clerkin74
18.04.14,23:35
Zdravím všetkých. Chcem sa opýtať, ako sa uplatňuje daňová strata pri právnickej osobe. Zo zákona o dani z príjmu som vyčítala, že daňovú stratu možno odpočítať rovnomerne počas najviac štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období. Chápem to teda správne, že keď spoločnosti vznikla strata 120 000, v nasledujúcom roku si môže od svojej daňovej povinnosti odpočítať 1/4 tejto straty, t. j. 30 000???
A druhá otázka je, či sa daňové straty napočítavajú, v prípade, že by spoločnosť aj v nasledujúcom roku dosiahla daňovú stratu.
Vopred ďakujem za odpoveď.
a_je_to
18.04.14,22:34
Asi to nechápeš správne. Ak spoločnosti vlani vznikla strata /toho roku ešte nemohla/, tak ju môže uplatniť ešte do roku 2020 ... lebo vznikla v čase, keď bol v platnosti zákon, ktorý umožňoval uplatniť stratu počas siedmich období. Ak bude v nasledujúcom roku /za 2014/ zisk, vyšší ako 120000, tak stratu uplatníš celú, bez delenia na 1/4. Ak aj v nasledujúcom roku vznikne strata, tak sa spočíta s tou za vlaňajšok a môže sa uplatniť do 2018, potom strata za 2014 prepadá, ale strata za 2013 trvá ešte do 2020. Over si to podľa § 52, ods. 8, zodp.
hena22
19.04.14,07:49
Nemáš pravdu. uplatnenie straty do roku 2013 je riešené v prechodných ustanoveniach a je retroaktívne. Je k tomu síce aj podanie na ústavnom súde, ale zatiaľ to bohužiaľ platí takto: stratu z roku 2009 si treba uplatniť v plnej výške v roku 2014. kumulatívnu stratu za roky 2010-2013 si uplatníš rovnomerne v najbližších 4 rokoch (2014-2017) po 1/4. Na tú časť straty, ktorú si nedokážeš uplatníť v jednotlivom roku strácaš definitívne nárok. Je to síce nefér, ale bohužiaľ treba naplniť štátnu kasu...
Adiks
20.04.14,21:41
Takto ako píše a_je_to by to po správnosti malo byť, ale zákon je žiaľbohu retroaktívny.
a_je_to
23.04.14,11:51
hej ... hej ... je to tak. Na tie prechodné ustanovenia brutálne retroaktívnej povahy som pozabudol ... už som bol asi ospalý. A ešte som zákon nedoštudoval do konca. Ale aspoň som vyprovokoval Henu 22 k správnej odpovedi ... :-) . Bez toho by ju neposkytla. Dve ustanovenia potvrdzujú to, čo som napísal a tretie ho neprípustne mocensky a jednofarebne neguje. Jednoducho povinne predpisuje z účtovných strát vyrábať daňové zisky a potláčanie strát. Aby bolo dosť peňazí pre vykrytie daňových prázdnin zahraničných firiem a preudosociálnu politiku.