andy22
05.04.06,08:38
Chcela by som sa spýtať, aký je termín na podanie oznámenia o zrážkovej dani na DÚ - po spracovaní každej dohody alebo po skončení mesiaca, alebo stačí ako prehľad - kvartálne?
alušik
05.04.06,06:44
Dávaš to do 15 dní po skončení mesiaca, v ktorom bola daň zrazená.;) Takže ak zamestnávate dohodárov pravidelne, tak každý mesiac do 15. podáš oznámenie o zrážkovej dani.

§ 43
(11) Platiteľ dane122) je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane122) súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.
zuzana
05.04.06,06:53
To som nevedela, že to treba na DÚ ešte aj oznamovať.Ako to oznámenie má vyzerať?My sme mali dohodára vo februári a nič som neposlala:eek:
alušik
05.04.06,06:54
Áno treba.:o Tak to šikovne dorobte, aby daňový úrad nevyrubil pokutu.;)
Ak dohodari vykonavali prace vo februari, ale vyplatili ste im peniaze az v marci v termíne výplat (záleží, ako máte dohody písané), tak by ste povinnosť nahlásenia daňovému úradu mali teda len teraz do 15.4.
alušik
05.04.06,06:56
Prikladám tlačivko...;) V kolonke druh príjmu uveďte: § 43 ods. 3 písm. j
Bavi
05.04.06,06:59
Čo píšete do kolónky Kalendárny mesiac v ktorom bola zrazená daň?:confused:
Chápem to dobre takto?:
Dohoda o vykonaní práce za január 2006.
Vyplatená 8.2.2006.
Kal. mesiac v kt. bola zrazená daň: 022006
Dátum 15.2.2006
??? A načo sú tam 2 dátumy? aj pod vypracoval, aj pod vyhlásením?
Palino
05.04.06,07:01
To som nevedela, že to treba na DÚ ešte aj oznamovať.Ako to oznámenie má vyzerať?My sme mali dohodára vo februári a nič som neposlala:eek:
Tlačivo je na stránke Daňového riaditeľstva : http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/ozn_43.doc

a pripájam ho aj v prílohe.
alušik
05.04.06,07:17
Čo píšete do kolónky Kalendárny mesiac v ktorom bola zrazená daň?:confused:
Chápem to dobre takto?:
Dohoda o vykonaní práce za január 2006.
Vyplatená 8.2.2006.
Kal. mesiac v kt. bola zrazená daň: 022006
Dátum 15.2.2006
??? A načo sú tam 2 dátumy? aj pod vypracoval, aj pod vyhlásením?

Daň zrazím vlastne až keď príjem vyplatím, takže súhlasím, že mesiac, v ktorom bola daň zrazená sa uvedie 2/2006. Dátumy sú dva - jeden napíšeš napr. že si to vypracovala 10.3. a ten pod vyhlásením - šéf ho môže podpísať až 12.3. Môžu byť však aj zhodné.;)
andy22
05.04.06,07:27
Stačí teda v tabulke do riadku 01 zrátať sumár napr. 3 dohodárov alebo musí byť každý jednotlivo?
Bavi
05.04.06,07:30
Takže dátum - vypracoval za januárovú dohodu má byť až marcový???
Nepáči sa mi to tlačivo:mee:
alušik
05.04.06,07:45
Bavi, ani mne sa to tlačivo nepáči, viac sa mi páči, čo vypracovala Marína a prilepila sem na poradu. Je oveľa krajšie a prehľadné... Ale toto bolo uverejnené na drsr, takže by bolo asi vhodné držať sa ho, keď existuje.:o
Bavi
05.04.06,07:56
Len mi ešte, prosím Ťa, potvrď, či za januárovú dohodu treba odovzdať Oznámenie s dátumom 15.3.2006??? :confused: Ďakujem
marmal
05.04.06,08:31
Ja mam info z danoveho, ze vzdy do 15. nasledujuceho mesiaca, t.j. dohoda z januara do 15.2.2006.

Marta

;) ;) ;)
Bea Š.
05.04.06,10:38
A zrazenú daň musím zaslať na DÚ, aj keď mám iného zamestanca, ktorý si uplatňuje d. bonus a nemá preddavky ?
alušik
05.04.06,10:53
Len mi ešte, prosím Ťa, potvrď, či za januárovú dohodu treba odovzdať Oznámenie s dátumom 15.3.2006??? :confused: Ďakujem
To závisí od toho, ako máte napísanú tú dohodu o vykonaní práce. Ak máte, že bola uzatvorená v januári a práce má vykonať do konca januára, ale odmenu má splatnú v najbližšom výplatnom termíne zamestnávateľa - t.j. vo februári, tak tento dohodár bude uvedený na oznámení, ktoré budeš predkladať v marci do 15.3. Ak by ste však mali dohodnuté, že odmena je splatná po ukončení a odovzdaní prác, tak by ste mu ju teda mali vyplatiť odovzdaním práce - t.j. v januári a potom by išiel do oznámenia, ktoré dávate do 15.2.
Majka
05.04.06,11:34
z uzasom som zistila....ze to treba nahlasovat.....
od kedy plati tento zakon? oblieva ma studeny pot mzdarka mi nic nepovedala a mne to zrejme uslo.platili sme to na jeden ucet spolu aj mes.zalohy z miezd aj zrazkovu dan.
lenkak
05.04.06,11:37
Tweety
05.04.06,11:39
A zrazenú daň musím zaslať na DÚ, aj keď mám iného zamestanca, ktorý si uplatňuje d. bonus a nemá preddavky ?
Ak si uplatňuej DB nemôžeš použiť zrážkovú daň, musíš použiť preddavkovú.
Tweety
05.04.06,11:40
z uzasom som zistila....ze to treba nahlasovat.....
od kedy plati tento zakon? oblieva ma studeny pot mzdarka mi nic nepovedala a mne to zrejme uslo.platili sme to na jeden ucet spolu aj mes.zalohy z miezd aj zrazkovu dan.
Platí to od 1.1.06.
Alllena
06.04.06,05:27
z uzasom som zistila....ze to treba nahlasovat.....
od kedy plati tento zakon? oblieva ma studeny pot mzdarka mi nic nepovedala a mne to zrejme uslo.platili sme to na jeden ucet spolu aj mes.zalohy z miezd aj zrazkovu dan.

stalo sa nám to isté ,ja som to vedela ale v tom chaose pred koncom roka som na to zabudla daň sa odviedla v správenej výške ale s chybným VS a nepodala som hlásenie. Na DÚ povedali,že hlásenie mám čo najskorej zaslať a treba napísať žiadosť aby zrážkovú daň správne opravili uviesť správny VS
Majka
06.04.06,05:53
stalo sa nám to isté ,ja som to vedela ale v tom chaose pred koncom roka som na to zabudla daň sa odviedla v správenej výške ale s chybným VS a nepodala som hlásenie. Na DÚ povedali,že hlásenie mám čo najskorej zaslať a treba napísať žiadosť aby zrážkovú daň správne opravili uviesť správny VS

vcera som volala nasej mzdarke a ona bola rozculena ze DU dlho nezverejnil tlaciva az 22.2 vtisol do pokynu a nik z bab na DU II, DU V. nevedel ak osa to ma presne robit,bola za spravcom a aj ta tapala ze este nevedia ako to budu uctovat.Tak sa dohodli an DU ze to staci urobit teraz za Q. ked aj prehlady a potom to budeme robit mesacne....a vysvetlili jej to tak ze jed je dohoda v januari,vyplatena vo februari tlacivo treba podat do 15.marca.
hm.
zubadielko
06.04.06,06:11
ahojte, pochopila som to správne?
Za dohodárov pracujúcich v januári som zrážkovú daň odviedla k 15.2.
Oznámenie je potrebné vypýsať k 15.3?
Z toho vyplýva, že tento mesiac je potrebné vypýsať oznámenie len za januárové dohody, alebo je to úpllne inak?
Ešte jedna otázka nesúvisí síce s témou, ale snáď mi niekto odpovie:
Je pre štvrťročné prehľady o zrazených preddavkoch nové tlačivo, alebo sa používajú tie z minulého roka? Kde sa na prehľadoch uvádza zrážková daň? Vopred ďakujem za všetky odpovede.
lenkak
06.04.06,06:26
Nový Prehľad ešte nie je, asi ani nebude, používa sa tlačivo z minulého roku.
zubadielko
06.04.06,06:30
A kde budeš na prehľad zapisovať zrážkovú daň? Dávaš to do súčtu s preddavkom, alebo na zrážkovú daň dávaš samostatný prehľad?
marmal
06.04.06,06:39
Do prehladu zrazkova nejde, ta sa uvadza len v oznameni.

Marta

;) ;) ;)
zubadielko
06.04.06,08:08
ahojte a dokedy sa vypysuje oznámenie o dani vyberanej zrážkou? K dani odvedenej vo februári za mesiac január sa oznámenie vypysuje ku 15. 3, alebo sa malo podať k 15.2? Zatiaľ som neposielala žiadne tak mi prosím poradte niekto či mám tento mesiac oznámovať iba január, alebo aj február. Prosím poraďte. Vopred ďakujem
Palino
06.04.06,08:18
ahojte a dokedy sa vypysuje oznámenie o dani vyberanej zrážkou? K dani odvedenej vo februári za mesiac január sa oznámenie vypysuje !!!! :D ku 15. 3, alebo sa malo podať k 15.2? Zatiaľ som neposielala žiadne tak mi prosím poradte niekto či mám tento mesiac oznámovať iba január, alebo aj február. Prosím poraďte. Vopred ďakujem V zákone je napísané, že treba odviesť do 15. dňa za predchádzajúci kal. mesiac a súčasne oznámiť. Takže podľa mňa v ten deň, keď daň odvedieš, oznámiš túto skutočnosť DÚ.
andy22
06.04.06,08:28
Vie mi niekto poradiť, či sa v tlačive "oznámenia" do tabuľky uvádza každý dohodár do samostatného riadku, alebo môžem uviesť sumár za napr. 3 dohodárov?
Tweety
06.04.06,08:30
Vie mi niekto poradiť, či sa v tlačive "oznámenia" do tabuľky uvádza každý dohodár do samostatného riadku, alebo môžem uviesť sumár za napr. 3 dohodárov? Dohodár sa tam neuvádza, iba druh zdaniť. príjmu, suma dane, kalend. mesiac.
andy22
06.04.06,08:36
Čiže napr.dohoda o vyk.práce, suma dane za 1 človeka?, kal.mesiac... Ď.
Tweety
06.04.06,08:39
Čiže napr.dohoda o vyk.práce, suma dane za 1 človeka?, kal.mesiac... Ď.
Dohodu tam nemusíš písať, napíšeš tam § 5-závislá činnosť.
andy22
06.04.06,08:45
Ďakujem a ešte do sumy zrazenej dane môžem uviesť súčet za mesiac za všetkých, ktorí mali zrážk.daň, alebo každého jednotlivo do riadkov?
Fidlo
06.04.06,08:58
Uvádzaš súčet za celý mesiac za všetkých spolu.
keri
11.04.06,05:36
Pri rocnom zuctovani dani z pr. vyslo zamestanancovi -dohodarovi preplatok na dani 102,-- Sk (preplato vrateny vo vyplate 3/2006). Tych 102,-- korun uvediem v prehlade za 1.Q/2006 riadok 3.
Ale aku sumu uvediem v tlacive Oznamie o zrazkovej dani - suma zrazenej dani
- sumu dani, ktora mu bola zrazena z vyplaty za marec/2006 tj. 450.--
- sumu dani uz znizenu o ten preplatok tj. 450-102,--=348,-- Sk

Prosim poradte mi, uz ma z toho hlava zacina pobolievat... Dakujem.
Tweety
11.04.06,05:38
Pri rocnom zuctovani dani z pr. vyslo zamestanancovi -dohodarovi preplatok na dani 102,-- Sk (preplato vrateny vo vyplate 3/2006). Tych 102,-- korun uvediem v prehlade za 1.Q/2006 riadok 3.
Ale aku sumu uvediem v tlacive Oznamie o zrazkovej dani - suma zrazenej dani
- sumu dani, ktora mu bola zrazena z vyplaty za marec/2006 tj. 450.--
- sumu dani uz znizenu o ten preplatok tj. 450-102,--=348,-- Sk

Prosim poradte mi, uz ma z toho hlava zacina pobolievat... Dakujem.
Dáš klasický kvartálny prehľad o dani.
zrazené predd. na daň za marec: r.1 450.-
prepl. z RZD r.3 102.-
úhr. r. 1-4 r.5 348.-:cool:
AK mal v marci 06 ZD do prehľadu o ZD uvedieš 450.-
potom už túto ZD nedávaš do prehľadu o preddavkovej dani.
potom aj riadky predd.dane budeš mať bez tejto ZD.
alušik
11.04.06,05:53
Pri rocnom zuctovani dani z pr. vyslo zamestanancovi -dohodarovi preplatok na dani 102,-- Sk (preplato vrateny vo vyplate 3/2006). Tych 102,-- korun uvediem v prehlade za 1.Q/2006 riadok 3.
Ale aku sumu uvediem v tlacive Oznamie o zrazkovej dani - suma zrazenej dani
- sumu dani, ktora mu bola zrazena z vyplaty za marec/2006 tj. 450.--
- sumu dani uz znizenu o ten preplatok tj. 450-102,--=348,-- Sk

Prosim poradte mi, uz ma z toho hlava zacina pobolievat... Dakujem.

Máte len tohto jedného človiečika? Ide mi o to, že či máte platiť aj nejaké preddavky, alebo máte len túto jednu zrážkovú daň a tento jediný vrátený preplatok...?
keri
11.04.06,06:17
Ano, len jedneho zamestnanca/dohodara, "kvoli nemu" je tolko papierov a vypisovania... Co sa tyka toho kv. prehladu, niekde na Porade som citala, ze v mojom pripade sa nema vypisovat cely prehlad (riadok 1 a pod.), ale len riadok 3.
alušik
11.04.06,06:26
Kvartálny prehľad vypíšeš nulový. R.1 nemôžete mať, lebo teraz to nie sú z dohody stiahnuté preddavky, ale zrážková daň. R.3 nevypisuješ, lebo ten sa môže vypísať maximálne do výšky zrazených preddavkov - aspoň tak ma usmernili u nás na daňovom úrade kedysi dávnejšie.
To, čo si mu vo výplatnej páske vrátila preplatok z ročného zúčtovania 102,- Sk, si môžeš na základe žiadosti vyžiadať od daňového úradu, nakoľko si to nemáš z akých preddavkov odpočítať. Zrážkovú daň by som v Oznámení uviedla celú a celú aj odviedla. Je možné, že by sa dal ten preplatok "započítať" so zrážkovou daňou, ale taký prípad som ešte nemala a tak si tým nie som istá. Skôr by som to urobila asi tak, ako som napísala. Žiadosť o vrátenie preplatkov píšem daňovému úradu každý rok, lebo bežne preddavky žiadne neplatím - ľudia sú na minime, a tak nie je z čoho stiahnuť tie preplatky z ročných zúčtovaní. Zatiaľ mi to daňový úrad vždy vrátil.
Tweety
11.04.06,06:28
Ano, len jedneho zamestnanca/dohodara, "kvoli nemu" je tolko papierov a vypisovania... Co sa tyka toho kv. prehladu, niekde na Porade som citala, ze v mojom pripade sa nema vypisovat cely prehlad (riadok 1 a pod.), ale len riadok 3. Do kvartalného prehľadu r. 3 preplatok z RZD 102.-
Hlásenie o ZD 450.- r. 1 §43 odst.3 písm.j suma dane 450.-
kalend.mesiac apríl.
alušik
11.04.06,06:40
Majka, ale mne na daňovom povedali, že preplatky na r.3 nemám uvádzať,, lebo potom r.5 nemôže byť mínusom. Môžem ich uviesť len do výšky zrazených preddavkov, ak tieto nemám, tak ani preplatok z ročného zúčtovania dane nemôžem dať do prehľadu.
Vlastne je tam postup taký istý, ako s daňovým bonusom. Ten tiež môžeš uviesť len do výšky preddavkov. Ak je vyšší, ako preddavky, píšeš žiadosť vrátenie sumy daňového bonusu.
Tweety
11.04.06,06:51
Dobre, tak potom neuvádzať preplatok z RZD, nemám s tým skúsenosti, pretože ja mám zamestnancov oveľa viac, ako len jedného a stále ostane dosť dane na zaplatenie.:cool:
evina
11.04.06,07:13
Do kvartalného prehľadu r. 3 preplatok z RZD 102.-
Hlásenie o ZD 450.- r. 1 §43 odst.3 písm.j suma dane 450.-
kalend.mesiac apríl.

Postup je uvedený priamo v Poučení na vyplnenie prehľadu:
Preplatok sa uvádza na riadku 3 len ak je predpoklad jeho vyrovnania do konca roka. Ak nie je možnosť znížiť odvod preddavkovej dane o preplatok z RZ požiada sa DÚ o vrátenie podľa §40 ods. 8 zákona o DzP. Správcom dane vrátený preplatok sa do Prehľadu neuvádza.
Záver: Prehľad kvartálny je nulový, teda sa nepodáva, podľa §39 ods.(11):
Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti
. Posiela sa Oznámenie o ZD 450 SK a tá sa odvedie na DÚ.
alušik
11.04.06,07:19
Prehľad kvartálny je nulový, teda sa nepodáva, podľa §39 ods.(11):
Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti
Tu by som si po včerajšej diskusii v inej téme, dovolila nesúhlasiť. Viď.: http://www.porada.sk/t24479-p2-potvrdenie-o-zrazpreddavkoch-a-zrkov-prjem-do-5-tis.html V tomto prípade zamestnávateľ vyplatil predsa príjem zo závislej činnosti, takže nulový prehľad podať musí...;) V ostatnom súhlasím.
evina
11.04.06,07:26
Tu by som si po včerajšej diskusii v inej téme, dovolila nesúhlasiť. Viď.: http://www.porada.sk/t24479-p2-potvrdenie-o-zrazpreddavkoch-a-zrkov-prjem-do-5-tis.html V tomto prípade zamestnávateľ vyplatil predsa príjem zo závislej činnosti, takže nulový prehľad podať musí...;) V ostatnom súhlasím.

Alušik , aj s pripojeného linku vyplýva, že nulový Prehľad sa nepodáva. Preplatok, ktorý si vyžiadam od DÚ tam v tomto prípade nemôžem uvádzať /sama si vyššie písala/, tak sa v rámci prehľadu nič nevyrovnáva.
evina
11.04.06,07:32
Ešte dopĺňam: mnou citovaný paragraf 39 ods. 11 platí od 15.12.2005, t.j. týka sa už aj Prehľadu za. IV kvartál.

§39 ods.(11):
Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti
alušik
11.04.06,07:42
Áno, súhlasím, že do prehľadu sa nič neuvedie - bude nulový. Ale podať sa myslím si, musí! V tomto prípade predsa boli vyplatené príjmy zo závislej činnosti, hoci preddavok z nich sa nevyberá, lebo bola uplatnená zrážková daň. Pošle sa oznámenie o zrážkovej dani. Preplatok z ročného zúčtovania sa vyžiada od DÚ.;) Neviem, či niečomu zle rozumiem...:confused:
evina
11.04.06,07:47
Áno, súhlasím, že do prehľadu sa nič neuvedie - bude nulový. Ale podať sa myslím si, musí! V tomto prípade predsa boli vyplatené príjmy zo závislej činnosti, hoci preddavok z nich sa nevyberá, lebo bola uplatnená zrážková daň. Pošle sa oznámenie o zrážkovej dani. Preplatok z ročného zúčtovania sa vyžiada od DÚ.;) Neviem, či niečomu zle rozumiem...:confused:
Ja tomu rozumiem tak, ak sa príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou neuvádzajú do Prehľadu, tak z hľadiska Prehľadu akokeby neboli príjmy zo závislej činnosti vyplácané. Zrážková daň je uvedená v predmetnom Oznámení.

Samotný Prehľad sa zo zákona nazýva Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len "prehľad"),
alušik
11.04.06,08:01
mimotemy No, v každom prípade zaujímavé... Nechcela by som však podobnú debatu absolvovať s pracovníkom daňového úradu, keby som bola v opačnom postavení. Prehľad nepodaný a škriepila by som sa, že ja tomu rozumiem tak, ako rozumiete Vy. U nás na daňovom úrade bol ten odstavec vysvetlený tak, že je to úľava pre tých, ktorí raz za rok zamestnajú nejakého dohodára, aby kvôli jednému človeku v jednom štvrťroku nemuseli podávať nulové hlásenia vtedy, keď práve nikoho nezamestnávajú... a nemuseli sa stále odhlasovať a prihlasovať ako platiteľ dane zo závislej činnosti.
evina
11.04.06,08:14
mimotemy No, v každom prípade zaujímavé... Nechcela by som však podobnú debatu absolvovať s pracovníkom daňového úradu, keby som bola v opačnom postavení. Prehľad nepodaný a škriepila by som sa, že ja tomu rozumiem tak, ako rozumiete Vy. U nás na daňovom úrade bol ten odstavec vysvetlený tak, že je to úľava pre tých, ktorí raz za rok zamestnajú nejakého dohodára, aby kvôli jednému človeku v jednom štvrťroku nemuseli podávať nulové hlásenia vtedy, keď práve nikoho nezamestnávajú... a nemuseli sa stále odhlasovať a prihlasovať ako platiteľ dane zo závislej činnosti.

Ja by som sa neškriepila, že tomu rozumiem tak alebo onak, ale ja by som dôvodila na základe paragrafu zo zákona. O.i. pôvodná otázka tejto témy sa práve týkala jedného dohodára, ktorému v roku 2006 už zrážajú zrážkovú daň a preplatok je z minulého roka, ale podľa zákona v Prehľade neuvádzaný.

P.S. táto problematika zrážkovej dane a Prehľadu sa určite ešte postupne utrasie, keď sa z toho spamätajú aj DÚ:)
alušik
11.04.06,08:18
No áno, súhlasím.:)
Ale aké príjmy mal vyplatené ten dohodár? No predsa príjmy zo závislej činnosti... ;) Je neodškriepiteľné, že vyplatené boli.
Je jasné, že v prípade prehľadov, sa asi každý zariadi sám, a mám pocit, že asi podľa toho, ako práve ten jeho daňový úrad vyloží § 39 ods.11. :eek:
keri
11.04.06,11:21
Ja neviem, ci to je aj v inych statoch podobne ako u nas, ale je to hrozne, ze niekedy ani na uradoch nevedia poradit... Ja asi podam ten mesacny prehlad - sice nulovy, ale podam, nemam co stratit. :rolleyes:
V kazdom pripade vam vsetkym dakujem za rady, nazory, pomohli. :)
Pekne sviatky!
celas
15.01.07,16:11
Chcela by som sa spýtať, aký je termín na podanie oznámenia o zrážkovej dani na DÚ - po spracovaní každej dohody alebo po skončení mesiaca, alebo stačí ako prehľad - kvartálne?
Musíš podať tlačivo Oznámenie o zrážkovej dani na prísl. DÚ a to do 15 dní po vyplatení mzdy, nie na prehľade tam ide iba preddavok na daň zo závislej činnosti . Zrážková daň má KS 1744, pokiaľ preddavková daň má KS 1144
liba2
15.01.07,16:19
Musíš podať tlačivo Oznámenie o zrážkovej dani na prísl. DÚ a to do 15 dní po vyplatení mzdy, nie na prehľade tam ide iba preddavok na daň zo závislej činnosti . Zrážková daň má KS 1744, pokiaľ preddavková daň má KS 1144Celas, otázka bola zadaná v apríli 2006 - už je bezpredmetná. Od jan. 2007 je zmena v tejto problematike!!
valeriam
16.01.07,14:50
Áno, presne tak, od januára je zmena...ale... môžete prosím vyjadriť názor k tomuto problému?
Dnes mi volala správkyňa dane, že oznámenie o zrážkovej dani, ktoré som podala za december, ale daň bola odvedená samozrejme v januári, už podľa nového zákona podávať nemáme, pretože januárová daň bude obsahom nového " Prehľadu..."
Namietala som, že sa jedná o daň za december,tak ešte povinnosť oznámiť zrážkovú daň tam je, ale podľa správkyne na tlačive je uvedený text " daň odvedená v mesiaci..." nie za mesiac a teda sa to týka už roku 2007 a treba sa riadiť podľa nového zákona.
Čo vy na to?
evina
16.01.07,14:57
Áno, presne tak, od januára je zmena...ale... môžete prosím vyjadriť názor k tomuto problému?
Dnes mi volala správkyňa dane, že oznámenie o zrážkovej dani, ktoré som podala za december, ale daň bola odvedená samozrejme v januári, už podľa nového zákona podávať nemáme, pretože januárová daň bude obsahom nového " Prehľadu..."
Namietala som, že sa jedná o daň za december,tak ešte povinnosť oznámiť zrážkovú daň tam je, ale podľa správkyne na tlačive je uvedený text " daň odvedená v mesiaci..." nie za mesiac a teda sa to týka už roku 2007 a treba sa riadiť podľa nového zákona.
Čo vy na to?

Budeme s ňou asi tentokrát súhlasiť ...
OľgaH
19.01.07,07:49
Daň zrazím vlastne až keď príjem vyplatím, takže súhlasím, že mesiac, v ktorom bola daň zrazená sa uvedie 2/2006. Dátumy sú dva - jeden napíšeš napr. že si to vypracovala 10.3. a ten pod vyhlásením - šéf ho môže podpísať až 12.3. Môžu byť však aj zhodné.;)
Znamená to, že účtovať o tejto zrážkovej dani (podľa tohto príkladu) by som mala 8.2.2006 (331/342)??? Ja som si doteraz myslela, že túto zrážkovú daň zaúčtujem ako januárové výplaty 31.1.2006.
Ak bola dohoda v 12/06, vyplatená 12.1.07 (aj odvedená daň na DÚ), účtovať (331/342) budem 12.1.07 a nie 31.12.2006????
Mohol by mi prosím niekto potvrdiť toto účtovanie?
evina
19.01.07,07:58
Znamená to, že účtovať o tejto zrážkovej dani (podľa tohto príkladu) by som mala 8.2.2006 (331/342)??? Ja som si doteraz myslela, že túto zrážkovú daň zaúčtujem ako januárové výplaty 31.1.2006.
Ak bola dohoda v 12/06, vyplatená 12.1.07 (aj odvedená daň na DÚ), účtovať (331/342) budem 12.1.07 a nie 31.12.2006????
Mohol by mi prosím niekto potvrdiť toto účtovanie?
Tlačivo sa volá "Prehľad o zrazených a odvedených z vyplatených...."

To znamená jedna vec je účtovanie, zrážkovú daň takisto ako preddavkovú zaúčtuješ v decembrových výplatách 331/342, resp. januárových výplatách /troška dátumy pletieš tak neviem presne ktoré obdobie myslíš, ale to je pre tento prípad jedno/-teda v období, kedy boli hruvé mzdy zamestnancom priznané.
Túto daň zrazíš pri výplate príjmu a odvedieš DÚ , a to je ten dátum, ktorý je nutné uvádzať v Prehľade...
Úhradou dane sa Ti vyrovná záväzok na účte 342, t,j, 342//221....


OľgaH
19.01.07,08:29
Ďakujem veľmi pkene za odpoveď.
Toľko som toho čítala o zrážkovej dani, že sa mi z toho začala hlava točiť.
Zhrnutie môjho dohodára (dúfam, že to bude jasnejšie) na základe Tvojej odpovedi:
Dohoda 12/06
Vyplatená 1/07
Odvedená zrážk. daň na DÚ 1/07
zaúčtované 12/06 (spolu s ostatnými decembrovými mzdami)
Oznam na DÚ - v Prehľade za 1.Q 2007
Ešte raz ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajm príjemný víkend.
evina
19.01.07,08:45
Ďakujem veľmi pkene za odpoveď.
Toľko som toho čítala o zrážkovej dani, že sa mi z toho začala hlava točiť.
Zhrnutie môjho dohodára (dúfam, že to bude jasnejšie) na základe Tvojej odpovedi:
Dohoda 12/06
Vyplatená 1/07
Odvedená zrážk. daň na DÚ 1/07
zaúčtované 12/06 (spolu s ostatnými decembrovými mzdami)
Oznam na DÚ - v Prehľade za 1.Q 2007
Ešte raz ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajm príjemný víkend.

Zhrnutie správne :)
fimka
30.01.07,20:10
Zhrnutie správne, súhlasím.
Ale aby to nebolo take jednoduché, chcem sa opýtať: čo v takomto pripade:
Dohoda 12/06
Vyplatená 12/06 (ako záloha na mzdu)
Odvedená zrážk. daň na DÚ 1/07
zaúčtované do 12/06 (spolu s ostatnými decembrovými mzdami)
Oznam na DÚ - v Prehľade za ktorý Q ?????:confused:
evina
30.01.07,20:14
Zhrnutie správne, súhlasím.
Ale aby to nebolo take jednoduché, chcem sa opýtať: čo v takomto pripade:
Dohoda 12/06
Vyplatená 12/06 (ako záloha na mzdu)
Odvedená zrážk. daň na DÚ 1/07
zaúčtované do 12/06 (spolu s ostatnými decembrovými mzdami)
Oznam na DÚ - v Prehľade za ktorý Q ?????:confused:

I.2007 .
fimka
30.01.07,20:34
Aj ja som si to donedávna myslela, ale upozornili ma na jednom školení na §43 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Zdôraznili mi tam slovíčko "pri výplate" a tvrdili, že napr. marcové dohody (ktoré samozrejme zúčtujem až spolu s marcovými mzdami), sa v hlásení neobjavia všetky, ale len tie, ktoré boli v marci aj vyplatené (aj keď len zálohou). Ak ich vyplatím až vo výplatnom termíne spolu s marcovými mzdami v apríli, budú až v hlásení za 2Q.
Ako je to vlastne?
evina
30.01.07,20:38
Aj ja som si to donedávna myslela, ale upozornili ma na jednom školení na §43 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Zdôraznili mi tam slovíčko "pri výplate" a tvrdili, že napr. marcové dohody (ktoré samozrejme zúčtujem až spolu s marcovými mzdami), sa v hlásení neobjavia všetky, ale len tie, ktoré boli v marci aj vyplatené (aj keď len zálohou). Ak ich vyplatím až vo výplatnom termíne spolu s marcovými mzdami v apríli, budú až v hlásení za 2Q.
Ako je to vlastne?
Tak ako tu píšeš "pri výplate".... teda zrazení a odvedení

Ovšem v predchádzajúcom príspevku pri otázke uvádzaš, že v decembri bola vyplatená záloha na mzdu /z tej sa predsa daň nezráža/ a píšeš, že daň bola odvedená, čo som samozrejme aj predpokladala, že vyplatená pri vyúčtovaní v januári....Resp. neviem, čo myslíš pod zálohou ale podstta je v tom, že nezáleží kedy čo zaúčtuješ, ale kedy čo vyplatíš a zrazíš...

"Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.
ekopo
30.01.07,20:44
Prehľad za I. Q 2007- preddavky za januárové mzdy vyplatené vo februári uvediem v prvom mesiaci Q s dátumom vyplatenia február.
Naposledy som k 15.1.07 dával oznámenie o zrážkovej dani za dohodu v 11/06 vyplatenú v 12/06. Teraz dám zrážkovú daň za 12/06 do prehľadu za IQ/07? Zdá sa mi čudné dať zrážkovú daň za 12/06 a preddavkovú za 1/07. Aké sú Vaše skúsenosti alebo názory, pretože som dnes konzultoval s dvomi správkyňami a každá tvrdila niečo iné.
evina
30.01.07,20:51
Prehľad za I. Q 2007- preddavky za januárové mzdy vyplatené vo februári uvediem v prvom mesiaci Q s dátumom vyplatenia február.
Naposledy som k 15.1.07 dával oznámenie o zrážkovej dani za dohodu v 11/06 vyplatenú v 12/06. Teraz dám zrážkovú daň za 12/06 do prehľadu za IQ/07? Zdá sa mi čudné dať zrážkovú daň za 12/06 a preddavkovú za 1/07. Aké sú Vaše skúsenosti alebo názory, pretože som dnes konzultoval s dvomi správkyňami a každá tvrdila niečo iné.

Aj keď sa Ti to zdá čudné ale je to tak. Zrážkovú daň, ktorú zrazíš v januári, uvedieš podľa teraz platného zákona, a to:

11) Platiteľ dane 122) je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Platiteľ dane, ktorý vykonal zrážku z príjmov zo závislej činnosti podľa odseku 3 písm. j), je povinný hlásenie o vykonaní zrážky a odvedení zrazenej dane oznámiť správcovi dane na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a), v lehote podľa § 49 ods. 2. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

To tlačivo bude určite nejako rozčlenené na predavkovú a zrážkovú daň, tak nehľadaj v tom súvis:)
Melnick
30.01.07,20:53
Vlastne iba upresním Evinu.

Súvis a logiku ,nehľadaj dnes už v ničom.:D :D :D
ekopo
30.01.07,20:54
Už ani nehľadám. Dík
fimka
30.01.07,20:56
Takže ak:
Dohoda 03/07
Vyplatená 03/07 (na výdav.pokl.dokl uvediem, že je to záloha na mzdu)
Zúčtovaná až spolu s ostatnými mzdami za 03/07
Odvedená zrážk. daň na DÚ 04/07
Oznam na DÚ - v Prehľade za 1. Q 2007
Ale ak:
Dohoda 03/07
Vyplatená 03/07 (na výdav.pokl.dokl uvediem, že je to mzda za 03/07)
Zúčtovaná až spolu s ostatnými mzdami za 03/07
Odvedená zrážk. daň na DÚ 04/07
Oznam na DÚ - v Prehľade za 2. Q 2007
:mee:
ekopo
30.01.07,21:02
Fimka nechajme si to uležať do 30.04.2007
fimka
30.01.07,21:04
OK, stretneme sa na túto tému v apríli.
evina
30.01.07,21:06
Takže ak:
Dohoda 03/07
Vyplatená 03/07 (na výdav.pokl.dokl uvediem, že je to záloha na mzdu)
Zúčtovaná až spolu s ostatnými mzdami za 03/07
Odvedená zrážk. daň na DÚ 04/07
Oznam na DÚ - v Prehľade za 1. Q 2007
Ale ak:
Dohoda 03/07
Vyplatená 03/07 (na výdav.pokl.dokl uvediem, že je to mzda za 03/07)
Zúčtovaná až spolu s ostatnými mzdami za 03/07
Odvedená zrážk. daň na DÚ 04/07
Oznam na DÚ - v Prehľade za 2. Q 2007
:mee:



Uff, myslím, že to je na mňa zložité:)
Vôbec nezáleží čo uvedieš na VPD,.... dôležité je kedy z úhrady alebo pripísania príjmu na účet zrazíš a odvedieš daň.... a ten dátum je rozhodujúci pre zaradenie do Prehľadu...

10) Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka.


P.s. zrážková daň odvedená v apríli je uvedená v Prehľade za II. kvarrál..
M3G
31.01.07,15:17
Aj keď sa Ti to zdá čudné ale je to tak. Zrážkovú daň, ktorú zrazíš v januári, uvedieš podľa teraz platného zákona, a to:

11) Platiteľ dane 122) je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Platiteľ dane, ktorý vykonal zrážku z príjmov zo závislej činnosti podľa odseku 3 písm. j), je povinný hlásenie o vykonaní zrážky a odvedení zrazenej dane oznámiť správcovi dane na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a), v lehote podľa § 49 ods. 2. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

To tlačivo bude určite nejako rozčlenené na predavkovú a zrážkovú daň, tak nehľadaj v tom súvis:)
To mi sedí, ale keď som bol podávať oznámenia o zrážkovej dani, povedali mi, že za 12 mesiac ešte musím podať, resp. pracovníčky nie sú si isté. Koncepčne podľa starého zákona by malo byť podľa nich odovzdané oznámenie o zrážkovej dani ešte aj za 12 mesiac. Inak isté si budú až po nejakom školení, čo ich čaká. Lenže to by bolo pre mňa neskoro, takže ja som to radšej odovzdal. Problém je teraz čo s tým, keďže som to nemal podať a podal - ja som to zatiaľ nechal tak, a ani na DÚ sa zatiaľ nesťažovali:confused:.
liba2
31.01.07,15:24
Myslím, že sa ani "sťažovať" nebudú. Ale zahrnula by som údaje opäť do Prehľadu za 1.Q.07. Odporúčam.
evina
31.01.07,15:27
To mi sedí, ale keď som bol podávať oznámenia o zrážkovej dani, povedali mi, že za 12 mesiac ešte musím podať, resp. pracovníčky nie sú si isté. Koncepčne podľa starého zákona by malo byť podľa nich odovzdané oznámenie o zrážkovej dani ešte aj za 12 mesiac. Inak isté si budú až po nejakom školení, čo ich čaká. Lenže to by bolo pre mňa neskoro, takže ja som to radšej odovzdal. Problém je teraz čo s tým, keďže som to nemal podať a podal - ja som to zatiaľ nechal tak, a ani na DÚ sa zatiaľ nesťažovali:confused:.

Neexistuje pojem "koncepčne podľa starého zákona..." Je stará známa vec, že často na DÚ vedia odpovedať až po "školení", čo som osobne nikdy nechápala, ale dobre....
Zrážková daň sa zrazila v januári, prechodné ustanovenia neriešia v tejto veci nič, takže má byť uvedená v Prehľade za I. Q., t.j. podľa zákona platného v januári.
Určite si nič nepokazil, ak si poslal staré Oznámenie, ale nezabudni ju uviesť aj v Prehľade za I.Q.2007. Vtedy už budú všetci snáď po školení :)
Denda
31.01.07,15:35
Ja trošku zakúrim;) . Ak vykážem zrážkovú daň zaplatenú v mesiaci január tykajúcich sa miezd za mesiac 12/2006 v prehľade za 1.Q.2007 deklarujem tým čo?, že sa jedná o príjem zo závislej činnosti roka 2007?:confused: Už sa teším na tie lietačky ohľadne hlásení:cool:
evina
31.01.07,15:37
Ja trošku zakúrim;) . Ak vykážem zrážkovú daň zaplatenú v mesiaci január tykajúcich sa miezd za mesiac 12/2006 v prehľade za 1.Q.2007 deklarujem tým čo?, že sa jedná o príjem zo závislej činnosti roka 2007?:confused: Už sa teším na tie lietačky ohľadne hlásení:cool:

Nie, že si zrazila a odviedla zrážkovú daň v januári 2007 /teda pri jej úhrade :)/ Spolieham sa na nich., že z tlačív to bude jasné a zrážková a preddavková budú oddlené....
Jana Acsová
31.01.07,15:41
Ja len na okraj:
Patria do hlásenia dane síce odvedené v januári, ale ktoré sa netýkajú mesiaca január?
Tlačivá sú platné od januára a týkajú sa čoho? Daní za december, alebo daní za január ... alebo daní za december odvedených v januári? A akáže a čoho to bude potom kontrola?
liba2
31.01.07,15:44
Ja len na okraj:
Patria do hlásenia dane síce odvedené v januári, ale ktoré sa netýkajú mesiaca január?
Tlačivá sú platné od januára a týkajú sa čoho? Daní za december, alebo daní za január ... alebo daní za december odvedených v januári? A akáže a čoho to bude potom kontrola?Janulík , to sa dúfam pýtaš daňovej správy ???
Jana Acsová
31.01.07,15:47
Janulík , to sa dúfam pýtaš daňovej správy ???Ja sa vôbec nepýtam ... ja som mzdársky analfabet :)

Len si pamätám rozhodnutia o uložení pokuty za starých čias ... Už vtedy boli síce platby preddavkovej a zrážkovej dane oddelené, ale započítavané zvláštnym slovenským spôsobom ... veľké preplatky a veľké nedoplatky. Nedoplatky boli sankcionované ... výmery následne potichučky so súhlasom daňových subjektov roztrhané, akoby neexistovali.
evina
31.01.07,15:47
Ja len na okraj:
Patria do hlásenia dane síce odvedené v januári, ale ktoré sa netýkajú mesiaca január?
Tlačivá sú platné od januára a týkajú sa čoho? Daní za december, alebo daní za január ... alebo daní za december odvedených v januári? A akáže a čoho to bude potom kontrola?

To nech si vyriešia oni :D
Ale vážne, myslím si, že musíme vidieť nové tlačivá a budeme múdrejší ...možno...
Pepa
31.01.07,15:47
Ja len na okraj:
Patria do hlásenia dane síce odvedené v januári, ale ktoré sa netýkajú mesiaca január?
Tlačivá sú platné od januára a týkajú sa čoho? Daní za december, alebo daní za január ... alebo daní za december odvedených v januári? A akáže a čoho to bude potom kontrola?
Týkajú sa: preddavková daň za daný mesiac - teda keď berieme napr. I.Q. január,február marec
zrážková - december, január, február
SUPER.
Jana Acsová
31.01.07,15:49
Týkajú sa: preddavková daň za daný mesiac - teda keď berieme napr. I.Q. január,február marec
zrážková - december, január, február
SUPER.Tak to vyzerá. Len či sa to tak aj chcelo, aby to tak vyzeralo ...
Paula
31.01.07,15:51
mimotemy Ešte mi v tom novom tlačive chýba k šťastiu predpokladaná preddavkova za apríl, máj, jún a predpokladaná zrážková za júl, august, september :rolleyes: .......ja sa o chvíľu vymažem:D
Denda
31.01.07,15:52
Týkajú sa: preddavková daň za daný mesiac - teda keď berieme napr. I.Q. január,február marec
zrážková - december, január, február
SUPER.
Bingo. Ešte by my sme to mohli vyriešť tak, že to vyrazíme z príjmov za rok 2006 a zahrnieme do príjmov roka 2007. To len tak, aby sme sa nenudili.:D :D
Jana Acsová
31.01.07,15:52
mimotemy Ešte mi v tom novom tlačive chýba k šťastiu predpokladaná preddavkova za apríl, máj, jún a predpokladaná zrážková za júl, august, september :rolleyes: .......ja sa o chvíľu vymažem:DPokojne tu ostaň :D ;)
Pepa
31.01.07,15:52
Tak to vyzerá. Len či sa to tak aj chcelo, aby to tak vyzeralo ...
No - mne sa to javí, slušne povedané: ako guláš.
Vydáva sa potvrdenie o zrazených preddavkoch a zrážkovej dani - kde by vlastne za december zrazená zrážková daň nemala byť ale preddavková áno.
evina
31.01.07,15:53
Tak to vyzerá. Len či sa to tak aj chcelo, aby to tak vyzeralo ...

To se nikdo nedoví....:D
To by museli zákonodarci najprv také Prehľady vypĺňať a prešla by ich chuť. Predpokladám, že tak ako zaviedli zrážkovú daň k zjednodušeniu práce mzdových účtovníkov :D:D, tak ich cielľom bolo aj teraz zjednodušenie práce a teda zjednotenie tlačiva:D...

Veď v DPH tiež melieme 19% s 10%....
Pepa
31.01.07,15:54
Ty brďo - jak to vlastne má byť?
Lydka R
31.01.07,15:54
To mi sedí, ale keď som bol podávať oznámenia o zrážkovej dani, povedali mi, že za 12 mesiac ešte musím podať, resp. pracovníčky nie sú si isté. Koncepčne podľa starého zákona by malo byť podľa nich odovzdané oznámenie o zrážkovej dani ešte aj za 12 mesiac. Inak isté si budú až po nejakom školení, čo ich čaká. Lenže to by bolo pre mňa neskoro, takže ja som to radšej odovzdal. Problém je teraz čo s tým, keďže som to nemal podať a podal - ja som to zatiaľ nechal tak, a ani na DÚ sa zatiaľ nesťažovali:confused:.

Ja som podávala začiatkom januára, samozrejme za decembrovú odmenu a vtedy mi to zobrali. Včera som mala ešte jedno oznámenie, tiež za december a zrazené v januári, tak mi už nevzali s tým, že to ide už do prehľadu za 1.Q. Keď som sa pýtala, čo s tými, ktoré už boli odovzdané, tak odpoveď bola že nič, že nebudú brané do úvahy. Tak som zvedavá. DÚ- Prešov
evina
31.01.07,15:55
No - mne sa to javí, slušne povedané: ako guláš.
Vydáva sa potvrdenie o zrazených preddavkoch a zrážkovej dani - kde by vlastne za december zrazená zrážková daň nemala byť ale preddavková áno.

Tá zrážková sa Ti mení na preddavkovú pri podaní DP :D....
Potvrdenie nie je vysporiadanie vzťahov s DÚ, ale so zamestnancom...ale Prehľad s DÚ...
evina
31.01.07,15:56
Ja som podávala začiatkom januára, samozrejme za decembrovú odmenu a vtedy mi to zobrali. Včera som mala ešte jedno oznámenie, tiež za december a zrazené v januári, tak mi už nevzali s tým, že to ide už do prehľadu za 1.Q. Keď som sa pýtala, čo s tými, ktoré už boli odovzdané, tak odpoveď bola že nič, že nebudú brané do úvahy. Tak som zvedavá. DÚ- Prešov

Veď iné ani nemôžu....takže Tí ktorí ste poslali dobre a Tí, ktorí ste neposlali aj tak dobre..:D

Uvediete všetkov I. štvrťroku...
Jana Acsová
31.01.07,15:56
Tá zrážková sa Ti mení na preddavkovú pri podaní DP :D....
Potvrdenie nie je vysporiadanie vzťahov s DÚ, ale so zamestnancom...ale Prehľad s DÚ...Pepíííí stačí? Ja toto ako vysvetlenie beriem. Už len vysvetliť ľuďom, že budú spreddavkovaní, resp. načo vysvetľovať. Spreddavkujeme ich a basta ... fidlikať budeme narok.
Pepa
31.01.07,15:58
Tá zrážková sa Ti mení na preddavkovú pri podaní DP :D....
Potvrdenie nie je vysporiadanie vzťahov s DÚ, ale so zamestnancom...ale Prehľad s DÚ...
Evi - pekne si mi to povedala, len problém je v tom že tomu absolútne nerozumiem.
Takže skúsim to pomaly - do potvrdenia o zrazených preddavkoch ide aj zrážková daň zrazená v januári - čiže za december - a ja si vypýtam v DP späť zrážkovú daň za 12 mesiacov - hej????????
evina
31.01.07,16:03
Evi - pekne si mi to povedala, len problém je v tom že tomu absolútne nerozumiem.
Takže skúsim to pomaly - do potvrdenia o zrazených preddavkoch ide aj zrážková daň zrazená v januári - čiže za december - a ja si vypýtam v DP späť zrážkovú daň za 12 mesiacov - hej????????

Podľa môjho myslenia hej....To predsa robíš aj u preddavkovej...v Potvrdení 12. mesiac uvádzaš /to je ten vzťah so zamestnancom alebo sama so sebou :D/, ale na DÚ ju odvedieš v januári, tak v Prehľade v januári /to je ten vzťah s DÚ:D/.
Pepa
31.01.07,16:06
Podľa môjho myslenia hej....To predsa robíš aj u preddavkovej...v Potvrdení 12. mesiac uvádzaš /to je ten vzťah so zamestnancom alebo sama so sebou :D/, ale na DÚ ju odvedieš v januári, tak v Prehľade v januári /to je ten vzťah s DÚ:D/.
No dobre teda - spokojná som sama so sebou :D:D Tak som si to myslela, len istota chýbala.
Jana Acsová
31.01.07,16:08
Veď iné ani nemôžu....takže Tí ktorí ste poslali dobre a Tí, ktorí ste neposlali aj tak dobre..:D
Ja k tomu len toľko ... posielať, posielať, posielať ... lebo inak nám oni pošlú o pár mesiacov ... výmer na 2000,00.
Pepa
31.01.07,16:09
Ja k tomu len toľko ... posielať, posielať, posielať ... lebo inak nám oni pošlú o pár mesiacov ... výmer na 2000,00.
Ja to mám už za sebou - pre istotu :D:D:D
evina
31.01.07,16:11
Ja k tomu len toľko ... posielať, posielať, posielať ... lebo inak nám oni pošlú o pár mesiacov ... výmer na 2000,00.

Môžu, ale neprijmem...opriem sa o zákon :D
Jana Acsová
31.01.07,16:13
Môžu, ale neprijmem...opriem sa o zákon :DJajžebože strach veliký. Tato o ten slovenský? :eek:
endrju
31.01.07,16:13
Môžu, ale neprijmem...opriem sa o zákon :D

Ustojí to zákon, keď sa oň oprieš? :eek:
evina
31.01.07,16:14
Jajžebože strach veliký. Tato o ten slovenský? :eek:

Ja práve strach nemám :D Áno o ten...
Jana Acsová
31.01.07,16:15
Ja práve strach nemám :D Áno o ten...Neopri sa o zákon, ten patrí len lajdákom. Opri sa Ty o Poradu, tá len zdvihne Ti náladu.


Alebo Delisa?:rolleyes:
Pepa
31.01.07,16:16
Ja to mám už za sebou - pre istotu :D:D:D
:D:D..... lebo som nevedela že to netreba
Denda
31.01.07,16:17
Zas mrník:D :D Ešte že tu Andrej upratuje:D
evina
31.01.07,16:17
Pikoška na záver, ja som oznámenie za 12 mesiac poslala, lebo som v tom čase nemala prečítanú novelu zákona....:D:D

Ale podľa platného zákona za daň odvedenú na DÚ v januári, bez ohľadu na to, že s týkala roka 2006, ale odviedla sa v čase platnosti nového zákona som presvedčená, že nebolo potrebné.

Ak áno, tak sa na túto robotu už vykašlem...:D:D
evina
31.01.07,16:20
Zas mrník:D :D Ešte že tu Andrej upratuje:D
Ale zdvihli sme si náladu...ako za starých čias :D:D i problém vyriešili :)
ALDA
31.01.07,16:21
Pikoška na záver, ja som oznámenie za 12 mesiac poslala, lebo som v tom čase nemala prečítanú novelu zákona....:D:D

Ale podľa platného zákona za daň odvedenú na DÚ v januári, bez ohľadu na to, že s týkala roka 2006, ale odviedla sa v čase platnosti nového zákona som presvedčená, že nebolo potrebné.

Ak áno, tak sa na túto robotu už vykašlem...:D:D

Aj ja, aj ja..ale novelu som už čítala, ale na DU povedali, že dobre berú, berú../asik ešte nečítali/...istota je guľomet:D
Jana Acsová
31.01.07,16:22
Mne sa na týchto debatách páči, že niekedy ani nemusíme problém vyriešiť. Určite sa však vyjasní. Aj v problematike aj na Porade :)
endrju
31.01.07,16:31
Zas mrník:D :D Ešte že tu Andrej upratuje:D

Zatiaľ neupratujem. Musel by som tému uzamknúť a to by bola veľká škoda
keď ste sa tak krásne "rozbehli" s analýzou súčasného stavu legislatívy.

Preto zatiaľ len "zírám". Takto :eek: A potom, keď si oči vyočím, budem "zírať" takto :cool:

No a ešte jeden skromný príspevok do tejto plodnej diskusie:

Ešte nikomu z Vás na žiadnom školení k niektorej novele zákona (o dani z príjmov / zdravotnom poistení / sociánom poistení a pod.) nepovedali, že nech nekladiete lektorovi otázky k výkladu znenia zákona, na ktoré lektor nevie odpovedať? :rolleyes:

Lektora si podľa potreby nahraďte správkyňou alebo správcom dane alebo milou tetuškou za okienkom v miestne príslušnej pobočke vašej obľúbenej zdravotnej (sociálnej) poisťovne. ;)

A nepovedali ani nikomu z vás, že vraj tento problém "ľavou zadnou" vyriešia programátori a vy si len vytlačíte vyplnené tlačivká? :o

NIE? :eek:

Tak vedzte, že takýto nezabudnuteľný zážitok som už absolvoval. Našťastie som bol vtedy mimoriadne dobre naladený. Inak by ste na mňa mohli teraz iba spomínať ... :(
ALDA
31.01.07,16:32
Mne sa na týchto debatách páči, že niekedy ani nemusíme problém vyriešiť. Určite sa však vyjasní. Aj v problematike aj na Porade :)
Jani a mne sa ešte páči aj to, že už sa nerozčuľujem, ale smejem aj na DU:D, dúfam, že sa nedosmejem.
Melnick
31.01.07,16:34
Našťastie som bol vtedy mimoriadne dobre naladený. Inak by ste na mňa mohli teraz iba spomínať ... :(
Alebo by s láskou spomínali na toho,kto Ti to povedal.:D :D :D :D
ALDA
31.01.07,16:38
A nepovedali ani nikomu z vás, že vraj tento problém "ľavou zadnou" vyriešia programátori a vy si len vytlačíte vyplnené tlačivká? :o

NIE? :eek:

Andrejko, dovoľ, kto mi to má povedať, šak ja to beriem za tútovku:)..a načo potom tí programátori sú hááá:confused: a tie tlačivá jasné, že vyplnené:)
/dúfam, že nespím, je to realita/
endrju
31.01.07,16:40
Alebo by s láskou spomínali na toho,kto Ti to povedal.:D :D :D :D
Má to jeden háčik. ;)

V takom prípade by ste ale museli pre mňa vybaviť prípojku na Poradu z "rekreačného" zariadenia bližšie nedefinovanej "cenovej" skupiny nachádzajúceho sa v Ilave alebo Leopoldove. :)
Prechodný pobyt v takom zariadení by mi bol asi "naordinovaný" na dosť dlhý čas :rolleyes:
Janca
02.02.07,15:47
Ja sa ešte trochu vážne vrátim k zadanej téme.
Keď Oznámenie o zrážkovej dani v 1/2007 (z DOVP napr. za 12/2006) mi prevzal DU v 1/2007, podľa druhého názoru zrážku tej dane vlastne duplicitne uvediem aj do Štvrťročného prehľadu za I.Q.2007 - nevznikne náhodou problém s tým, že mi DU nahrá duplicitne predpis dane ?
Ak sa všetko ujasní ohľadne tlačív a ich vyplnenia(napr. koncom 2-3/2007), nemala by som žiadať o storno Oznámenia o zrážkovej dani ?
Zuziana
02.02.07,16:24
Údajne DÚ v súčasnej dobe posielajú oznámenia, že Oznámenie, ktoré sme podali za 12 mesiac nie je už v zmysle zákona správne, a upozorňujú, že to treba podať formou prehľadu v riadnom termíne na podanie prehľadov za 1.Q.
Čiže prehľad bude o 1-3 mesiaci preddavkovej dane a o 12-2 mesiaci zrážkovej dane. Len aby to softvéristi dobre zapracovali:D
evina
02.02.07,18:59
Ja sa ešte trochu vážne vrátim k zadanej téme.
Keď Oznámenie o zrážkovej dani v 1/2007 (z DOVP napr. za 12/2006) mi prevzal DU v 1/2007, podľa druhého názoru zrážku tej dane vlastne duplicitne uvediem aj do Štvrťročného prehľadu za I.Q.2007 - nevznikne náhodou problém s tým, že mi DU nahrá duplicitne predpis dane ?
Ak sa všetko ujasní ohľadne tlačív a ich vyplnenia(napr. koncom 2-3/2007), nemala by som žiadať o storno Oznámenia o zrážkovej dani ?

DÚ ich jednoducho podľa m§a nebude brať do úvahy /oznámenia podľa starého znenia/...Sami vedia najlepšie, že čo bolo okolo toho...
dracica
02.02.07,19:02
Takže dátum - vypracoval za januárovú dohodu má byť až marcový???
Nepáči sa mi to tlačivo:mee:

či už sa ti tlačivo páči alebo nepáči budeš ho musieť vyplňovať:) ja som ho ešte nevidela:---
M3G
03.02.07,17:46
Môžu, ale neprijmem...opriem sa o zákon :D

Sa nesmieš veľmi opierať, lebo sa Ti zlomí :D
evina
03.02.07,17:56
Sa nesmieš veľmi opierať, lebo sa Ti zlomí :D

Nezmlomí...§§ sú pre mňa oblúbené, ve´d stále sa mi pletú do slov aj miesto ň...:D
sobubo
04.02.07,08:31
Včera mi volala tetuška z daňového , že zrážkovú daň za 12/2006 zrazenú v 01/2007 som už nemal oznamovať, ale ju mám zahrnúť do Prehľadu za 1Q/2007. Tiež mi tvrdila, že daňový bonus sa bude po novom odpočítavať aj zo zrážkovej dane.
Neviete niekto o tom niečo?
Tiež neviem, čo s konštantnými symbolmi. Mám to deliť, alebo to posielať spolu pod 1144?
Zase je tu klasický chaos na začiatku roku, kedy nikto nič nevie a po pol roku to začnú kontrolovať a penalizovať, či sme z krištálovej gule vyčítali správny postup.
evina
04.02.07,08:36
Včera mi volala tetuška z daňového , že zrážkovú daň za 12/2006 zrazenú v 01/2007 som už nemal oznamovať, ale ju mám zahrnúť do Prehľadu za 1Q/2007. Tiež mi tvrdila, že daňový bonus sa bude po novom odpočítavať aj zo zrážkovej dane.
Neviete niekto o tom niečo?
Tiež neviem, čo s konštantnými symbolmi. Mám to deliť, alebo to posielať spolu pod 1144?
Zase je tu klasický chaos na začiatku roku, kedy nikto nič nevie a po pol roku to začnú kontrolovať a penalizovať, či sme z krištálovej gule vyčítali správny postup.

No niečo o tom vieme:) a už sme o tom popísali aj tu na POrade napr.v tomto príspevku ...
P.s. tetuška na DÚ má pravdu...
liba2
04.02.07,08:37
Včera mi volala tetuška z daňového , že zrážkovú daň za 12/2006 zrazenú v 01/2007 som už nemal oznamovať, ÁNO

ale ju mám zahrnúť do Prehľadu za 1Q/2007. ÁNO

Tiež mi tvrdila, že daňový bonus sa bude po novom odpočítavať aj zo zrážkovej dane. toto neovládam - ale pozri posledné témy o d.b. tam to určite je diskutované;
Neviete niekto o tom niečo?
Tiež neviem, čo s konštantnými symbolmi. Mám to deliť, alebo to posielať spolu pod 1144? uhradiť každú daň zvlášť príslušným VS
Zase je tu klasický chaos na začiatku roku, kedy nikto nič nevie a po pol roku to začnú kontrolovať a penalizovať, či sme z krištálovej gule vyčítali správny postup.Meškáš :D , už sa to tu všetko prebralo.
liba2
04.02.07,08:38
písali sme naraz....
victoria
12.02.07,18:25
Pokiaľ som mala v poslednom kvartáli prihlásených brigádnikov, jedného tri dni a druhého mesiac ale nevyplatila som im žiadnu mzdu mám povinnosť poslať nejaký prehľad alebo hlásenie na daňový úrad ?
evina
12.02.07,19:49
Pokiaľ som mala v poslednom kvartáli prihlásených brigádnikov, jedného tri dni a druhého mesiac ale nevyplatila som im žiadnu mzdu mám povinnosť poslať nejaký prehľad alebo hlásenie na daňový úrad ?

http://www.porada.sk/t34309-p3-dohodri-a-prehlad-na-du.html
karka
13.02.07,06:45
oznámenie sa bude davať v štvrtrocnom prehlade na DU od januara
bendo
08.10.08,09:18
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, či ste už niekto obdržali pozdrav z DÚ v hodnote 2.000,-Sk za nepredloženie takéhoto oznámenia o zrážkovej dani, ktoré sa podávalo v r. 2006...