vydava klientovi nalezite splnomocnenia na vykonanie tejto zmeny v evidencii mot. vozidiel v okrese, kde je vozidlo zaevidovane.
Pri predaji vozidla potom predavajuci ako sukr. osoba s Vami uzavrie kupnu zmluvu. Na nic ine nema opravnenie, t.j. ani na vystavenie faktury na zaklade ktorej by ste si eventuelne mohli uplatnit nárok na odpocet DPH (tykalo by sa to iba platcov DPH, ktori predtym nadobudli vozidlo od ineho platcu DPH a zaroven sa toto vozidlo nachadza v rezime odpoctu DPH-t.j. nie podla §66).
Tweety
28.04.14,10:48
AK MV kúpite od súkromnej osoby, nemáte ako uplatniť nárok na odpočet dph, pretože pri KZ žiadna dph nebude. PS, a nehovoríme o odpise dph ale o uplatnení nároku. Nárok je možné uplatniť len z dokladu o obstaraní od platiteľa dph.