JanaSys
18.04.14,08:22
Ahojte,
potrebovala by som vyjasniť nasledovné:
- som FO, podnikateľ, jednoduché účtovníctvo, neplatca DPH,
- na podnikanie používam osobný účet, nahlásený na DU

Keďže robím webové stránky, kupujem rôzne templaty (šablóny) na webe. Až teraz som zistila, že to môže byť problém kvôli DPH.

- v nákladoch 2013 mám platbu cez paypal 30GBP. Keďže druhá strana neposkytla žiadne fakturačné údaje, mám k tomu len objednávku s emailom a názvom webstránky, plus na transakcii z paypalu je napísané invoice s číslom objednávky, predpokladám, že nejde o firmu.

Ak sa v ďalšom mýlim, opravte ma:
- ide stále o nákup software, aj keď je to len časť kódu, ktorý aj tak upravíte a nasadíte na web? Mám to v nakúpených službách.
- viem preukázať, že sú to náklady súvisiace s podnikaním, pretože je to použité na firemnej webovej stránke (nepredávalo sa to ďalej), tu váham, pretože druhá strana je pomerne anonymná. Bude to stačiť?
- čo s DPH? Aj keď je podľa všetko dotyčná osoba neplatca, stále som sa mala registrovať a odviesť DPH? Pripadá mi to choré.

V roku 2014 mám pár ďalších nákupov, ale to už je firma z USA. Sú to 10-15 € položky, radšej to nedám do nákladov, ako sa musieť registrovať. Pritom je to na študijné účely, doslova. Predpokladám, že nevadí, že to bolo hradené z účtu používaného na podnikanie.

Ďakujem za pomoc
kobolcs
18.04.14,06:50
Kupovat len odtych ktore su mimo EÚ (preto mám napr.. fakturu kde adresa dodavatela je uvedena v rustine, cinstine ci po anglicky). Na strankach by malo byt prevadzkovatel a ze kto to fakturuje. (Treba citat T&C a billing agreements) ci priamo napisat predajcovi ze potrebujes vediet jeho Vat nr. Je to zabavka na viac tyzdnov. VAT platis len z EU a nezabudni na dph registraciu podla par7
JanaSys
18.04.14,07:08
Ďakujem, registrovať sa nechcem (tie papierovačky za to nestoja a okrem toho by to malo byť ešte pred dodaním služby), v 2014 to vyhodím. Ešte vyriešiť ako stropiť 38,06€ , keďže už mám podané priznanie.