acco
18.04.14,13:23
Prosím o radu:
Podnikateľský subjekt si spôsobil škodu na majetku, ktorý naša spoločnosť prevádzkuje. Jeho poisťovňa mu za opravu vyplatila poistné plnenie a nárokovala si náhradu škody od nás. My sme sa bránili spolu s našou poisťovňou, ale súd rozhodol v náš neprospech a rozsudkom nám určil uhradiť istinu - sumu, ktorú poisťovňa poškodeného vyplatila poškodenému, trovy konania a úroky z omeškania. Naša poisťovňa nám časť istiny bez spoluúčasti preplatila. Prosím o posúdenie, či som účtovala správne:
- predpis náhrady škody poisťovne poškodeného 548/379
- predpis náhrady trov súdneho konania 548/379
- predpis úrokov z omeškania 544/379
- úhrada náhrady škody, trov konania a úrokov 379/221
- predpis poistného plnenia našej poisťovne bez spoluúčasti 378/648
- úhrada poistného plnenia našej poisťovne 221/378
Je naša spoluúčasť na spôsobenej škode daňovo uznaným nákladom?
Vopred ďakujem za radu.
a_je_to
18.04.14,22:10
Z opisu vidno, že okrem spoluúčasti je celá vyčíslená škoda vyrovnaná. Spoluúčasť znáša vaša firma. Bohužiaľ podľa § 19/3/g a 21/2/e zodp nie je vaša spoluúčasť daňovo uznaným nákladom, ale pripočítateľnou položkou.
acco
20.04.14,16:58
Ďakujem za odpoveď a náhrada za súdne trovy a úroky z omeškania tiež pripočitateľná položka?
a_je_to
20.04.14,21:42
nie je dôvod, aby boli pripočítateľné, keď sú uhradené poisťovňou ... lebo sú kryté výnosom. Iba spoluúčasť nie je krytá, tak som to porozumel
acco
21.04.14,16:48
Asi som to zle napísala, sorry, ale naša poisťovňa nám preplatila len škodu bez našej spoluúčasti, bez úroku z omeškania a bez náhrady súdnych trov. Všetko (spolúčasť, trovy, úroky) sme uhradili v roku 2013.
a_je_to
22.04.14,00:17
aj tak nie je dôvod, aby trovy a úroky z omeškania boli pripočítateľné. Sú to prevádzkové náklady, ktoré sú u opačnej strany zdaniteľným príjmom a u vás daňovým nákladom. Nie sú súčasťou škody.
acco
23.04.14,14:17
Ďakujem ti veľmi pekne ;o)